Texas Instruments vil af med hver ottende ansatte

Texas Instruments tilpasser sig de trange tider og skiller sig af med hver ottende medarbejder.

Artikel top billede

Texas Instruments, der er USA's næststørste chipproducent, vil skille sig af med 12 procent af sin medarbejderstab i et forsøg på at imødekomme voldsomt faldende efterspørgsel.

Selskabet sidder da også med rå tal mellem hænderne, i det indtjeningen i selskabets fjerde kvartal er faldet markant. Texas Instruments venter at komme ud af kvartallet med et underskud og en omsætning på mellem 5,9 milliarder og 11,8 milliarder kroner.

Skylden skal findes i finanskrisen og den faldende efterspørgsel på chip til mobiltelefoner, der er udledt af, at salget af mobiltelefoner er under opbremsning, hvilket en stribe af verdens store mobilproducentet som Nokia, Sony Ericsson og Motorola har måttet sande.

3.400 stillinger ryger

Texas Instruments fyrer med omgående virkning 1.800 ansatte, mens yderligere 1.600 stillinger bliver fjernet via en frivillig fratrædelsesordning.

"Vi foretager, hvad vi mener er en aggressiv og gennemtænkt tilpasning af medarbejderstanden for at imødekomme en økonomi under afmatning," siger finansdirektør Kevin March.

Besparelserne, som nedskæringsrunden skal udløse, vil sammen med sidste års nedskæringer, ligge på omkring fire milliarder kroner om året, hedder det.

"Vores muligheder for at se, hvordan første kvartal vil slutte, er langt ringere end normalt," lyder det fra Kevin March.

Læses lige nu

    Sparekassen Danmark

    Dataudvikler til IT og Operations i Hobro

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporter til Lokal IT i Slagelse

    Region Sjælland

    Statens IT

    Kubernetes specialister (junior-mid level)

    Københavnsområdet

    Styrelsen For It og Læring

    Erfaren enterprise-arkitekt til tværgående arkitekturenhed

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S