20.000 danskere ramt af signatur-nedbrud

Der har været lukket for den digitale borgerservice for 20.000 danskere, siden signatur-udbyderen DanID før jul løb ind i opdateringsproblemer.

Artikel top billede

Danskere med den digitale signatur på en USB-stick kan være løbet ind i problemer med at betjene sig selv på nettet efter problemer hos DanID.

Hvis telefonerne på landets kommuner har ringet lidt mere end normalt efter jul og nytår, kan det måske skyldes, at 20.000 danskere i knap tre uger har haft problemer med deres digitale signatur.

For borgere med en mobil USB-signatur har der nemlig været lukket for elektronisk selvbetjening på enkelte tjenester siden jul.

Det bekræfter John Christensen, forretningsansvarlig hos signatur-udbyderen DanID.

"Vi har kendt problemet de sidste 14 dage, men har ikke lagt en løsning ud endnu, fordi vi har skullet igennem en del udvikling og test først," siger han.

Opdatering skabte problemer

Den uventede lukketid skyldes en opdatering af OpenSign-softwaren, der bliver brugt til at lave underskrifter i en browser.

Opdateringen skulle forbedre sikkerheden ved OpenSign, men skabte i stedet problemer hos DanID.

Det har betydet, at danskere med en USB-signatur er blevet mødt med en fejlmeddelse, hvis de eksempelvis har forsøgt at flytte signaturen fra USB-stick'en til computeren.

OpenSign er resultatet af Open source-projektet OpenOCES, der startede som en del af aftalen om udviklingen af den digitale signatur, som TDC indgik med Videnskabsministeriet.

OpenSign fulgte signaturen, da DanID overtog jobbet fra TDC 1. juli 2008.

Begrænset problem

Af de mere end én million danske signaturer er kun 20.000 udstedt på USB-stick. Det er uvist hvor mange, der reelt er i brug.

Desuden har problemerne med at logge ind været begrænset til de tjenester, der ikke understøtter signaturen på et flytbart medie.

Borgerne har derfor stadig kunne logge ind hos blandt andre Skat.

Det betyder i praksis, at kun ganske få danskere har været berørt af problemerne, mener John Christensen.

Derfor har en løsning ladet vente på sig.

"Det har været en benhård prioritering fra vores side om at sætte ind, hvor det gav mest mening. Og så har denne her sag lige måtte ligge lidt længere," siger John Christensen.

Senest mandag morgen kan danskerne med digital signatur på en USB-stick igen betjene sig selv fra hjemmets fire vægge.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura