Microsoft fyrer 5.000 medarbejdere

Over de næste 18 måneder vil Microsoft fjerne 5.000 stillinger. De første 1.400 ansatte fyres allerede i dag.

Artikel top billede

Det skrantende marked for pc'er og et dårligt økonomisk udsyn gør, at Microsoft i dag annoncerer en nedskæring på 5.000 medarbejdere over det næste halvandet år, herunder 1.400 med øjeblikkelig varsel.

Fyringen af de 5.000 medarbejdere vil ifølge Microsoft føre til en besparelse på cirka 1,5 milliarder dollars, svarende til 8,6 milliarder kroner, og nedbringe udgifterne i regnskabsåret 2009 med 700 millioner dollars.

Over hele feltet

Fyringerne sker inden for afdelingerne udvikling, marketing, salg, økonomi, jura, HR og it.

"Økonomien og det nedsatte forbrug inden for it har overgået vores forventninger for kvartalet, og vi har derfor handlet hurtigt med henblik på at reducere vores udgiftsstruktur og imødekomme konsekvensen," udtaler Chris Liddell, økonomidirektør hos Microsoft, i en pressemeddelelse.

"Vi forventer, at den økonomiske usikkerhed vil fortsætte resten af regnskabsåret og med sikkerhed føre til nedsat omsætning og indtægter det næste halvår i forhold til året før."

En af Microsofts største udviklingsafdelinger ligger i Danmark, men Microsoft Danmark har endnu ingen kommentarer til, hvorvidt Danmark bliver berørt af nedskæringerne.

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job