Texas Instruments vil af med hver ottende ansatte

Texas Instruments tilpasser sig de trange tider og skiller sig af med hver ottende medarbejder.

Artikel top billede

Texas Instruments, der er USA's næststørste chipproducent, vil skille sig af med 12 procent af sin medarbejderstab i et forsøg på at imødekomme voldsomt faldende efterspørgsel.

Selskabet sidder da også med rå tal mellem hænderne, i det indtjeningen i selskabets fjerde kvartal er faldet markant. Texas Instruments venter at komme ud af kvartallet med et underskud og en omsætning på mellem 5,9 milliarder og 11,8 milliarder kroner.

Skylden skal findes i finanskrisen og den faldende efterspørgsel på chip til mobiltelefoner, der er udledt af, at salget af mobiltelefoner er under opbremsning, hvilket en stribe af verdens store mobilproducentet som Nokia, Sony Ericsson og Motorola har måttet sande.

3.400 stillinger ryger

Texas Instruments fyrer med omgående virkning 1.800 ansatte, mens yderligere 1.600 stillinger bliver fjernet via en frivillig fratrædelsesordning.

"Vi foretager, hvad vi mener er en aggressiv og gennemtænkt tilpasning af medarbejderstanden for at imødekomme en økonomi under afmatning," siger finansdirektør Kevin March.

Besparelserne, som nedskæringsrunden skal udløse, vil sammen med sidste års nedskæringer, ligge på omkring fire milliarder kroner om året, hedder det.

"Vores muligheder for at se, hvordan første kvartal vil slutte, er langt ringere end normalt," lyder det fra Kevin March.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S