Bardenfleth kender intet til Microsoft-fyringer

Rygterne vil vide, at Microsoft skal skære op mod 15.000 medarbejdere på verdensplan. Den danske Microsoft-direktør, Jørgen Bardenfleth, kender imidlertid intet til de planer.

Artikel top billede

Microsofts direktør i Danmark, Jørgen Bardenfleth, har ikke kendskab til, at der skulle være fyringer på vej hos softwaregiganten. Foto: Mikael Rieck (Foto: Mikael Rieck)

Der har igennem den seneste tid verseret vedholdende rygter om, at heller ikke softwaregiganten Microsoft styrer udenom den igangværende finanskrise.

Det skulle betyde, at Microsoft i løbet af januar vil afskedige op mod 17 procent af den samlede arbejdsstyrke, svarende til 15.000 medarbejdere.

Den danske Microsoft-direktør, Jørgen Bardenfleth, er dog ikke bekendt med, at en fyringsrunde skulle være på trapperne.

Er der noget om snakken?

"Det kender jeg ikke noget til. Det har jeg ikke nogen kommentarer til," lyder det fra Jørgen Bardenfleth.

Så du kan ikke afvise, at der er fyringer på vej?

"'Ingen kommentarer' er det rigtige citat. Jeg kan ikke sige noget. Jeg ved ikke noget, og jeg kan ikke sige noget," siger han.

Så det er ikke et rygte, du er bekendt med?

"Nej. Intet. Vi kan mærke, der er finansiel opbremsning, men ellers ser det fornuftigt ud," siger han.

Så personligt tror du ikke på, at der kommer fyringer?

"Jeg vil ikke kommentere det, for jeg ved det ikke," siger han.

Bardenfleth: Muligheder i krisen
Selvom Jørgen Badenfleth erkender, at tiderne har set bedre ud, ser han lyst på fremtiden.

"It har den fantastiske evne, at det kan sælges både i et opadgående marked, og i et marked, der er meget omkostningsbevidst," siger han.

Det betyder nye forretningsmuligheder, mener direktøren, men han pointerer, at det kræver vilje til at omstille sig.

"Jeg er relativt optimistisk, selvom man ikke skal læse mange aviser, før man bliver meget sortseende. Vi skal omstille os og blive bedre til at forklare, hvilke muligheder der er i it, men det gælder ikke kun Microsoft men hele branchen," siger Jørgen Bardenfleth.

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS