Kaos i RTX Telecom: Derfor gik bestyrelsen

Uenighed om en incitamentsordning var grunden til bestyrelseskaos i RTF Telecom, fortæller konstitueret bestyrelsesformand Jens Hansen.

Artikel top billede

Det var angiveligt uenighed om en incitamentsaftale til direktionen, der var skyld i fredagens dramatiske bestyrelsesnedsmeltning i det nordjyske teleselskab RTX Telecom. Det fremgår i hvert fald af den meddelelse, RTX har sendt til fondsbørsen.

Den nye midlertidige formand for bestyrelsen, Jens Hansen, bekræfter også overfor Computerworld, at denne strid var det, der endte med at splitte bestyrelsen.

"Det var omkring incitamentsordningen, som vi ikke rigtigt blev enige om," siger han uden at uddybe nærmere.

Bestyrelsesformanden kan godt se, at det kan virke dramatisk, når man betragter situationen udefra.

"Det er lidt usædvanligt. Det må man jo nok sige, og jeg kan da godt forstå, at folk tænker: 'hvad sker der nu?'. Det er ikke unaturligt," erkender han.

"Det håber jeg, der falder ro over nu. Det, der er vigtigt for os at understrege er, at det ikke har noget at gøre med driften," siger han.

Bestyrelsesformand: Det betyder ikke noget
Jens Hansen mener da heller ikke, at firmaet er blevet mere skrøbeligt efter uroen i bestyrelsen.

"Umiddelbart mener jeg ikke, det giver nogen ændring. Vi skal have fundet en ny bestyrelse, og håber at det kan bidrage til at bringe firmaet fremad," siger han.

RTX Telecom har ellers ikke haft det let og leverede i december et mere i en række af negative regnskaber.

Der er ikke grund til at tro, at det her skubber RTX Telecom udover kanten?

"Ikke det her isoleret. Det kan jeg ikke forestille mig. Det mener jeg ikke har nogen påvirkning," siger han.

Heller ikke kombineret med det dårlige regnskab?

"De røde regnskabstal er vi selvfølgelig ikke stolte af, og det skal vi have lavet om på. Men jeg synes ikke, at den her enkelte hændelse gør hverken fra eller til på det punkt," siger han.

Jens Hansen forventer at genopstille til bestyrelsen, men han mener ikke, at det ligger i kortene, at han fortsætter som formand, når der har været generalforsamling senere på måneden.

"Jeg er ikke bestyrelsesformand efter 28. januar," siger han.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | København Ø

People Tech 2025 – hvor HR møder IT

Deltag og oplev, hvordan People Tech 2025 kan gøre HR til en nøglespiller i fremtidens forretningsstrategi.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job