99 procent af danskerne kan få bredbånd

Faste bredbåndsforbindelser er i dag tilgængelige for 99 procent af alle danske husstande og virksomheder, men det kan blive dyrt at få de sidste 21.000 husstande med, lyder det fra teleekspert.

Artikel top billede

Én procent, svarende til cirka 21.000 husstande og virksomheder, vurderes i dag at være uden for rækkevidde af de faste og trådløse bredbåndsteknologier i form af ADSL, fiber og WiMAX.

Det viser IT- og Telestyrelsens netop offentliggjorte Bredbåndskortlægning 2008.

Den bedste dækning finder man på Sjælland, Bornholm og Fyn, mens jyderne må trækkes med lavere hastigheder og ringere udbredelse.

Samlet set ligger Danmark helt i top med hensyn til udbredelsen af hurtige internetforbindelser.

Der mangler dog stadig det sidste før den politiske målsætning om, at alle danskere, der ønsker det, inden udgangen af 2010 skal kunne få en bredbåndsforbindelse.

"Jeg ser med glæde, at det går den rigtige vej med hensyn til at sikre bredbånd til alle danskere. Det er en målsætning, som vi har fokuseret på over lang tid, og som nu er tæt på at være nået," siger videnskabsminister Helge Sander (V).

I følge sidste års opgørelse var der i 2007 23.000 husstande, der ikke havde adgang til bredbånd, så Helge Sanders fremskridt består af ganske små skridt.

Dyr sidste procent

Det kan dog blive en dyr og langvarig proces at få den målsætning helt i hus.

"Det koster mange penge at dække de sidste hjørner," siger teleanalytiker i IDC, Brian Troelsen.

"Alle operatører, der kører butikken på almindelige økonomiske vilkår har ikke interesse i at dække de sidste områder. Det er der ingen penge i."

"Skal de sidste områder dækkes, skal staten diske op med en eller anden form for kompensation til udbyderne," siger han.

Den mobile bredbånds kan dog vise sig at være svaret på noget af problemet.

IT- og Telestyrelsen vurderer nemlig, at det er sandsynligt, at mobile bredbåndsteknologier i flere områder kan tilbyde bredbånd til flere af de husstande og virksomheder, der i dag ikke kan modtage bredbånd via de faste bredbåndsteknologier. Styrelsen kan dog ikke sætte tal på.

Målt på landets areal er den mobile bredbåndsdækning i dag på 89 procent.

Der er samtidig et krav om, at elselskabet ELRO, der i juni 2007 vandt FWA-auktionen, som giver mulighed for at udbyde landsdækkende WiMAX-bredbånd skal nå alle de husstande, der i dag ikke har adgang til bredbånd.

Hastigheden i fokus

Ud over tilgængelighed har også hastigheder på forbindelserne fået et hak opad.

"Med den høje tilgængelighed vi nu har opnået, er det også tid til at kigge ud over målsætningen om bredbånd til alle. Hvad nytter det, at man kan få en bredbåndsforbindelse, hvis den ikke giver adgang til alle internettets muligheder? Nettets anvendelsesmuligheder bliver alvorligt begrænset, hvis ikke den enkelte bruger har en fornuftig hastighed," siger videnskabsminister Helge Sander

Bredbåndsforbindelser med 2 Mbit/s er i dag tilgængelige for 96 procent af alle husstande og virksomheder, mens 68 procent har mulighed for at få en bredbåndsforbindelse med 10 Mbit/s. Det oplyser IT- og Telestyrelsen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S