SDC ramt af nedbrud - lønnen går senere ind

SDC er ramt af et nedbrud, der betyder, at lønnen for et ukendt antal lønmodtagere går senere ind. Selvom forsinkelsen formodentlig kun bliver på otte timer, må det ikke ske, siger direktøren.

Artikel top billede

SDC, der ejes af 60 pengeinstitutter, er ramt af et nedbrud.

I nat opstod der en fejl i et stykke databasesoftware, oplyser direktør Erik Jakobsen fra Skandinavisk Data Center.

"Det er worst case, fordi det er en central database," siger han til computerworld.

Direktøren kan ikke oplyse, hvor mange lønmodtagere, der bliver berørt af nedbruddet.

"Men jeg håber, at vi er oppe om en times tid, så forsinkelsen kun bliver på omkring otte timer. Men det må ikke ske," siger Erik Jakobsen.

Fejl i sidste måned

Også i sidste måned opstod en fejl hos SDC, hvor der gik kuk i 12.882 overførsler.

Dengang udbetalte SDC penge til folk, der ikke skulle have dem.

"Vi har begået en bøf, men fejlen er rettet," sagde direktøren dengang.

Problemet ved dagens nedbrud, er dog et helt andet.

Og direktøren vil lige nu koncentrere sig om at rette fejlen op.

"Når vi laver redegørelsen efterfølgende må vi se nærmere på, hvad vi kan gøre for at forhindre det i fremtiden," siger han.

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect