Microsoft presset af krisen

Finanskrisen har sat Microsoft under pres, og det ser skidt ud. Aktiekursen er i frit fald, og det er fortsat uvist, hvor mange stillinger, der vil blive skåret i Danmark.

Artikel top billede

Selv de største it-giganter kan ikke se sig upåvirket af den økonomiske situation. For Microsoft har det betydet et resultat på 4,2 milliarder dollars (cirka 24 milliarder kroner), 11 procent under samme periode sidste år, da regnskabet for firmaets andet kvartal i dag blev offentliggjort.

Fokus på udvikling

Som svar på situationen skærer Microsoft 5.000 stillinger over det næste halvandet år, heraf de 1.400 med øjeblikkelig varsel.

Microsofts aktiekurs blev straks ramt, da børsen åbnede, og er i skrivende stund cirka 10 procent nede i forhold til i går, med en kurs på 17,46 dollar (godt 100 kroner) per aktie.

Det er stadig uvist, hvordan nedskæringerne kommer til at ramme den danske afdeling af Microsoft, herunder særligt Microsofts udviklingscenter i Vedbæk, hvor der er ansat 850, men Steve Ballmer understreger en høj prioritering af udviklingsafdelingerne.

"Der er helt klart en udfordring foran os, men vi bliver ved med at investere tungt i R&D (research and development, udvikling, red.), som er ekstremt vigtigt," udtaler Microsoft-topchef Steve Ballmer i en webcast om kvartalsregnskabet.

Opvejes andre steder

Mens der forventes op til 5.000 nedlagte stillinger, er det samtidig planen at oprette en række nye stillinger inden for vigtige områder i samme periode.

"Vi fjerner måske op til 5.000 jobs, men vi tilføjer i andre afdelinger. Jeg forventer, at det reelle tal kommer til at være i størrelsesordenen 2-3.000 stillinger, der forsvinder," siger Steve Ballmer.

Samtidig understreger Microsoft, at de planlagte besparelser ikke inkluderer eksterne udgifter, hvor der også forventes at blive skåret ned, mens virksomheden forbereder sig på den kommende tid.

"Vi forudser, at markedet bliver nede et år eller to, og derefter kan vi begynde at bygge op igen."

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Se alle vores events inden for it

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Midtjylland

    SOS International

    License & Vendor Manager

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Java software engineer (regular)

    Region Sjælland

    Nextway Software A/S

    Software Architect

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job