Spejlet på badeværelset kender dine rutiner

CeBIT: Badeværelset bliver til en virtuel legeplads i fremtiden. Men måske er det ikke alle, der har fået øje på det, da CeBIT-messen er skrumpet i forhold til sidste år.

Artikel top billede

Der er nye ting til badeværelset, hvis man skal tro forskere fra Microelectric Circuits and Systems. På Cebit-messen demonstrerede de nemlig et såkaldt touchscreen-spejl. Spejlet kan for eksempel være med til at huske ældre mennesker med hukommelsesproblemer på at børste tænder.

På spejlet er der ikoner for tandbørstning, håndvask eller et pilleglas. Spejlet skal være med til at registrere, om vedkommende rent faktisk gør de ting, spejlet beder om.

Andre funktioner på spejlet kan være at justerede vandvarmen eller hæve/sænke håndvasken og toiletkummen.

Mere utraditionelle vådrums-aktiviteter som at spille musik, vise kalender eller afspille video forventer man også, at spejlet skal kunne.

Systemet vil indeholde masser af muligheder for modificering til det enkelte individ. Hvis man tager en radiosender på, så vil det intelligente badeværelse kunne lære dine rutiner.

Få besøgende til CeBit

Men det var ikke mange mennesker, der havde chance for at afprøve dette nye vidunder. Det er helt tydeligt, at messen er knapt så fyldt som sidst.

I den danske it-branche er det syv virksomheder, der er taget ned til Hannover. It-brancheforeningen har helt droppet at lave en fælles dansk stand i Hannover, da der simpelthen ikke har været nogen interesse for det.

En af faktorerne til, at messen er mindre populær både hos udstillere og besøgende kan være på grund af den lave amerikanske dollar.

"Det, som man kunne frygte forud for messen, var, at de asiatiske udstillere ville trække sig på grund af den lave dollarkurs," siger Erik Johansson, chefkonsulent i it-branchen.

Mange af de asiatiske valutaer følger nemlig dollar-kursen.

Det lave antal besøgende bekræftes af Deutsche Messe, der arrangerer CeBIT. Men man vil dog ikke ud med det eksakte antal af besøgende endnu.

Under panikken oktober sidste år aflyste mere end 1.000 virksomheder deres udstillinger ved CeBIT. De fleste af dem fra Asien. Specielt it-virksomheder beliggende i området omkring Hong Kong og Perleflods deltaet var hurtigere til at melde afbud til dette års messe.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect