Den danske it-industri vil have åbnet for pengetank

Tryk speederen i bund og kom i gang med at bruge de tre milliarder kroner, som er afsat. Sådan lyder beskeden fra ITEK til regeringen.

Artikel top billede

Foto: Pr-foto/DI

Kom i gang med at bruge de tre milliarder, der er sat af til arbejdskraftbesparende teknologier. Sådan lyder beskeden til regeringen fra Dansk Industris, it- og telebrancheorganisation ITEK.

Tom Togsverd, der er direktør i ITEK, fortæller, at brancheorgansationen har gennemarbejdet et oplæg fra sidste år, "Det Intelligente Danmark", fordi det efter Tom Togsverds mening, er nødvendigt at sætte fart på digitaliseringen.

"Der er flere områder, for eksempel sundhedsområdet, hvor det vil gøre en stor forskel," siger Tom Togsverd.

Bekymring for hvad der sker, når store årgange går på pension fra det offentlige, danner baggrunden for, at Tom Togsverd og ITEK forsøger, at få regeringen til sætte udviklingen i et højere gear.

ITEKs forslag går på at åbne yderligere for den pengekasse med tre milliarder kroner, som regeringen allerede har afsat til arbejdskraftbesparende teknologier.

I år er det dog kun planen at bruge 200 millioner kroner fra puljen, og ITEK mener, at det beløb bør sættes op.

Sundhed først

Sygehusene og resten af sundhedsområdet står øverst på de liste over projekter, som ITEK mener, skal støttes yderligere.

Tom Togsverd peger på telemedicin som en oplagt mulighed for at imødegå nogle af de problemer, der er i sundhedssektoren med at få specialister og nok arbejdskraft.

"Sundhedsområdet er det mest oplagte sted at gøre noget. Du mangler hænder, og hvis du får en anden struktur op at stå, kan det afhjælpe noget af belastningen," siger Tom Togsverd.

Han forklarer, at telemedicin skal udnyttes bedre i hele systemet.

"Hvis man har infrastrukturen og systemerne, så skal man bruge specialisterne som supportfunktion for medarbejderne ude ved patienterne," lyder det fra Tom Togsverd, der mener, at man på den måde vil kunne udnytte specialisternes viden maksimalt, og samtidig give patienterne den bedste behandling.

Ud over sundhedsområdet peger ITEK på uddannelse, bedre administrative systemer og offentlige indkøb, som områder, hvor det offentlige kan hente store gevinster hjem hurtigt, hvis der sættes skub i digitaliseringsarbejdet.

Oplægget blev udarbejdet i december sidste år, har ifølge Tom Togsverd fået positiv respons fra flere dele af regeringen, så direktøren håber, at nogle af forslagene vil blive taget op i den kommende tid.

"Det handler om at komme i gang med nogle af de gode projekter, der allerede er foreslået," siger han.

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Sikkerhed | København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    20. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Erfaren leder til cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Shure Scandinavia A/S

    Signal Processing Developer with Ambitions

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job