Kunøe skyder millioner i underskudsplaget Mondo

Ib Kunøes Consolidated Holding og Gaardboe Holding skyder nu 39 millioner mere i hostingselskabet Mondo. Operationen skal give ro i Mondos regnskaber.

Artikel top billede

En kapitalindsprøjtning fra Ib Kunøe skal rette op på gælden i Mondo og gøre det underskudsplagede selskab i stand til at vokse trods finanskrisen.

Med en kapitalindsprøjtning på 14 millioner kroner fra Consolidated Holding og konvertering af gæld for omkring 25 millioner kroner til Consolidated Holding og Columbus-stifteren Michael Gaardboes virksomhed Gaardboe Holding rustes Mondo til at kunne stå imod i finanskrisen.

Ib Kunøes Consolidated Holding gik ind i Mondo sidste år, og Kunøe er bestyrelsesformand i selskabet.

Ib Kunøe lægger ikke skjul på, at den finansielle situation i Mondo var værre, end han havde forventet, da han gik ind i selskabet. Nu mener han dog, at virksomheden er på ret kurs.

"Driften er nu, som vi havde forventet," siger Ib Kunøe til Computerworld. Den pengestærke investor vil ikke svare direkte på, om kapitalindsprøjtningen skal ses som et signal om, at han vil bære Mondo igennem finanskrisen. Men han tror på forretningen.

"Jeg har allerede investeret 38 millioner i Mondo. Skulle jeg have taget tabet, så skulle jeg have gjort det nu. Men det gør jeg ikke, for det er en god virksomhed," siger Ib Kunøe.

Optimist i krisetider

Ib Kunøe mener, at der er et marked for Mondos produkter, og med den nye kapital ser han positivt på virksomhedens muligheder. Bestyrelsesformanden tror også på et overskud i 2009.

"Men der sker mange ting ude i verden lige nu, så vi er forsigtige med vores udmeldinger," siger Ib Kunøe, der tror, at Mondo nu kan udnytte krisen aggressivt.

"Finanskrisens fokus på effektivisering og besparelser i it-udvikling og drift kan give Mondo en stærk markedsmæssig position. Med den ændrede kapitalstruktur giver vi Mondo muskler til at agere offensivt i markedet," siger bestyrelsesformand Ib Kunøe, Mondo A/S.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S