Tre millioner danskere handler online

Knap tre millioner danskere mellem 15 og 65 år har handlet på internettet inden for de sidste seks måneder.

Artikel top billede

Ni ud af ti danskere mellem 15 og 65 år handler på internettet og er ikke det mindste bekymrede ved det.

Det er en af konklusionerne i den undersøgelse af e-handlen i de nordiske lande, som DIBS Payment Services og analyseinstituttet Zapera har foretaget.

I Norden er vi i dag 16,3 millioner mennesker mellem 15 og 65 år. 86 procent - svarende til 14 millioner mennesker - benytter internettet regelmæssigt, og 93 procent af internetbrugerne har e-handlet de seneste seks måneder. Med andre ord er der 13 millioner e-forbrugere i Norden mellem 15 og 65 år.

Flest i Danmark

I Danmark er vi 3,6 millioner mellem 15 og 65 år. Her er internetpenetrationen 87 procent, og andelen af e-handlende er 94 procent, hvilket er det højeste tal i Norden. Det svarer til, at 2,95 millioner danskere har e-handlet de seneste seks måneder, skriver DIBS/Zapera.

Den samlede årlige e-handel i Norden estimeres til cirka 124 milliarder kroner, hvoraf danske e-forbrugere tegner sig for cirka 32,7 milliarder kroner.

Sammenlignet med sidste års e-handelsindeks fra DIBS er andelen af internet-brugere, der e-handler, steget, mens det gennemsnitlige beløb, der købes for, er reduceret med omtrent 14 procent - fra 5.100 kroner pr. halvår til 4.400 kroner pr. halvår.

På trods af de dystre udsigter for samfundsøkonomien generelt har både e-forbrugerne og e-butikkerne fortsat høje forventninger til fremtidens e-handel.

Dankortet er stadig et hit

Dankort og Visa/Dankort kører fortsat med den gule førertrøje i Danmark. 71 procent af de danske e-forbrugere anvender Dankort eller Visa/Dankort, mens udenlandske kreditkort som MasterCard, Visa, Diners, JCB og American Express kun foretrækkes af 16 procent.

Overførsel via netbank/edankort samt betaling med faktura foretrækkes kun af henholdsvis seks procent og to procent.

Hos forbrugerne er tilliden til online handel også stigende selvom 1,5 procent af de e-handlende har oplevet misbrug af deres betalingskort online. Ifølge DIBS er antallet af internetbrugere, der ikke e-handler på grund af mistro til sikkerheden, faldende.

Annonceindlæg fra SoftwareOne

Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos