Den danske it-industri vil have åbnet for pengetank

Tryk speederen i bund og kom i gang med at bruge de tre milliarder kroner, som er afsat. Sådan lyder beskeden fra ITEK til regeringen.

Artikel top billede

Foto: Pr-foto/DI

Kom i gang med at bruge de tre milliarder, der er sat af til arbejdskraftbesparende teknologier. Sådan lyder beskeden til regeringen fra Dansk Industris, it- og telebrancheorganisation ITEK.

Tom Togsverd, der er direktør i ITEK, fortæller, at brancheorgansationen har gennemarbejdet et oplæg fra sidste år, "Det Intelligente Danmark", fordi det efter Tom Togsverds mening, er nødvendigt at sætte fart på digitaliseringen.

"Der er flere områder, for eksempel sundhedsområdet, hvor det vil gøre en stor forskel," siger Tom Togsverd.

Bekymring for hvad der sker, når store årgange går på pension fra det offentlige, danner baggrunden for, at Tom Togsverd og ITEK forsøger, at få regeringen til sætte udviklingen i et højere gear.

ITEKs forslag går på at åbne yderligere for den pengekasse med tre milliarder kroner, som regeringen allerede har afsat til arbejdskraftbesparende teknologier.

I år er det dog kun planen at bruge 200 millioner kroner fra puljen, og ITEK mener, at det beløb bør sættes op.

Sundhed først

Sygehusene og resten af sundhedsområdet står øverst på de liste over projekter, som ITEK mener, skal støttes yderligere.

Tom Togsverd peger på telemedicin som en oplagt mulighed for at imødegå nogle af de problemer, der er i sundhedssektoren med at få specialister og nok arbejdskraft.

"Sundhedsområdet er det mest oplagte sted at gøre noget. Du mangler hænder, og hvis du får en anden struktur op at stå, kan det afhjælpe noget af belastningen," siger Tom Togsverd.

Han forklarer, at telemedicin skal udnyttes bedre i hele systemet.

"Hvis man har infrastrukturen og systemerne, så skal man bruge specialisterne som supportfunktion for medarbejderne ude ved patienterne," lyder det fra Tom Togsverd, der mener, at man på den måde vil kunne udnytte specialisternes viden maksimalt, og samtidig give patienterne den bedste behandling.

Ud over sundhedsområdet peger ITEK på uddannelse, bedre administrative systemer og offentlige indkøb, som områder, hvor det offentlige kan hente store gevinster hjem hurtigt, hvis der sættes skub i digitaliseringsarbejdet.

Oplægget blev udarbejdet i december sidste år, har ifølge Tom Togsverd fået positiv respons fra flere dele af regeringen, så direktøren håber, at nogle af forslagene vil blive taget op i den kommende tid.

"Det handler om at komme i gang med nogle af de gode projekter, der allerede er foreslået," siger han.

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Afdelingschef til GDPR & Tech Regulation

Sydjylland

Banedanmark

Systemarkitekt

Københavnsområdet

Økonomistyrelsen

Processtærk it-profil til Statens BI

Københavnsområdet

LINK Mobility

Support Specialist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S