Russere lukkede danske netbanker

Det var russiske hackere, der stod bag det malware-angreb, der i sidste uge lukkede for 8.000 danskeres adgang til netbank.

Artikel top billede

Da de danske netbanker for en uge siden lukkede 8.000 danskeres netbank, var det russiske programmører, der var årsagen.

Det fortæller sikkerhedsfirmaet F-Secure.

Adgangen blev spærret, efter et spionprogram blev opdaget på de berørte kunders pc'er, og det er dette program, der er udviklet af russiske programører.

Ifølge F-Secure havde hackerne specifikt udset sig danske netbank-kunder som målet for deres malware. Målet var at hente fortrolig bankinformation fra privatpersoner.

"Ideen bag dette angreb er ikke ny, men vi må konstatere at måden og midlerne, som benyttes, bliver mere og mere sofistikerede," siger Michael Dahl, Channel Manager i F-Secure Danmark, i en pressemeddelse.

Svært at opdage og fjerne

Gruppen af hackere har brugt "Man-in-the-Browser"-teknikken, hvor et stykke software lægger sig i laget mellem brugeren og i dette tilfælde netbanken.

Derfor opdager brugeren aldrig, at han eller hun gennem browseren sender andre data end de ønskede.

Samtidig har udviklerne gjort det vanskeligt at opdage og fjerne virussen, der er kodet med rootkit-teknologi.

Endnu har sikkerhedsvirksomhederne ikke noget program klar til at fjerne det russiske malware, men på tværs af firmaer samarbejder de om at finde en løsning.

"Alle har interesse i at samarbejde om, at afværge denne type angreb, som vi desværre kun kan forvente flere af i fremtiden. Vi har en fælles opgave for sikre at nettransaktioner og netbank systemerne i Danmark er sikre at benytte for borgerne," siger Michael Dahl.

Annonceindlæg fra Pax8

Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Solution Manager til Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Statens IT

Teamkoordinator til databaseteam

Københavnsområdet

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S