Trængte fiberselskaber tvunget til at samarbejde

Den danske fiberdrøm led et alvorligt knæk, da MidtVest Bredbånd gik i betalingsstandsning i sidste uge, men nogen overraskelse var det ikke. Drømmen skal reddes af samarbejde, vurderer analytiker.

Artikel top billede

I fredags blev kablet klippet, og MidtVest Bredbånd gik i betalingsstandsning. Fiber-branchens svære kår overrasker ikke analytiker.

El-selskabernes milliardinvestering i fiber til fremtidens bredbåndsforbindelser lader til at blive svær at hente hjem igen. I sidste uge gik MidtVest Bredbånd i betalingsstandsning.

Teleanalytiker og direktør i firmaet Netplan, Torben Rune, forklarede til Computerworld, at firmaet har været for optimistisk i forhold til, hvor hurtigt man kunne skaffe kunder.

Den forklaring bakkes op af aktieanalytiker Poul Ernst Jessen med speciale i it- og telebranchen, Danske Bank.

Han mener, at fiberudbyderne burde have set det svære marked.

"Jeg vil mene, at elselskaberne burde have forudset det her. De kommer fra en verden, hvor der er mindre konkurrence og mindre udvikling på teknologien, og så over i den her branche, hvor teknologien ændrer sig hele tiden, og priserne falder. Det er to vidt forskellige sektorer at være i," siger han.

Derfor kommer MidtVest Bredbånds problemer heller ikke bag på ham.

"Det kommer ikke som den store overraskelse. Fiberaktørernes problem er, at teknologien forbedres på mobilt bredbånd, på kobber og på kabel-tv, samtidig med at priserne falder. Allerede i 2005 forudså vi i en rapport, at det bare var et spørgsmål om tid, før satsningen ville skabe problemer," siger han.

Analytiker til selskaber: Samarbejd!

Poul Ernst Jessen mener, at problemerne skyldes, at elselskaberne har kastet sig ud i et bredbåndsmarked, der i forvejen er stærkt konkurrencepræget.

"Industrien er præget af store faste investeringer og kun små variable omkostninger. Dette medfører stordriftsfordele, og vinderen er den, der kan producere til den laveste pris," siger han.

Han mener, at fiberselskaberne overså en oplagt mulighed for at opnå stordriftsfordele, da de i stedet etablerede sig hver for sig.

"Da fiberselskaberne begyndte, skulle de have lavet et fælles selskab til salg, distribution, design og indkøb. Så kunne hvert enkelt selskab stå for den lokale udbygning, men de skulle have sørget for, at nettet blev bygget identisk alle steder og få nogle stordriftsfordele ud af det," siger Poul Ernst Jessen.

For mange fiberkokke fordærver maden

I stedet har fiberselskaberne valgt at satse på hver sin teknologi, forklarer han.

Skal elselskabernes fibereventyr derfor have en chance for at ende lykkeligt, mener Poul Ernst Jessen, at firmaerne skal overveje at finde fælles fodslag.

"Der skal ske en konsolidering mellem selskaberne. Du kan ikke have et TDC med én produktionsenhed, og på den anden side udfordrerne, der starter ud med en stor, tung kostbase og 20 forskellige setups, som ikke engang har sørget for at bygge det op på den samme teknologiske platform," siger han.

Det er dog lettere sagt en gjort, erkender Poul Ernst Jessen.

Men måske er Midtvest Bredbånds betalingsstandsning og den bratte opvågning godt for fiberdrømmen alligevel, pointerer han.

"Fiberselskaberne skal finde ud af at samarbejde. Men det er lidt op ad bakke med alle deres forskelligheder og særinteresser. Men de finansielle problemer, de ryger ind i nu, er måske det, der kan sætte gang i det for alvor. Jeg tror alle teleselskaber er ved at finde ud af, at "cash is king" - især i svære tider," siger han.

Læses lige nu

    Annonce

    Spillehallen.dk ApS

    Systemadministrator til Spillehallen.dk

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Forsvaret

    AI engineer til Forsvarets AI Center

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S