Intel barberer prisen på quad-core med 40 procent

Pristryk fra den nærmeste konkurrent får Intel til at med en samlet manøvre at sænke priserne på en række chip.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Intel sænker priserne på en bred vifte af processorer brugt i bærbare og desktoppc'er.

Det gælder blandt andet nedskæringer med op til 40 procent på selskabets quad-core-processorer.

Intels Core 2 Quad Q9650-processorer er nu prissat til 1.816 kroner (316 USD), hvilket er et fald på 40 procent i forhold til prisen i december.

Prisen på andre Core 2 Quad-processorer er blevet beskåret med mellem 16 og 20 procent. Quad-core-processorerne bruges i high-end-desktopcomputere til for eksempel computerspil.

Stigende pristryk

Dette træk fra Intel kan være en reaktion på stigende pristryk fra konkurrenten Advanced Micro Devices (AMD), som for nylig har lanceret sin Phenom II quad-core-processor, der ligeledes er til den dyre ende af markedet.

AMD har prissat sine Phenom II quad-core-processorer til mellem 1.351 og 1.581 kroner (235 til 275 USD).

Intel har også skåret i prisen på sine Xeon-processorer til servere og Celeron-processorerne til bærbare med op til 48 procent.

Quad-core-processoren Xeon 3370 er nu prissat til 1.817 kroner (316 USD), hvilket også er et fald på 40 procent i forhold til prisen i december, mens prisen på Celeron 570 er blevet skåret med 48 procent fra 771 kroner (134 USD) til 403 kroner (70 USD).

Udover prisnedskæringer har Intel også introduceret tre energieffektive quad-core-processorer med markeringen "s."

Processoren Core 2 Quad Q9550s har 12 megabyte L2 cache, kører ved 2,83 gigahertz og trækker 65 watt. Prisen er på 2.119 kroner (369 USD).

Denne processor er en energieffektiv version af Core 2 Quad Q9550, som trækker 95 watt.

Intel har også introduceret processorerne Core 2 Quad Q9400s, som kører ved 2,66 gigahertz, og Core 2 Quad Q8200s, som kører ved 2,33 gigahertz. De koster henholdsvis 1.840 kroner (320 USD) og 1.409 kroner (245 USD).

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Partner Success Manager – Cloud, Security & Software

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger teknisk specialist/IT-tekniker

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos