162.000 kroner for 2½ times mobildata

En amerikaner ville se en NFL-kamp på sin bærbar, mens han ventede på at tage ud på et krydstogt. 2½ times sport gav en regning på 162.000 kroner.

Artikel top billede

Det kan godt være, at Super Bowl-billetter er dyre, men for amerikaneren Wayne Burdick blev en helt almindelig NFL-kamp ualmindeligt dyr, skriver Chicago Sun Times.

Wayne Burdick skulle i november 2008 på krydstogt fra Miami til Caribien. Klokken 13 var han om bord og klar til afgang, men skibet skulle planmæssigt først sejle klokken 16.

Langdistancefjernsyn

Med tid til overs besluttede han sig for at se en NFL-kamp med sit hjemmehold, Chicago Bears, via sin Slingbox, som transmitterede signalet fra fjernsynet derhjemme til hans bærbare computer.

I med sim-kortet, og da han havde et abonnement med ubegrænset data hos AT&T, behøvede han ikke bekymre sig om forbrug og afgifter. Troede han.

"Jeg så kampen i godt og vel 2½ time. Bagefter slukkede jeg computeren og mobiltelefonen, fordi det er for dyrt at bruge internet og telefon, når man sejler ud af landet," fortæller Wayne Burdick til Chicago Sun Times.

To uger efter han kom hjem, modtog han en regning fra AT&T på 28.000 dollars, svarende til 162.000 kroner, for den tid kampen havde stået på.

"Så begyndte det at blive rigtig sjovt. De fortalte mig, at regningen var korrekt, og at jeg på en eller anden måde blev opkrævet international pris for internetbrug, til to cents per kb (cirka 12 danske øre, red.). Det blev samlet 27.788,63 dollars (cirka 162.000 kroner, red.)," siger Wayne Burdick.

Lidt for godt signal

Forklaringen på det høje beløb var, at selvom Wayne Burdick stadig befandt sig i USA og således burde være dækket af sit ubegrænsede dataabonnement, havde computeren fanget krydstogtskibets antenne, som automatisk afregnede som international roaming.

Efter nogen tid satte AT&T først beløbet ned til 35.000 kroner, og har siden helt droppet at opkræve hele beløbet, eftersom Wayne Burdick kan bevise, at skibet var i havn i den pågældende periode.

Chicago Bears vandt i øvrigt kampen 27-23.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S