Den danske it-industri vil have åbnet for pengetank

Tryk speederen i bund og kom i gang med at bruge de tre milliarder kroner, som er afsat. Sådan lyder beskeden fra ITEK til regeringen.

Artikel top billede

Foto: Pr-foto/DI

Kom i gang med at bruge de tre milliarder, der er sat af til arbejdskraftbesparende teknologier. Sådan lyder beskeden til regeringen fra Dansk Industris, it- og telebrancheorganisation ITEK.

Tom Togsverd, der er direktør i ITEK, fortæller, at brancheorgansationen har gennemarbejdet et oplæg fra sidste år, "Det Intelligente Danmark", fordi det efter Tom Togsverds mening, er nødvendigt at sætte fart på digitaliseringen.

"Der er flere områder, for eksempel sundhedsområdet, hvor det vil gøre en stor forskel," siger Tom Togsverd.

Bekymring for hvad der sker, når store årgange går på pension fra det offentlige, danner baggrunden for, at Tom Togsverd og ITEK forsøger, at få regeringen til sætte udviklingen i et højere gear.

ITEKs forslag går på at åbne yderligere for den pengekasse med tre milliarder kroner, som regeringen allerede har afsat til arbejdskraftbesparende teknologier.

I år er det dog kun planen at bruge 200 millioner kroner fra puljen, og ITEK mener, at det beløb bør sættes op.

Sundhed først

Sygehusene og resten af sundhedsområdet står øverst på de liste over projekter, som ITEK mener, skal støttes yderligere.

Tom Togsverd peger på telemedicin som en oplagt mulighed for at imødegå nogle af de problemer, der er i sundhedssektoren med at få specialister og nok arbejdskraft.

"Sundhedsområdet er det mest oplagte sted at gøre noget. Du mangler hænder, og hvis du får en anden struktur op at stå, kan det afhjælpe noget af belastningen," siger Tom Togsverd.

Han forklarer, at telemedicin skal udnyttes bedre i hele systemet.

"Hvis man har infrastrukturen og systemerne, så skal man bruge specialisterne som supportfunktion for medarbejderne ude ved patienterne," lyder det fra Tom Togsverd, der mener, at man på den måde vil kunne udnytte specialisternes viden maksimalt, og samtidig give patienterne den bedste behandling.

Ud over sundhedsområdet peger ITEK på uddannelse, bedre administrative systemer og offentlige indkøb, som områder, hvor det offentlige kan hente store gevinster hjem hurtigt, hvis der sættes skub i digitaliseringsarbejdet.

Oplægget blev udarbejdet i december sidste år, har ifølge Tom Togsverd fået positiv respons fra flere dele af regeringen, så direktøren håber, at nogle af forslagene vil blive taget op i den kommende tid.

"Det handler om at komme i gang med nogle af de gode projekter, der allerede er foreslået," siger han.

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos