SDC ramt af nedbrud - lønnen går senere ind

SDC er ramt af et nedbrud, der betyder, at lønnen for et ukendt antal lønmodtagere går senere ind. Selvom forsinkelsen formodentlig kun bliver på otte timer, må det ikke ske, siger direktøren.

Artikel top billede

SDC, der ejes af 60 pengeinstitutter, er ramt af et nedbrud.

I nat opstod der en fejl i et stykke databasesoftware, oplyser direktør Erik Jakobsen fra Skandinavisk Data Center.

"Det er worst case, fordi det er en central database," siger han til computerworld.

Direktøren kan ikke oplyse, hvor mange lønmodtagere, der bliver berørt af nedbruddet.

"Men jeg håber, at vi er oppe om en times tid, så forsinkelsen kun bliver på omkring otte timer. Men det må ikke ske," siger Erik Jakobsen.

Fejl i sidste måned

Også i sidste måned opstod en fejl hos SDC, hvor der gik kuk i 12.882 overførsler.

Dengang udbetalte SDC penge til folk, der ikke skulle have dem.

"Vi har begået en bøf, men fejlen er rettet," sagde direktøren dengang.

Problemet ved dagens nedbrud, er dog et helt andet.

Og direktøren vil lige nu koncentrere sig om at rette fejlen op.

"Når vi laver redegørelsen efterfølgende må vi se nærmere på, hvad vi kan gøre for at forhindre det i fremtiden," siger han.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S