Klagestorm over danske Zepto

Pc-producenten Zepto har ved flere lejligheder undladt at reagere på henvendelser fra Forbrugerstyrelsen. En kunde fortæller om service-kaos hos Zepto.

Artikel top billede

Notebook-producenten Zepto er ude i stormvejr. Forbrugerstyrelsen og kunder melder, at Zepto ikke svarer på henvendelser.

Læs også: Zepto-direktør vil have styr på klagesagerne.

Den danske producent af notebooks Zepto har ved flere lejligheder ignoreret klager fra Forbrugerstyrelsen.

Styrelsen ønsker ikke at oplyse til Computerworld, hvor mange tilfælde, der præcist er tale om, men styrelsen bekræfter, at der er tale om indtil flere hændelser, hvor Zepto ikke har reageret på Forbrugerstyrelsens henvendelser.

I øjeblikket har Zepto 22 verserende sager i Forbrugerstyrelsen.

Zepto-kunde: De skyder sig selv i foden
Det er dog ikke kun Forbrugerstyrelsen, der oplever, at den har haft svært ved at få Zepto i tale.

Også flere Zepto-kunder melder om tavshed, når de henvender sig til firmaet med en klage.

En af dem er Thomas Bang, der har købt flere bærbare hos Zepto gennem tiden. Han fortæller, at hans garantisag om en defekt højttaler i en bærbar computer endte i kaos hos Zepto.

"Det drejede sig om en helt banal ting, men jeg oplevede, at jeg blev henvist fra den ene til den anden og tilbage igen. Ren kastebold," siger Thomas Bang.

Efter at været blevet sendt rundt i Zeptos kundeservice uden resultat, skriver han en mail, som han siden intet hører videre om.

"De ignorerer mig fuldstændig. Først bliver jeg kastebold, og da jeg så bliver lidt småsur, så ignorerer de mig," siger Thomas Bang.

"Det kan man da ikke. Det er at skyde sig selv i foden," siger en frustreret Thomas Bang.

Læs også: Zepto-direktør vil have styr på klagesagerne.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect