Tre millioner danskere handler online

Knap tre millioner danskere mellem 15 og 65 år har handlet på internettet inden for de sidste seks måneder.

Artikel top billede

Ni ud af ti danskere mellem 15 og 65 år handler på internettet og er ikke det mindste bekymrede ved det.

Det er en af konklusionerne i den undersøgelse af e-handlen i de nordiske lande, som DIBS Payment Services og analyseinstituttet Zapera har foretaget.

I Norden er vi i dag 16,3 millioner mennesker mellem 15 og 65 år. 86 procent - svarende til 14 millioner mennesker - benytter internettet regelmæssigt, og 93 procent af internetbrugerne har e-handlet de seneste seks måneder. Med andre ord er der 13 millioner e-forbrugere i Norden mellem 15 og 65 år.

Flest i Danmark

I Danmark er vi 3,6 millioner mellem 15 og 65 år. Her er internetpenetrationen 87 procent, og andelen af e-handlende er 94 procent, hvilket er det højeste tal i Norden. Det svarer til, at 2,95 millioner danskere har e-handlet de seneste seks måneder, skriver DIBS/Zapera.

Den samlede årlige e-handel i Norden estimeres til cirka 124 milliarder kroner, hvoraf danske e-forbrugere tegner sig for cirka 32,7 milliarder kroner.

Sammenlignet med sidste års e-handelsindeks fra DIBS er andelen af internet-brugere, der e-handler, steget, mens det gennemsnitlige beløb, der købes for, er reduceret med omtrent 14 procent - fra 5.100 kroner pr. halvår til 4.400 kroner pr. halvår.

På trods af de dystre udsigter for samfundsøkonomien generelt har både e-forbrugerne og e-butikkerne fortsat høje forventninger til fremtidens e-handel.

Dankortet er stadig et hit

Dankort og Visa/Dankort kører fortsat med den gule førertrøje i Danmark. 71 procent af de danske e-forbrugere anvender Dankort eller Visa/Dankort, mens udenlandske kreditkort som MasterCard, Visa, Diners, JCB og American Express kun foretrækkes af 16 procent.

Overførsel via netbank/edankort samt betaling med faktura foretrækkes kun af henholdsvis seks procent og to procent.

Hos forbrugerne er tilliden til online handel også stigende selvom 1,5 procent af de e-handlende har oplevet misbrug af deres betalingskort online. Ifølge DIBS er antallet af internetbrugere, der ikke e-handler på grund af mistro til sikkerheden, faldende.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Forretningskonsulent med fokus på Forsvarets ERP-løsning, DeMars

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior eksekveringsspecialist: Fra strategi til målbar levering

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura