Hackere tømmer jobportal for brugerdata

Hackere har tømt jobportalen Monster.com for oplysninger om sidens mere end 70 millioner brugere. Portalen vil ikke fortælle, om sitets danske brugere er berørt.

Artikel top billede

Hackere har udnyttet et sikkerhedshul på jobportalen Monster.com til at stjæle oplysninger om de jobsøgere, der har en konto på sitet.

Det er mere end 70 millioner mennesker på verdensplan, herunder et ukendt antal danskere, der bruger jobportalens danske indgang, Monster.dk.

Ifølge en meddelelse til portalens brugere har hackerne stjålet oplysninger om brugernavn, password, mailadresser, navn, telefonnummer og køn og alder.

Selskabets skandinaviske markedsdirektør, Stefan Rizvi, ønsker hverken at oplyse, hvor mange danske brugere, portalen har, eller om oplysninger om danskere er blevet stjålet i dataindbruddet.

"Vi kommenterer ikke igangværende eftersøgninger eller specifikke sikkerhedsforanstaltninger," siger han til Computerworld.

Brugere bliver ikke advaret

Stefan Rizvi har heller ingen kommentarer til, hvordan hackerne fik adgang til Monsters database, men BBC skriver, at hackerne med et kodeord til jobportalens medarbejdersektion kunne logge ind på siden og kopiere oplysninger fra kundedatabasen.

Ingen af de berørte brugere er blevet informeret af Monster om datatyveriet, da selskabet ifølge meddelelsen på sitet ikke vil sende mails ud, for at undgå at de bliver brugt som phising-e-mails.

Derfor får brugere af jobportalen først besked, næste gang de besøger eksempelvis Monster.dk.

"Vi anser placering af sikkerhedsinformationen på vores hjemmeside som den mest effektive måde til at nå ud til flest mulig," skriver Monster.dk på portalen.

Bliver hacket årligt

Det er ikke første gang, jobportalen får uønsket besøg i medlemsdatabasen.

Tilbage i 2007 blev 1,3 millioner oplysninger om portalens brugere downloadet til en server i Ukraine. Og igen i 2008 blev oplysninger om 1,6 millioner brugere stjålet og brugt til at sende phishing-mails.

Den danske afdeling af Monster hed frem til 2002 Jobline.dk, hvorefter portalen rettede ind efter det internationale brand. Monster-selskabet købte danske Jobline.dk i 2001.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S