Fyringer: Jobkrisen rammer Jobindex

Landets største jobdatabase må sende 20 procent af sine medarbejdere over på den anden side af jobannoncerne.

Artikel top billede

Jobindexs stifter og ejer, Kaare Danielsen, må sige farvel til en femtedel af sine medarbejdere.

Faldet i antallet af jobannoncer på internettet betyder, at landets største online jobdatabase, Jobindex, i morgen fyrer 16 medarbejdere ud af 80 fra virksomheden, der ligger i København.

Det er 20 procent af medarbejderne, og stifter og direktør for Jobindex Kaare Danielsen beklager, at det er nødvendigt at tage så drastiske midler i brug.

"Antallet af jobannoncer er halveret i forhold til samme periode sidste år. Vi har måttet lave vores tv-reklamespots om. Nu siger vi, at der er 10.000 job på Jobindex hver dag i stedet for 20.000," siger Kaare Danielsen.

Ansættelsesstop i 2001

Jobindex har ikke tidligere været i en situation, hvor afskedigelser var nødvendige.

Inden krisen for alvor satte ind i 2001, havde Kaare Danielsen været forudseende nok til at indføre ansættelsesstop, så dengang kom det ikke til fyringer.

"Vi kom dengang styrket ud af krisen, fordi mange af de andre jobportaler bukkede under efterfølgende," siger han.

Han tror også, at krisen denne gang på længere sigt vil være en styrkelse af forretningsgrundlaget for hans virksomhed.

"Jeg tror, at de allersidste jobannoncører nu flytter fra printmedierne over på nettet."

80 millioner i banken

Jobindex er i forhold til så mange andre virksomheder priviligeret, idet selskabet har penge at arbejde med, forklarer han.

Der er 80 millioner kroner i banken, så der er noget at skære af, og virksomheden kan tåle ikke at køre med overskud i en periode.

"Vi mangler ikke penge, vi mangler arbejde," siger Kaare Danielsen.

Jobindex vandt Computerworlds it-konsulentpris for at være den mest profitable it-virksomhed i 2007 for firmaer med over 20 millioner kroner i omsætning.

Omkostningerne skal reduceres med cirka 15 milioner kroner i 2009, men Jobindex fastholder forventningerne til et pænt overskud i 2009, men med faldende omsætning.

"Det er noget surt noget, vi skal igennem. Jeg havde foretrukket sådan en lille sød, almindelig krise," siger Kaare Danielsen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job