99 procent af danskerne kan få bredbånd

Faste bredbåndsforbindelser er i dag tilgængelige for 99 procent af alle danske husstande og virksomheder, men det kan blive dyrt at få de sidste 21.000 husstande med, lyder det fra teleekspert.

Artikel top billede

Én procent, svarende til cirka 21.000 husstande og virksomheder, vurderes i dag at være uden for rækkevidde af de faste og trådløse bredbåndsteknologier i form af ADSL, fiber og WiMAX.

Det viser IT- og Telestyrelsens netop offentliggjorte Bredbåndskortlægning 2008.

Den bedste dækning finder man på Sjælland, Bornholm og Fyn, mens jyderne må trækkes med lavere hastigheder og ringere udbredelse.

Samlet set ligger Danmark helt i top med hensyn til udbredelsen af hurtige internetforbindelser.

Der mangler dog stadig det sidste før den politiske målsætning om, at alle danskere, der ønsker det, inden udgangen af 2010 skal kunne få en bredbåndsforbindelse.

"Jeg ser med glæde, at det går den rigtige vej med hensyn til at sikre bredbånd til alle danskere. Det er en målsætning, som vi har fokuseret på over lang tid, og som nu er tæt på at være nået," siger videnskabsminister Helge Sander (V).

I følge sidste års opgørelse var der i 2007 23.000 husstande, der ikke havde adgang til bredbånd, så Helge Sanders fremskridt består af ganske små skridt.

Dyr sidste procent

Det kan dog blive en dyr og langvarig proces at få den målsætning helt i hus.

"Det koster mange penge at dække de sidste hjørner," siger teleanalytiker i IDC, Brian Troelsen.

"Alle operatører, der kører butikken på almindelige økonomiske vilkår har ikke interesse i at dække de sidste områder. Det er der ingen penge i."

"Skal de sidste områder dækkes, skal staten diske op med en eller anden form for kompensation til udbyderne," siger han.

Den mobile bredbånds kan dog vise sig at være svaret på noget af problemet.

IT- og Telestyrelsen vurderer nemlig, at det er sandsynligt, at mobile bredbåndsteknologier i flere områder kan tilbyde bredbånd til flere af de husstande og virksomheder, der i dag ikke kan modtage bredbånd via de faste bredbåndsteknologier. Styrelsen kan dog ikke sætte tal på.

Målt på landets areal er den mobile bredbåndsdækning i dag på 89 procent.

Der er samtidig et krav om, at elselskabet ELRO, der i juni 2007 vandt FWA-auktionen, som giver mulighed for at udbyde landsdækkende WiMAX-bredbånd skal nå alle de husstande, der i dag ikke har adgang til bredbånd.

Hastigheden i fokus

Ud over tilgængelighed har også hastigheder på forbindelserne fået et hak opad.

"Med den høje tilgængelighed vi nu har opnået, er det også tid til at kigge ud over målsætningen om bredbånd til alle. Hvad nytter det, at man kan få en bredbåndsforbindelse, hvis den ikke giver adgang til alle internettets muligheder? Nettets anvendelsesmuligheder bliver alvorligt begrænset, hvis ikke den enkelte bruger har en fornuftig hastighed," siger videnskabsminister Helge Sander

Bredbåndsforbindelser med 2 Mbit/s er i dag tilgængelige for 96 procent af alle husstande og virksomheder, mens 68 procent har mulighed for at få en bredbåndsforbindelse med 10 Mbit/s. Det oplyser IT- og Telestyrelsen.

Læses lige nu

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Partner Success Manager – Cloud, Security & Software

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger sin næste specialist i Exchange, mailflow og brugersupport

    Københavnsområdet

    Metroselskabet I/S

    Senior IT Help Desk Specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect