Russere lukkede danske netbanker

Det var russiske hackere, der stod bag det malware-angreb, der i sidste uge lukkede for 8.000 danskeres adgang til netbank.

Artikel top billede

Da de danske netbanker for en uge siden lukkede 8.000 danskeres netbank, var det russiske programmører, der var årsagen.

Det fortæller sikkerhedsfirmaet F-Secure.

Adgangen blev spærret, efter et spionprogram blev opdaget på de berørte kunders pc'er, og det er dette program, der er udviklet af russiske programører.

Ifølge F-Secure havde hackerne specifikt udset sig danske netbank-kunder som målet for deres malware. Målet var at hente fortrolig bankinformation fra privatpersoner.

"Ideen bag dette angreb er ikke ny, men vi må konstatere at måden og midlerne, som benyttes, bliver mere og mere sofistikerede," siger Michael Dahl, Channel Manager i F-Secure Danmark, i en pressemeddelse.

Svært at opdage og fjerne

Gruppen af hackere har brugt "Man-in-the-Browser"-teknikken, hvor et stykke software lægger sig i laget mellem brugeren og i dette tilfælde netbanken.

Derfor opdager brugeren aldrig, at han eller hun gennem browseren sender andre data end de ønskede.

Samtidig har udviklerne gjort det vanskeligt at opdage og fjerne virussen, der er kodet med rootkit-teknologi.

Endnu har sikkerhedsvirksomhederne ikke noget program klar til at fjerne det russiske malware, men på tværs af firmaer samarbejder de om at finde en løsning.

"Alle har interesse i at samarbejde om, at afværge denne type angreb, som vi desværre kun kan forvente flere af i fremtiden. Vi har en fælles opgave for sikre at nettransaktioner og netbank systemerne i Danmark er sikre at benytte for borgerne," siger Michael Dahl.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Specialist til IT-kontraktstyring i PET's IT-Afdeling

    Københavnsområdet

    Rambøll Management Consulting

    Senior AI Engineer

    Midtjylland

    Everllence

    Senior Embedded Software Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS