Klagestorm over danske Zepto

Pc-producenten Zepto har ved flere lejligheder undladt at reagere på henvendelser fra Forbrugerstyrelsen. En kunde fortæller om service-kaos hos Zepto.

Artikel top billede

Notebook-producenten Zepto er ude i stormvejr. Forbrugerstyrelsen og kunder melder, at Zepto ikke svarer på henvendelser.

Læs også: Zepto-direktør vil have styr på klagesagerne.

Den danske producent af notebooks Zepto har ved flere lejligheder ignoreret klager fra Forbrugerstyrelsen.

Styrelsen ønsker ikke at oplyse til Computerworld, hvor mange tilfælde, der præcist er tale om, men styrelsen bekræfter, at der er tale om indtil flere hændelser, hvor Zepto ikke har reageret på Forbrugerstyrelsens henvendelser.

I øjeblikket har Zepto 22 verserende sager i Forbrugerstyrelsen.

Zepto-kunde: De skyder sig selv i foden
Det er dog ikke kun Forbrugerstyrelsen, der oplever, at den har haft svært ved at få Zepto i tale.

Også flere Zepto-kunder melder om tavshed, når de henvender sig til firmaet med en klage.

En af dem er Thomas Bang, der har købt flere bærbare hos Zepto gennem tiden. Han fortæller, at hans garantisag om en defekt højttaler i en bærbar computer endte i kaos hos Zepto.

"Det drejede sig om en helt banal ting, men jeg oplevede, at jeg blev henvist fra den ene til den anden og tilbage igen. Ren kastebold," siger Thomas Bang.

Efter at været blevet sendt rundt i Zeptos kundeservice uden resultat, skriver han en mail, som han siden intet hører videre om.

"De ignorerer mig fuldstændig. Først bliver jeg kastebold, og da jeg så bliver lidt småsur, så ignorerer de mig," siger Thomas Bang.

"Det kan man da ikke. Det er at skyde sig selv i foden," siger en frustreret Thomas Bang.

Læs også: Zepto-direktør vil have styr på klagesagerne.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S