Microsoft presset af krisen

Finanskrisen har sat Microsoft under pres, og det ser skidt ud. Aktiekursen er i frit fald, og det er fortsat uvist, hvor mange stillinger, der vil blive skåret i Danmark.

Artikel top billede

Selv de største it-giganter kan ikke se sig upåvirket af den økonomiske situation. For Microsoft har det betydet et resultat på 4,2 milliarder dollars (cirka 24 milliarder kroner), 11 procent under samme periode sidste år, da regnskabet for firmaets andet kvartal i dag blev offentliggjort.

Fokus på udvikling

Som svar på situationen skærer Microsoft 5.000 stillinger over det næste halvandet år, heraf de 1.400 med øjeblikkelig varsel.

Microsofts aktiekurs blev straks ramt, da børsen åbnede, og er i skrivende stund cirka 10 procent nede i forhold til i går, med en kurs på 17,46 dollar (godt 100 kroner) per aktie.

Det er stadig uvist, hvordan nedskæringerne kommer til at ramme den danske afdeling af Microsoft, herunder særligt Microsofts udviklingscenter i Vedbæk, hvor der er ansat 850, men Steve Ballmer understreger en høj prioritering af udviklingsafdelingerne.

"Der er helt klart en udfordring foran os, men vi bliver ved med at investere tungt i R&D (research and development, udvikling, red.), som er ekstremt vigtigt," udtaler Microsoft-topchef Steve Ballmer i en webcast om kvartalsregnskabet.

Opvejes andre steder

Mens der forventes op til 5.000 nedlagte stillinger, er det samtidig planen at oprette en række nye stillinger inden for vigtige områder i samme periode.

"Vi fjerner måske op til 5.000 jobs, men vi tilføjer i andre afdelinger. Jeg forventer, at det reelle tal kommer til at være i størrelsesordenen 2-3.000 stillinger, der forsvinder," siger Steve Ballmer.

Samtidig understreger Microsoft, at de planlagte besparelser ikke inkluderer eksterne udgifter, hvor der også forventes at blive skåret ned, mens virksomheden forbereder sig på den kommende tid.

"Vi forudser, at markedet bliver nede et år eller to, og derefter kan vi begynde at bygge op igen."

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI-agenterne kommer vrimlende

    Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S