Råd: Facebook-mentalitet gennemhuller sikkerheden

Få dine venner på Facebook til at lukke deres profil, så hele verden ikke kan følge med i deres liv. Sådan lød rådet, da Dansk IT's konference om it-sikkerhed blev åbnet onsdag morgen.

Artikel top billede

Reportage: Der skal strammes op på sikkerheden på nettet. Brugere af Facebook og lignende tjenester har nemlig givet los og deler rask væk private fotos og informationer med hele verden.

Det fortalte Ingrid Colding-Jørgensen, formand for Rådet for IT- og Persondatasikkerhed på konferencen IT-sikkerhed 2009, som i dag blev åbnet af Dansk IT i København.

Tilhørerne var mindst 100 professionelle folk fra sikkerhedsbranchen, som befandt sig i en sky af mindst 12 identificerbare Bluetooth-enheder, som var mulige at se fra det bagerste hjørne af salen.

"Det, jeg har den største bekymring for, er, at den her lemfældighed smitter af på vores arbejdspladser. For så hjælper ingen kære firewall," sagde Ingid Colding-Jørgensen til de tilhørere, som videnskabsminster Helge Sander (V) i sin åbningstale kaldte "de rigtige 100 gæster".

Folk har ingen hæmninger

Ifølge Ingrid Colding-Jørgensen hjælper antivirus ikke, hvis medarbejderne ligesom på Facebook bralrer ud med det hele.

"Den største trussel er industrispionage, er der mange, som siger. Og det hjælper ikke noget, hvis folk har en tendens til at fortælle om alt, hvad de laver på deres Facebook-profiler eller deres mikro-blogs," sagde Ingrid Colding-Jørgensen.

Ifølge rådsformanden er denne problematik noget, som bekymrer rådet meget. Spørgsmålet er nemlig, hvordan virksomheder skal gardere sig mod disse problemer. Firewalls og antivirus virker ikke, og derfor beror det på tilfældet, om sikkerhedsoplysninger på Facebook opdages.

En mulighed for en løsning er ifølge Ingrid Colding-Jørgensen, at deltagerne i salen arbejder for at modne vidensdelingen. Derfor opfordrede hun de sikkerhedsprofessionelle på konferencen til at dele deres erfaringer på området i løbet af de næste to dage

"Og man kan jo starte med meget små ting. Jeg skal hjem og fortælle alle mine venner på Facebook, at de skal lukke deres profil, så det ikke er hele verden, der kan se hvad de skriver."

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

MOLIO Erhvervsdrivende Fond

IT-projektleder

Københavnsområdet

Red Barnet

Software developer til Red Barnets IT-team

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse