Ny Jubii-ejer træder tilbage

Efter at have overtaget de danske internetportalers godfather, Jubii, træder direktør Peter Lundsgaard nu tilbage. Ny direktør bliver Henrik Busch.

Artikel top billede

Den nye mand i front hos Jubii, Henrik Busch, ser masser af potentiale i den danske internetfrontløber, efter den er kommet tilbage på danske hænder. (Foto: © Rolsted 2009 / Thomas Rolsted)

En ny mand sætter sig i direktørstolen hos danske Jubii.

Efter at have købt Jubii af de tidligere ejere, Lycos Europe, træder Peter Lundsgaard tilbage og overlader den daglige drift til Henrik Busch, som er hentet fra en stilling som nordisk direktør i Go Viral.

"Det har hele tiden ligget i kortene, at Peter Lundsgaard ville forlade direktørposten, når købet var faldet på plads. Han har haft nogle gode år i Jubii, men vurderede, at der skulle ske noget nyt," siger Henrik Busch.

Den nye direktør, der ellers var glad for sit job hos Go Viral, fortæller, at han ikke kunne sige nej til tilbuddet om jobbet hos Jubii.

Kæmpe potentiale

"Jeg synes at der ligger så meget potentiale i Jubii," siger han og uddyber:

"For det første er der et uudnyttet potentiale i forhold til, at vi er en stor portal, Danmarks tiendestørste og for det andet har vi meget loyale brugere."

Netop den store loyalitet skal udvikles og bruges mere aktivt i fremtiden, lyder det fra den nye direktør.

"Vi har nogle brugere med et specielt engagement og tilhørsforhold til Jubii," siger Henrik Busch.

Han forklarer, at brugerne i fremtiden skal involveres endnu mere i Jubiis udvikling, og desuden vil Jubii forsøge at forbedre brugernes oplevelse, blandt andet med en ny annoncemodel, som skal give rabat til annoncører, hvis annoncer brugerne godt kan lide.

Henrik Busch tiltræder først i Jubii i marts, men allerede i morgen sættes arbejdet med en ny strategi i søen hos Jubii.

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S