162.000 kroner for 2½ times mobildata

En amerikaner ville se en NFL-kamp på sin bærbar, mens han ventede på at tage ud på et krydstogt. 2½ times sport gav en regning på 162.000 kroner.

Artikel top billede

Det kan godt være, at Super Bowl-billetter er dyre, men for amerikaneren Wayne Burdick blev en helt almindelig NFL-kamp ualmindeligt dyr, skriver Chicago Sun Times.

Wayne Burdick skulle i november 2008 på krydstogt fra Miami til Caribien. Klokken 13 var han om bord og klar til afgang, men skibet skulle planmæssigt først sejle klokken 16.

Langdistancefjernsyn

Med tid til overs besluttede han sig for at se en NFL-kamp med sit hjemmehold, Chicago Bears, via sin Slingbox, som transmitterede signalet fra fjernsynet derhjemme til hans bærbare computer.

I med sim-kortet, og da han havde et abonnement med ubegrænset data hos AT&T, behøvede han ikke bekymre sig om forbrug og afgifter. Troede han.

"Jeg så kampen i godt og vel 2½ time. Bagefter slukkede jeg computeren og mobiltelefonen, fordi det er for dyrt at bruge internet og telefon, når man sejler ud af landet," fortæller Wayne Burdick til Chicago Sun Times.

To uger efter han kom hjem, modtog han en regning fra AT&T på 28.000 dollars, svarende til 162.000 kroner, for den tid kampen havde stået på.

"Så begyndte det at blive rigtig sjovt. De fortalte mig, at regningen var korrekt, og at jeg på en eller anden måde blev opkrævet international pris for internetbrug, til to cents per kb (cirka 12 danske øre, red.). Det blev samlet 27.788,63 dollars (cirka 162.000 kroner, red.)," siger Wayne Burdick.

Lidt for godt signal

Forklaringen på det høje beløb var, at selvom Wayne Burdick stadig befandt sig i USA og således burde være dækket af sit ubegrænsede dataabonnement, havde computeren fanget krydstogtskibets antenne, som automatisk afregnede som international roaming.

Efter nogen tid satte AT&T først beløbet ned til 35.000 kroner, og har siden helt droppet at opkræve hele beløbet, eftersom Wayne Burdick kan bevise, at skibet var i havn i den pågældende periode.

Chicago Bears vandt i øvrigt kampen 27-23.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Jyske Bank

IT Specialist til IT Drift

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Akademikernes A-kasse

AI Product Owner

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS