Tre millioner danskere handler online

Knap tre millioner danskere mellem 15 og 65 år har handlet på internettet inden for de sidste seks måneder.

Artikel top billede

Ni ud af ti danskere mellem 15 og 65 år handler på internettet og er ikke det mindste bekymrede ved det.

Det er en af konklusionerne i den undersøgelse af e-handlen i de nordiske lande, som DIBS Payment Services og analyseinstituttet Zapera har foretaget.

I Norden er vi i dag 16,3 millioner mennesker mellem 15 og 65 år. 86 procent - svarende til 14 millioner mennesker - benytter internettet regelmæssigt, og 93 procent af internetbrugerne har e-handlet de seneste seks måneder. Med andre ord er der 13 millioner e-forbrugere i Norden mellem 15 og 65 år.

Flest i Danmark

I Danmark er vi 3,6 millioner mellem 15 og 65 år. Her er internetpenetrationen 87 procent, og andelen af e-handlende er 94 procent, hvilket er det højeste tal i Norden. Det svarer til, at 2,95 millioner danskere har e-handlet de seneste seks måneder, skriver DIBS/Zapera.

Den samlede årlige e-handel i Norden estimeres til cirka 124 milliarder kroner, hvoraf danske e-forbrugere tegner sig for cirka 32,7 milliarder kroner.

Sammenlignet med sidste års e-handelsindeks fra DIBS er andelen af internet-brugere, der e-handler, steget, mens det gennemsnitlige beløb, der købes for, er reduceret med omtrent 14 procent - fra 5.100 kroner pr. halvår til 4.400 kroner pr. halvår.

På trods af de dystre udsigter for samfundsøkonomien generelt har både e-forbrugerne og e-butikkerne fortsat høje forventninger til fremtidens e-handel.

Dankortet er stadig et hit

Dankort og Visa/Dankort kører fortsat med den gule førertrøje i Danmark. 71 procent af de danske e-forbrugere anvender Dankort eller Visa/Dankort, mens udenlandske kreditkort som MasterCard, Visa, Diners, JCB og American Express kun foretrækkes af 16 procent.

Overførsel via netbank/edankort samt betaling med faktura foretrækkes kun af henholdsvis seks procent og to procent.

Hos forbrugerne er tilliden til online handel også stigende selvom 1,5 procent af de e-handlende har oplevet misbrug af deres betalingskort online. Ifølge DIBS er antallet af internetbrugere, der ikke e-handler på grund af mistro til sikkerheden, faldende.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job