Intel og Nvidia slås i retten

Intel har trukket Nvidia i retten på grund af planer om nye chipsæt. Nvidia svarer igen med at henvise til gamle aftaler. Kontroverserne har stået på i over et år - nu mødes giganterne i retssalen.

Artikel top billede

(Foto: © 2008 NVIDIA Corporation. Alll Rights Reserved. /)

Computerworld News Service: I sidste uge var Intel i retten i forbindelse med den retssag, som de har anlagt mod Nvidia. Årsagen er sidstnævntes planer om at udvikle chipsæt, som er kompatible med Intels nye Nehalem-processorer.

Chip-giganten har bedt dommeren i retten i Chancery Court i Delaware om at fastslå, at Nvidia ikke har tilladelse til producere chipsæt, der er kompatible med Intel-processorer med integreret memory-kontrol funktionalitet, som for eksempel Intels Nehalem-mikroprocessorer.

Intel lancerede dets første Nehalem chip i november, da Core i7 blev introduceret til markedet. Den nye chips integrerede memory-kontrol hjælper CPU'en med at kommunikere hurtigere med hukommelsen. Det forventes, at alle fremtidige bærbare og stationære computere fra Intel vil inkludere denne integrerede memory-kontrol.

Intels kontrovers med Nvidia har stået på i over et år, og der har været mange forsøg på at komme til forståelse de to firmaer imellem. Dog uden succes, fortæller talsmand for Intel Chuck Mulloy. Han tilføjer, at den eneste tilbageværende løsning efterhånden var, at Intel tog sagen i retten.

Fire år gammel bus-aftale

Nvidia svarede på anklagerne og sagde i den forbindelse, at selskabet mente, at en fire år gammel bus-aftale mellem de to firmaer giver Nvidia retten til at bygge chip baseret på Intels CPU med integreret memory-kontrol.

"Vi er helt sikre på, at vores gamle tilladelse også gælder i denne forbindelse," erklærer Jen-Hsun Huang, som er administrerende direktør for Nvidia, i en udtalelse om emnet.

Den gamle tilladelse handler om brugen af en såkaldt 'bus' eller 'point-to-point interconnect', som hjælper CPU'en med at kommunikere med forskellige komponenter i Pc'en. Nvidia udvikler for øjeblikket mange produkter både til Intels nuværende interconnect og til firmaets fremtidige DMI (direct media interface) bus.

Nvidia laver chipsæt til Intel og firmaet Advanced Micro Devices' CPU'er, som skal hjælpe processorerne med at kommunikere med komponenter som for eksempel netværk og storage controllers.

Diskussion og CPU kontra GPU

Efterhånden som CPU'er integrerer flere forskellige muligheder, som for eksempel grafik, er det muligt at Intel forsøger at opnå så meget kontrol som muligt over fremtidens chip-teknologi, fortæller Nathan Brookwood, der er chefanalytiker hos Insight64. Intel planlægger at integrere grafik i den dobbelt-chip pakke, som de planlægger at begynde at sælge senere i år.

"Måske siger Intel: 'Vi gav jer teknologi til brug i gamle processorer... men det vil vi ikke være med til længere'," tilføjer Nathan Brookwood.

Nvidias administrerende direktør Jen-Hsun Huang har til gengæld en anden tolkning. Han siger, at Intels CPU-forretning ikke har det godt for øjeblikket, og at retssagen således er udtryk for Intels forsøg på at redde den.

"Kernen i problemet er, at CPU'ens rolle snart er ved at være udspillet, og Pc'ens sjæl findes efterhånden nærmere i GPU'en. Dette er tydeligvis et forsøg på at standse udviklingen med det formål at beskytte en CPU-forretning, der ikke har det for godt længere."

GPU'er er hurtigere end CPU'er i forhold til at udføre avancerede opgaver som for eksempel video-kodning og afkodning, og derfor arbejder Nvidia på at promovere GPU'er som et alternativ til CPU'er.

Nvidia arbejder desuden for at fremme CUDA's parallelle programmerings-arkitektur, som er et software-værktøj, der gør det muligt for programmører at udnytte alle mulighederne i GPU'ens processorhastighed.

Nathan Brookwood forudser, at hverken CPU'er og GPU'er vil forsvinde inden for en overskuelig fremtid. Han mener dog, at CPU'er bliver stadigt mere vigtige, nu hvor GPU'er i højere grad bliver underordnede på bærbare og stationære computere.

"I løbet af det sidste år har Nvidia argumenteret for, at GPU'en laver alt det hårde arbejde, mens ingen efterhånden interesserer sig for CPU'en længere. Intel arbejde ud fra præcist den modsatte teori."

Efterhånden som CPU'er får stadigt bedre grafiske evner, vil der være færre kunder, der vil være villige til at betale ekstra for et separat grafikkort. Det er et kæmpe problem for Nvidia, som netop er kendt for dets grafikkort. Den generelle udvikling er ikke på Nvidias side, og de har allerede nu problemer på grund af den globale finanskrise, fastslår Nathan Brookwood.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S