Lovgivning spænder ben for salg af brugte MP3-filer

Et amerikansk internetsted lufter planer om brugtbørs for digital musik. Forbrugerrådet hilser ideen velkommen i Danmark. Men juraen forhindrer det.

Artikel top billede

Det amerikanske internetsted Bopaboo har med sin blotte tilstedeværelse sat gang i en interessant debat om forbrugere og virksomheders muligheder med brugt digital musik. Det skriver netmediet Arstechnica.

Meningen er nemlig at tilbyde en platform, der gør det muligt for musikelskere at sælge deres lovligt downloadede musik, når det nye album med Rihanna fra iTunes er blevet for kedeligt.

Herhjemme kan enhver dansker i øjebikket frit videresælge den nyeste cd med Rihanna, når køberen ikke har lyst til at høre mere på pladen.

Men hvis musikken er købt og downloadet fra iTunes eller TDC Musik, er det ulovligt at videresælge den brugte musik.

Ophavsret forhinderer brugtsalg

Her har forbrugeren ingen lovlig mulighed for at slippe af med de elektroniske musikalbums, der typisk har en nypris på 80 kroner. Forbrugeren kan kun vælge mellem at destruere det digitale album med et klik på delete eller beholde det uønskede album på harddisken.

Samme problemstilling gør sig gældende på bogmarkedet. Her kan læseren sælge den nyeste roman af Carsten Jensen brugt i stedet for at lade den fylde op på reolen. Men er der tale om en e-bog eller en lydbog, kan den ikke videresælges brugt.

"Nej, det må man ikke. Men man kan frit videresælge ens lovligt indkøbte brugte musik, som findes på fysiske medier, siger it-advokat Kasper Heine fra advokatfirmaet Bender von Haller Dragsted.

Årsagen er ifølge Kasper Heine, at der findes en regel i ophavsretsloven, som giver lov til at videresælge eksemplarer, som lovligt er erhvervet på et fysisk medium.

"Men denne såkaldte konsumptionsregel gælder ikke for eksemplarer, som er købt i elektronisk form. Heller ikke selv om eksemplarerne, eksempelvis downloadede musikfiler fra iTunes, er erhvervet lovligt," siger Kasper Heine.

Kun videresalg af fysiske ting

Hos advokathuset Johan Schlüter bekræfter ekspert i ophavsretsloven, Peter Schønning, at det afgørende er, om forbrugeren har købt musikken eller bogen som et fysisk eksemplar eller som et digitalt eksemplar.

Ifølge juristen har reglen hjemme i ophavsretslovens paragraf 19, som kun giver mulighed for såkaldt konsumption, altså spredning, ved fysisk salg.

Ifølge Peter Schønning bliver det allerede diskuteret i den juridiske litteratur, om det såkaldte konsumptionsprincip bør udstrækkes til også at gælde ved onlinesalg.

"Hvor man jo kan spørge sig selv, hvad forskellen egentlig er," siger Peter Schønning.

Spændende marked åbner sig

Den manglende ret til at videresælge det digitale produkt sætter en effektiv stopper for et muligt brugtmarked for digitalt distribueret indhold. Et marked som både forbrugere og musikere kunne få glæde af, mener Forbrugerrådets telepolitiske medarbejder, Martin Salamon.

Han fortæller, at Forbrugerrådet ser positivt på ideerne om gensalg af MP3-musik, som kan give spændende nye mulighed.

"Det er et nyt marked, der åbner sig, hvor musikerne kan tjene penge på nye måder, og hvor forbrugerne kan udnytte musikken på nye måder. Og hvis det er sådan, at lovgivningen stiller sig i vejen, så skulle man måske kigge på den," siger Martin Salamon.

For at det kan lade sig gøre, skal man ifølge Martin Salamon finde nogle måder, som er forsvarlige, både set fra forbrugernes og musikernes side.

"Teknologien udvikler sig jo hele tiden, og det gælder om at sørge for, at vores regelværk følger med. Der er jo et brugtmarked for cd'er. Hvorfor ikke finde ud af, om der kan skabes et brugtmarked for mp3'ere?" spørger Martin Salamon.

Læses lige nu

    Vallensbæk Kommune

    Digitaliseringskonsulent til Vallensbæk Kommune

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    AI-udvikler

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Compliance Manager til PET - Styrk vores IT-sikkerhed

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Kryptokustode til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Midtjylland

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S