Hackere tømmer jobportal for brugerdata

Hackere har tømt jobportalen Monster.com for oplysninger om sidens mere end 70 millioner brugere. Portalen vil ikke fortælle, om sitets danske brugere er berørt.

Artikel top billede

Hackere har udnyttet et sikkerhedshul på jobportalen Monster.com til at stjæle oplysninger om de jobsøgere, der har en konto på sitet.

Det er mere end 70 millioner mennesker på verdensplan, herunder et ukendt antal danskere, der bruger jobportalens danske indgang, Monster.dk.

Ifølge en meddelelse til portalens brugere har hackerne stjålet oplysninger om brugernavn, password, mailadresser, navn, telefonnummer og køn og alder.

Selskabets skandinaviske markedsdirektør, Stefan Rizvi, ønsker hverken at oplyse, hvor mange danske brugere, portalen har, eller om oplysninger om danskere er blevet stjålet i dataindbruddet.

"Vi kommenterer ikke igangværende eftersøgninger eller specifikke sikkerhedsforanstaltninger," siger han til Computerworld.

Brugere bliver ikke advaret

Stefan Rizvi har heller ingen kommentarer til, hvordan hackerne fik adgang til Monsters database, men BBC skriver, at hackerne med et kodeord til jobportalens medarbejdersektion kunne logge ind på siden og kopiere oplysninger fra kundedatabasen.

Ingen af de berørte brugere er blevet informeret af Monster om datatyveriet, da selskabet ifølge meddelelsen på sitet ikke vil sende mails ud, for at undgå at de bliver brugt som phising-e-mails.

Derfor får brugere af jobportalen først besked, næste gang de besøger eksempelvis Monster.dk.

"Vi anser placering af sikkerhedsinformationen på vores hjemmeside som den mest effektive måde til at nå ud til flest mulig," skriver Monster.dk på portalen.

Bliver hacket årligt

Det er ikke første gang, jobportalen får uønsket besøg i medlemsdatabasen.

Tilbage i 2007 blev 1,3 millioner oplysninger om portalens brugere downloadet til en server i Ukraine. Og igen i 2008 blev oplysninger om 1,6 millioner brugere stjålet og brugt til at sende phishing-mails.

Den danske afdeling af Monster hed frem til 2002 Jobline.dk, hvorefter portalen rettede ind efter det internationale brand. Monster-selskabet købte danske Jobline.dk i 2001.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Immeo

    Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad man erstatter

    Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

    TV2

    iOS udvikler til TV 2 Teknologi

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Networking Presales Specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job