Microsoft fyrer 5.000 medarbejdere

Over de næste 18 måneder vil Microsoft fjerne 5.000 stillinger. De første 1.400 ansatte fyres allerede i dag.

Artikel top billede

Det skrantende marked for pc'er og et dårligt økonomisk udsyn gør, at Microsoft i dag annoncerer en nedskæring på 5.000 medarbejdere over det næste halvandet år, herunder 1.400 med øjeblikkelig varsel.

Fyringen af de 5.000 medarbejdere vil ifølge Microsoft føre til en besparelse på cirka 1,5 milliarder dollars, svarende til 8,6 milliarder kroner, og nedbringe udgifterne i regnskabsåret 2009 med 700 millioner dollars.

Over hele feltet

Fyringerne sker inden for afdelingerne udvikling, marketing, salg, økonomi, jura, HR og it.

"Økonomien og det nedsatte forbrug inden for it har overgået vores forventninger for kvartalet, og vi har derfor handlet hurtigt med henblik på at reducere vores udgiftsstruktur og imødekomme konsekvensen," udtaler Chris Liddell, økonomidirektør hos Microsoft, i en pressemeddelelse.

"Vi forventer, at den økonomiske usikkerhed vil fortsætte resten af regnskabsåret og med sikkerhed føre til nedsat omsætning og indtægter det næste halvår i forhold til året før."

En af Microsofts største udviklingsafdelinger ligger i Danmark, men Microsoft Danmark har endnu ingen kommentarer til, hvorvidt Danmark bliver berørt af nedskæringerne.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Head of Digital Trust & Security

    Københavnsområdet

    Paychex Europe

    Team Lead for Support

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec