Texas Instruments vil af med hver ottende ansatte

Texas Instruments tilpasser sig de trange tider og skiller sig af med hver ottende medarbejder.

Artikel top billede

Texas Instruments, der er USA's næststørste chipproducent, vil skille sig af med 12 procent af sin medarbejderstab i et forsøg på at imødekomme voldsomt faldende efterspørgsel.

Selskabet sidder da også med rå tal mellem hænderne, i det indtjeningen i selskabets fjerde kvartal er faldet markant. Texas Instruments venter at komme ud af kvartallet med et underskud og en omsætning på mellem 5,9 milliarder og 11,8 milliarder kroner.

Skylden skal findes i finanskrisen og den faldende efterspørgsel på chip til mobiltelefoner, der er udledt af, at salget af mobiltelefoner er under opbremsning, hvilket en stribe af verdens store mobilproducentet som Nokia, Sony Ericsson og Motorola har måttet sande.

3.400 stillinger ryger

Texas Instruments fyrer med omgående virkning 1.800 ansatte, mens yderligere 1.600 stillinger bliver fjernet via en frivillig fratrædelsesordning.

"Vi foretager, hvad vi mener er en aggressiv og gennemtænkt tilpasning af medarbejderstanden for at imødekomme en økonomi under afmatning," siger finansdirektør Kevin March.

Besparelserne, som nedskæringsrunden skal udløse, vil sammen med sidste års nedskæringer, ligge på omkring fire milliarder kroner om året, hedder det.

"Vores muligheder for at se, hvordan første kvartal vil slutte, er langt ringere end normalt," lyder det fra Kevin March.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura