Kaos i RTX Telecom: Derfor gik bestyrelsen

Uenighed om en incitamentsordning var grunden til bestyrelseskaos i RTF Telecom, fortæller konstitueret bestyrelsesformand Jens Hansen.

Artikel top billede

Det var angiveligt uenighed om en incitamentsaftale til direktionen, der var skyld i fredagens dramatiske bestyrelsesnedsmeltning i det nordjyske teleselskab RTX Telecom. Det fremgår i hvert fald af den meddelelse, RTX har sendt til fondsbørsen.

Den nye midlertidige formand for bestyrelsen, Jens Hansen, bekræfter også overfor Computerworld, at denne strid var det, der endte med at splitte bestyrelsen.

"Det var omkring incitamentsordningen, som vi ikke rigtigt blev enige om," siger han uden at uddybe nærmere.

Bestyrelsesformanden kan godt se, at det kan virke dramatisk, når man betragter situationen udefra.

"Det er lidt usædvanligt. Det må man jo nok sige, og jeg kan da godt forstå, at folk tænker: 'hvad sker der nu?'. Det er ikke unaturligt," erkender han.

"Det håber jeg, der falder ro over nu. Det, der er vigtigt for os at understrege er, at det ikke har noget at gøre med driften," siger han.

Bestyrelsesformand: Det betyder ikke noget
Jens Hansen mener da heller ikke, at firmaet er blevet mere skrøbeligt efter uroen i bestyrelsen.

"Umiddelbart mener jeg ikke, det giver nogen ændring. Vi skal have fundet en ny bestyrelse, og håber at det kan bidrage til at bringe firmaet fremad," siger han.

RTX Telecom har ellers ikke haft det let og leverede i december et mere i en række af negative regnskaber.

Der er ikke grund til at tro, at det her skubber RTX Telecom udover kanten?

"Ikke det her isoleret. Det kan jeg ikke forestille mig. Det mener jeg ikke har nogen påvirkning," siger han.

Heller ikke kombineret med det dårlige regnskab?

"De røde regnskabstal er vi selvfølgelig ikke stolte af, og det skal vi have lavet om på. Men jeg synes ikke, at den her enkelte hændelse gør hverken fra eller til på det punkt," siger han.

Jens Hansen forventer at genopstille til bestyrelsen, men han mener ikke, at det ligger i kortene, at han fortsætter som formand, når der har været generalforsamling senere på måneden.

"Jeg er ikke bestyrelsesformand efter 28. januar," siger han.

Læses lige nu

    Jyske Bank

    Datawarehouse-udvikler

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Legal Specialist

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Vordingborg Kaserne

    Region Sjælland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S