Dansk Energi efterlyser politisk fiber-handling

MidtVest Bredbånds betalingsstandsning får ikke brancheorganisationen til at tvivle på fiberprojektets fremtid. Tværtimod skal politikerne frem på banen, mener Dansk Energi.

Artikel top billede

Dansk Energi efterlyser politisk engagement i udrulningen af fiber. Foto: Nesa

Selvom Dansk Energi, der organiserer de danske fiberbredbåndsudbydere, er ærgerlig over MidtVest Bredbånds betalingsstandsning, får det ikke interesseorganisationen til at trække i håndbremsen.

Thomas Woldiderich, konsulent i Dansk Energi, mener, at der er tale om en kalkuleret risiko, når fiberselskaberne møder modgang i markedet i øjeblikket.

"Vi er naturligvis kede af, at et af vores medlemmer er gået i betalingsstandsning. Det koster at etablere en moderne infrastruktur, og det er ikke uden økonomisk risiko," siger han.

Aktie-analytiker Poul Ernst Jessen fra Danske Bank påpegede tidligere, at el-selskaberne burde have forudset, at de gik ind på et meget svært marked.

Krise kunne ikke forudses

Det er Thomas Woldiderich dog ikke enig i. Han mener i stedet, at der er tale om en uforudset hård konsekvens af finanskrisen.

"Det ramler sammen med uro på finansmarkedet og den hårde konkurrence på bredbåndsmarkedet. Jeg ved ikke, hvor mange, der havde forudset det," siger Thomas Woldiderich.

Han påpeger, at selskaberne hele tiden har vidst, at milliardinvesteringen i nedgravningen af fiber ikke ville give pote fra den ene dag til den anden.

"Det her er jo ikke en forrentning, der kommer til at ske på to år. Det er på den lange bane, og det er selskaberne bevidste om," siger han.

Dansk Fiber: Politikerne skal på banen
Hos Dansk Fiber fortryder man derfor ikke fremgangsmåden eller tvivler på, at missionen er den rigtige.

"Den aktuelle situation får os ikke til at tvivle. Det får os tværtimod til at håbe på, at politikerne nu kommer frem i bussen og opstiller nogle visioner. Skal vi skabe den digitale infrastruktur, som skal være en driver for vækst og beskæftigelse de næste mange årtier, så nytter det ikke, at det kun er energiselskaberne, der er i gang med udrulningen," siger Thomas Woldiderich.

Poul Ernst Jessen har foreslået, at fiberselskaberne slår sig sammen for at stå stærkere og dele udgifterne. Det er imidlertid ikke noget, som brancheorganisationen vil være med til at stable på benene.

"Det er ikke noget, vi har en holdning til. Det er op til selskaberne om de vil samle sig og skabe et fælles projekt. Det er ikke noget, vi som interesseorganisation skal facilitere," siger Thomas Woldiderich.

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Green Power Denmark

It-chef med udviklingsfokus

Københavnsområdet

Danoffice IT

Infrastructure Specialist

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse