Den digitale tinglysning

December 2006: Den digitale tinglysning bliver godkendt i Folketingets finansudvalg. Leverandøren af systemet bliver CSC. I den oprindelige plan er deadline april 2008. Den samlede pris for den digitale tinglysning, indskanning, drift og lignende var cirka 430 millioner kroner.

Januar 2008: CSC meddeler Domstolsstyrelsen, at den oprindelige deadline ikke kan overholdes.

Domstolsstyrelsen hæver risikovurderingen på projektet fra tre til fire på en skala, hvor maksimal risiko er fem. Ny deadline for projektet 1. november 2008.

Juni 2008: Domstolssstyrelsen, CSC og interessenterne i banker og realkreditinstitutter aftaler at udsætte endnu en gang: Denne gang udskydes idriftsættelsen til 12. januar 2009.

November 2008: Efter kort tid viser det sig, at heller ikke den seneste udsættelse giver tilstrækkelig tid til test. Parterne beslutter igen at udsætte projektet.

Delleverancer fra CSC og manglende tid til at teste samspillet med de systemer, banker og realkreditinstitutioner udvikler sideløbende, får skylden for seneste forsinkelse. Seneste deadline: September 2009.

December 2008: Da Justitsministeriet igen skal bede om penge i Folketingets finansudvalg i december lyder ekstraregningen på 110 millioner kroner. Justitsministeriet vil søge at få bod fra CSC på grund af forsinkelsen, mens CSC omvendt vil forsøge at få ekstra betaling for den ekstra arbejdstid.

Status

Samlet pris: cirka 540 millioner kroner
Budgetoverskridelse: 25 procent
Samlet forsinkelse: 18 måneder (forventet)
Projektets forventede varighed: 16 måneder
Forsinkelse i procent: 112 procent

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

Københavnsområdet

Banedanmark

Teknisk Arkitekt – Netværk og Firewall

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S