Russere lukkede danske netbanker

Det var russiske hackere, der stod bag det malware-angreb, der i sidste uge lukkede for 8.000 danskeres adgang til netbank.

Artikel top billede

Da de danske netbanker for en uge siden lukkede 8.000 danskeres netbank, var det russiske programmører, der var årsagen.

Det fortæller sikkerhedsfirmaet F-Secure.

Adgangen blev spærret, efter et spionprogram blev opdaget på de berørte kunders pc'er, og det er dette program, der er udviklet af russiske programører.

Ifølge F-Secure havde hackerne specifikt udset sig danske netbank-kunder som målet for deres malware. Målet var at hente fortrolig bankinformation fra privatpersoner.

"Ideen bag dette angreb er ikke ny, men vi må konstatere at måden og midlerne, som benyttes, bliver mere og mere sofistikerede," siger Michael Dahl, Channel Manager i F-Secure Danmark, i en pressemeddelse.

Svært at opdage og fjerne

Gruppen af hackere har brugt "Man-in-the-Browser"-teknikken, hvor et stykke software lægger sig i laget mellem brugeren og i dette tilfælde netbanken.

Derfor opdager brugeren aldrig, at han eller hun gennem browseren sender andre data end de ønskede.

Samtidig har udviklerne gjort det vanskeligt at opdage og fjerne virussen, der er kodet med rootkit-teknologi.

Endnu har sikkerhedsvirksomhederne ikke noget program klar til at fjerne det russiske malware, men på tværs af firmaer samarbejder de om at finde en løsning.

"Alle har interesse i at samarbejde om, at afværge denne type angreb, som vi desværre kun kan forvente flere af i fremtiden. Vi har en fælles opgave for sikre at nettransaktioner og netbank systemerne i Danmark er sikre at benytte for borgerne," siger Michael Dahl.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Jyske Bank

    IT Category Manager

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Data engineer til PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    25. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job