Hackere tømmer jobportal for brugerdata

Hackere har tømt jobportalen Monster.com for oplysninger om sidens mere end 70 millioner brugere. Portalen vil ikke fortælle, om sitets danske brugere er berørt.

Artikel top billede

Hackere har udnyttet et sikkerhedshul på jobportalen Monster.com til at stjæle oplysninger om de jobsøgere, der har en konto på sitet.

Det er mere end 70 millioner mennesker på verdensplan, herunder et ukendt antal danskere, der bruger jobportalens danske indgang, Monster.dk.

Ifølge en meddelelse til portalens brugere har hackerne stjålet oplysninger om brugernavn, password, mailadresser, navn, telefonnummer og køn og alder.

Selskabets skandinaviske markedsdirektør, Stefan Rizvi, ønsker hverken at oplyse, hvor mange danske brugere, portalen har, eller om oplysninger om danskere er blevet stjålet i dataindbruddet.

"Vi kommenterer ikke igangværende eftersøgninger eller specifikke sikkerhedsforanstaltninger," siger han til Computerworld.

Brugere bliver ikke advaret

Stefan Rizvi har heller ingen kommentarer til, hvordan hackerne fik adgang til Monsters database, men BBC skriver, at hackerne med et kodeord til jobportalens medarbejdersektion kunne logge ind på siden og kopiere oplysninger fra kundedatabasen.

Ingen af de berørte brugere er blevet informeret af Monster om datatyveriet, da selskabet ifølge meddelelsen på sitet ikke vil sende mails ud, for at undgå at de bliver brugt som phising-e-mails.

Derfor får brugere af jobportalen først besked, næste gang de besøger eksempelvis Monster.dk.

"Vi anser placering af sikkerhedsinformationen på vores hjemmeside som den mest effektive måde til at nå ud til flest mulig," skriver Monster.dk på portalen.

Bliver hacket årligt

Det er ikke første gang, jobportalen får uønsket besøg i medlemsdatabasen.

Tilbage i 2007 blev 1,3 millioner oplysninger om portalens brugere downloadet til en server i Ukraine. Og igen i 2008 blev oplysninger om 1,6 millioner brugere stjålet og brugt til at sende phishing-mails.

Den danske afdeling af Monster hed frem til 2002 Jobline.dk, hvorefter portalen rettede ind efter det internationale brand. Monster-selskabet købte danske Jobline.dk i 2001.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland