Fyringer: Jobkrisen rammer Jobindex

Landets største jobdatabase må sende 20 procent af sine medarbejdere over på den anden side af jobannoncerne.

Artikel top billede

Jobindexs stifter og ejer, Kaare Danielsen, må sige farvel til en femtedel af sine medarbejdere.

Faldet i antallet af jobannoncer på internettet betyder, at landets største online jobdatabase, Jobindex, i morgen fyrer 16 medarbejdere ud af 80 fra virksomheden, der ligger i København.

Det er 20 procent af medarbejderne, og stifter og direktør for Jobindex Kaare Danielsen beklager, at det er nødvendigt at tage så drastiske midler i brug.

"Antallet af jobannoncer er halveret i forhold til samme periode sidste år. Vi har måttet lave vores tv-reklamespots om. Nu siger vi, at der er 10.000 job på Jobindex hver dag i stedet for 20.000," siger Kaare Danielsen.

Ansættelsesstop i 2001

Jobindex har ikke tidligere været i en situation, hvor afskedigelser var nødvendige.

Inden krisen for alvor satte ind i 2001, havde Kaare Danielsen været forudseende nok til at indføre ansættelsesstop, så dengang kom det ikke til fyringer.

"Vi kom dengang styrket ud af krisen, fordi mange af de andre jobportaler bukkede under efterfølgende," siger han.

Han tror også, at krisen denne gang på længere sigt vil være en styrkelse af forretningsgrundlaget for hans virksomhed.

"Jeg tror, at de allersidste jobannoncører nu flytter fra printmedierne over på nettet."

80 millioner i banken

Jobindex er i forhold til så mange andre virksomheder priviligeret, idet selskabet har penge at arbejde med, forklarer han.

Der er 80 millioner kroner i banken, så der er noget at skære af, og virksomheden kan tåle ikke at køre med overskud i en periode.

"Vi mangler ikke penge, vi mangler arbejde," siger Kaare Danielsen.

Jobindex vandt Computerworlds it-konsulentpris for at være den mest profitable it-virksomhed i 2007 for firmaer med over 20 millioner kroner i omsætning.

Omkostningerne skal reduceres med cirka 15 milioner kroner i 2009, men Jobindex fastholder forventningerne til et pænt overskud i 2009, men med faldende omsætning.

"Det er noget surt noget, vi skal igennem. Jeg havde foretrukket sådan en lille sød, almindelig krise," siger Kaare Danielsen.

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect