SDC ramt af nedbrud - lønnen går senere ind

SDC er ramt af et nedbrud, der betyder, at lønnen for et ukendt antal lønmodtagere går senere ind. Selvom forsinkelsen formodentlig kun bliver på otte timer, må det ikke ske, siger direktøren.

Artikel top billede

SDC, der ejes af 60 pengeinstitutter, er ramt af et nedbrud.

I nat opstod der en fejl i et stykke databasesoftware, oplyser direktør Erik Jakobsen fra Skandinavisk Data Center.

"Det er worst case, fordi det er en central database," siger han til computerworld.

Direktøren kan ikke oplyse, hvor mange lønmodtagere, der bliver berørt af nedbruddet.

"Men jeg håber, at vi er oppe om en times tid, så forsinkelsen kun bliver på omkring otte timer. Men det må ikke ske," siger Erik Jakobsen.

Fejl i sidste måned

Også i sidste måned opstod en fejl hos SDC, hvor der gik kuk i 12.882 overførsler.

Dengang udbetalte SDC penge til folk, der ikke skulle have dem.

"Vi har begået en bøf, men fejlen er rettet," sagde direktøren dengang.

Problemet ved dagens nedbrud, er dog et helt andet.

Og direktøren vil lige nu koncentrere sig om at rette fejlen op.

"Når vi laver redegørelsen efterfølgende må vi se nærmere på, hvad vi kan gøre for at forhindre det i fremtiden," siger han.

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Navnenyt fra it-Danmark

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job