Bardenfleth kender intet til Microsoft-fyringer

Rygterne vil vide, at Microsoft skal skære op mod 15.000 medarbejdere på verdensplan. Den danske Microsoft-direktør, Jørgen Bardenfleth, kender imidlertid intet til de planer.

Artikel top billede

Microsofts direktør i Danmark, Jørgen Bardenfleth, har ikke kendskab til, at der skulle være fyringer på vej hos softwaregiganten. Foto: Mikael Rieck (Foto: Mikael Rieck)

Der har igennem den seneste tid verseret vedholdende rygter om, at heller ikke softwaregiganten Microsoft styrer udenom den igangværende finanskrise.

Det skulle betyde, at Microsoft i løbet af januar vil afskedige op mod 17 procent af den samlede arbejdsstyrke, svarende til 15.000 medarbejdere.

Den danske Microsoft-direktør, Jørgen Bardenfleth, er dog ikke bekendt med, at en fyringsrunde skulle være på trapperne.

Er der noget om snakken?

"Det kender jeg ikke noget til. Det har jeg ikke nogen kommentarer til," lyder det fra Jørgen Bardenfleth.

Så du kan ikke afvise, at der er fyringer på vej?

"'Ingen kommentarer' er det rigtige citat. Jeg kan ikke sige noget. Jeg ved ikke noget, og jeg kan ikke sige noget," siger han.

Så det er ikke et rygte, du er bekendt med?

"Nej. Intet. Vi kan mærke, der er finansiel opbremsning, men ellers ser det fornuftigt ud," siger han.

Så personligt tror du ikke på, at der kommer fyringer?

"Jeg vil ikke kommentere det, for jeg ved det ikke," siger han.

Bardenfleth: Muligheder i krisen
Selvom Jørgen Badenfleth erkender, at tiderne har set bedre ud, ser han lyst på fremtiden.

"It har den fantastiske evne, at det kan sælges både i et opadgående marked, og i et marked, der er meget omkostningsbevidst," siger han.

Det betyder nye forretningsmuligheder, mener direktøren, men han pointerer, at det kræver vilje til at omstille sig.

"Jeg er relativt optimistisk, selvom man ikke skal læse mange aviser, før man bliver meget sortseende. Vi skal omstille os og blive bedre til at forklare, hvilke muligheder der er i it, men det gælder ikke kun Microsoft men hele branchen," siger Jørgen Bardenfleth.

Annonceindlæg fra Conscia

Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

KMD A/S

SAP-arkitekt

Nordjylland

Netcompany A/S

IT Manager

Midtjylland

Csis Security Group A/S

Content Marketing Manager & Strategist

Uspecificeret arbejdssted

KMD A/S

Product Owner

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S