SDC ramt af nedbrud - lønnen går senere ind

SDC er ramt af et nedbrud, der betyder, at lønnen for et ukendt antal lønmodtagere går senere ind. Selvom forsinkelsen formodentlig kun bliver på otte timer, må det ikke ske, siger direktøren.

Artikel top billede

SDC, der ejes af 60 pengeinstitutter, er ramt af et nedbrud.

I nat opstod der en fejl i et stykke databasesoftware, oplyser direktør Erik Jakobsen fra Skandinavisk Data Center.

"Det er worst case, fordi det er en central database," siger han til computerworld.

Direktøren kan ikke oplyse, hvor mange lønmodtagere, der bliver berørt af nedbruddet.

"Men jeg håber, at vi er oppe om en times tid, så forsinkelsen kun bliver på omkring otte timer. Men det må ikke ske," siger Erik Jakobsen.

Fejl i sidste måned

Også i sidste måned opstod en fejl hos SDC, hvor der gik kuk i 12.882 overførsler.

Dengang udbetalte SDC penge til folk, der ikke skulle have dem.

"Vi har begået en bøf, men fejlen er rettet," sagde direktøren dengang.

Problemet ved dagens nedbrud, er dog et helt andet.

Og direktøren vil lige nu koncentrere sig om at rette fejlen op.

"Når vi laver redegørelsen efterfølgende må vi se nærmere på, hvad vi kan gøre for at forhindre det i fremtiden," siger han.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Unik System Design A/S

    QA Engineer for AI-first development

    Nordjylland

    JP/Politikens Hus

    Klient Tekniker

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    IT-direktør til Forsvarets Efterretningstjeneste

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics