Texas Instruments vil af med hver ottende ansatte

Texas Instruments tilpasser sig de trange tider og skiller sig af med hver ottende medarbejder.

Artikel top billede

Texas Instruments, der er USA's næststørste chipproducent, vil skille sig af med 12 procent af sin medarbejderstab i et forsøg på at imødekomme voldsomt faldende efterspørgsel.

Selskabet sidder da også med rå tal mellem hænderne, i det indtjeningen i selskabets fjerde kvartal er faldet markant. Texas Instruments venter at komme ud af kvartallet med et underskud og en omsætning på mellem 5,9 milliarder og 11,8 milliarder kroner.

Skylden skal findes i finanskrisen og den faldende efterspørgsel på chip til mobiltelefoner, der er udledt af, at salget af mobiltelefoner er under opbremsning, hvilket en stribe af verdens store mobilproducentet som Nokia, Sony Ericsson og Motorola har måttet sande.

3.400 stillinger ryger

Texas Instruments fyrer med omgående virkning 1.800 ansatte, mens yderligere 1.600 stillinger bliver fjernet via en frivillig fratrædelsesordning.

"Vi foretager, hvad vi mener er en aggressiv og gennemtænkt tilpasning af medarbejderstanden for at imødekomme en økonomi under afmatning," siger finansdirektør Kevin March.

Besparelserne, som nedskæringsrunden skal udløse, vil sammen med sidste års nedskæringer, ligge på omkring fire milliarder kroner om året, hedder det.

"Vores muligheder for at se, hvordan første kvartal vil slutte, er langt ringere end normalt," lyder det fra Kevin March.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos