Klagestorm over danske Zepto

Pc-producenten Zepto har ved flere lejligheder undladt at reagere på henvendelser fra Forbrugerstyrelsen. En kunde fortæller om service-kaos hos Zepto.

Artikel top billede

Notebook-producenten Zepto er ude i stormvejr. Forbrugerstyrelsen og kunder melder, at Zepto ikke svarer på henvendelser.

Læs også: Zepto-direktør vil have styr på klagesagerne.

Den danske producent af notebooks Zepto har ved flere lejligheder ignoreret klager fra Forbrugerstyrelsen.

Styrelsen ønsker ikke at oplyse til Computerworld, hvor mange tilfælde, der præcist er tale om, men styrelsen bekræfter, at der er tale om indtil flere hændelser, hvor Zepto ikke har reageret på Forbrugerstyrelsens henvendelser.

I øjeblikket har Zepto 22 verserende sager i Forbrugerstyrelsen.

Zepto-kunde: De skyder sig selv i foden
Det er dog ikke kun Forbrugerstyrelsen, der oplever, at den har haft svært ved at få Zepto i tale.

Også flere Zepto-kunder melder om tavshed, når de henvender sig til firmaet med en klage.

En af dem er Thomas Bang, der har købt flere bærbare hos Zepto gennem tiden. Han fortæller, at hans garantisag om en defekt højttaler i en bærbar computer endte i kaos hos Zepto.

"Det drejede sig om en helt banal ting, men jeg oplevede, at jeg blev henvist fra den ene til den anden og tilbage igen. Ren kastebold," siger Thomas Bang.

Efter at været blevet sendt rundt i Zeptos kundeservice uden resultat, skriver han en mail, som han siden intet hører videre om.

"De ignorerer mig fuldstændig. Først bliver jeg kastebold, og da jeg så bliver lidt småsur, så ignorerer de mig," siger Thomas Bang.

"Det kan man da ikke. Det er at skyde sig selv i foden," siger en frustreret Thomas Bang.

Læs også: Zepto-direktør vil have styr på klagesagerne.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job