Fyringer: Jobkrisen rammer Jobindex

Landets største jobdatabase må sende 20 procent af sine medarbejdere over på den anden side af jobannoncerne.

Artikel top billede

Jobindexs stifter og ejer, Kaare Danielsen, må sige farvel til en femtedel af sine medarbejdere.

Faldet i antallet af jobannoncer på internettet betyder, at landets største online jobdatabase, Jobindex, i morgen fyrer 16 medarbejdere ud af 80 fra virksomheden, der ligger i København.

Det er 20 procent af medarbejderne, og stifter og direktør for Jobindex Kaare Danielsen beklager, at det er nødvendigt at tage så drastiske midler i brug.

"Antallet af jobannoncer er halveret i forhold til samme periode sidste år. Vi har måttet lave vores tv-reklamespots om. Nu siger vi, at der er 10.000 job på Jobindex hver dag i stedet for 20.000," siger Kaare Danielsen.

Ansættelsesstop i 2001

Jobindex har ikke tidligere været i en situation, hvor afskedigelser var nødvendige.

Inden krisen for alvor satte ind i 2001, havde Kaare Danielsen været forudseende nok til at indføre ansættelsesstop, så dengang kom det ikke til fyringer.

"Vi kom dengang styrket ud af krisen, fordi mange af de andre jobportaler bukkede under efterfølgende," siger han.

Han tror også, at krisen denne gang på længere sigt vil være en styrkelse af forretningsgrundlaget for hans virksomhed.

"Jeg tror, at de allersidste jobannoncører nu flytter fra printmedierne over på nettet."

80 millioner i banken

Jobindex er i forhold til så mange andre virksomheder priviligeret, idet selskabet har penge at arbejde med, forklarer han.

Der er 80 millioner kroner i banken, så der er noget at skære af, og virksomheden kan tåle ikke at køre med overskud i en periode.

"Vi mangler ikke penge, vi mangler arbejde," siger Kaare Danielsen.

Jobindex vandt Computerworlds it-konsulentpris for at være den mest profitable it-virksomhed i 2007 for firmaer med over 20 millioner kroner i omsætning.

Omkostningerne skal reduceres med cirka 15 milioner kroner i 2009, men Jobindex fastholder forventningerne til et pænt overskud i 2009, men med faldende omsætning.

"Det er noget surt noget, vi skal igennem. Jeg havde foretrukket sådan en lille sød, almindelig krise," siger Kaare Danielsen.

Læses lige nu

    Annonce

    Collectia A/S

    Cyber Security Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk Projektleder til Forsvarets data- og AI-projekter

    Københavnsområdet

    Scan Global Logistics

    PMO Project Manager

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job