Bardenfleth kender intet til Microsoft-fyringer

Rygterne vil vide, at Microsoft skal skære op mod 15.000 medarbejdere på verdensplan. Den danske Microsoft-direktør, Jørgen Bardenfleth, kender imidlertid intet til de planer.

Artikel top billede

Microsofts direktør i Danmark, Jørgen Bardenfleth, har ikke kendskab til, at der skulle være fyringer på vej hos softwaregiganten. Foto: Mikael Rieck (Foto: Mikael Rieck)

Der har igennem den seneste tid verseret vedholdende rygter om, at heller ikke softwaregiganten Microsoft styrer udenom den igangværende finanskrise.

Det skulle betyde, at Microsoft i løbet af januar vil afskedige op mod 17 procent af den samlede arbejdsstyrke, svarende til 15.000 medarbejdere.

Den danske Microsoft-direktør, Jørgen Bardenfleth, er dog ikke bekendt med, at en fyringsrunde skulle være på trapperne.

Er der noget om snakken?

"Det kender jeg ikke noget til. Det har jeg ikke nogen kommentarer til," lyder det fra Jørgen Bardenfleth.

Så du kan ikke afvise, at der er fyringer på vej?

"'Ingen kommentarer' er det rigtige citat. Jeg kan ikke sige noget. Jeg ved ikke noget, og jeg kan ikke sige noget," siger han.

Så det er ikke et rygte, du er bekendt med?

"Nej. Intet. Vi kan mærke, der er finansiel opbremsning, men ellers ser det fornuftigt ud," siger han.

Så personligt tror du ikke på, at der kommer fyringer?

"Jeg vil ikke kommentere det, for jeg ved det ikke," siger han.

Bardenfleth: Muligheder i krisen
Selvom Jørgen Badenfleth erkender, at tiderne har set bedre ud, ser han lyst på fremtiden.

"It har den fantastiske evne, at det kan sælges både i et opadgående marked, og i et marked, der er meget omkostningsbevidst," siger han.

Det betyder nye forretningsmuligheder, mener direktøren, men han pointerer, at det kræver vilje til at omstille sig.

"Jeg er relativt optimistisk, selvom man ikke skal læse mange aviser, før man bliver meget sortseende. Vi skal omstille os og blive bedre til at forklare, hvilke muligheder der er i it, men det gælder ikke kun Microsoft men hele branchen," siger Jørgen Bardenfleth.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI skal frigøre tid og skabe nærvær i samtalen med borgeren

    Flere kommuner går nu i gang med at bruge AI-understøttet dokumentation. Målet er, at sagsbehandlere skal bruge mindre tid på referater og registrering – og mere tid på nærvær i mødet med borgeren.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S