Stein Bagger-domæner solgt for ukendt beløb

Stein Baggers domæner fra IT Factory er blevet solgt af kurator for et ukendt beløb. Domænerne blev solgt sammen med den ufærdige software.

Artikel top billede

(Foto: Mads Elkær)

De domæner, der indtil december sidste år udgjorde IT Factorys facade på nettet, er blevet solgt for et ukendt beløb.

Det oplyser Boris Frederiksen, som er kurator af boet efter IT Factory.

Han kan ikke oplyse, hvad salget af de nu spektakulære hjemmesideadresser har indbragt, men fortæller, at de er blevet solgt sammen med den software, som firmaet var i færd med at udvikle.

"Det er en del af en samlet pakke. Domænerne er ikke særskilt prissat. Men den samlede pris, som vi har fået for softwarerettighederne og domænerne, har vi vurderet som værende attraktivt," siger Boris Frederiksen.

Dermed er domænerne fra den skandaleomsuste virksomhed nu ejet af den samme tyske køber, som nu ejer den software, der formodentlig var det eneste reelle aktiv i den konkursramte virksomhed, der var platform for en af danmarkshistoriens største svindelsager.

Mens websiderne helt frem til december gav IT Factory en digital pendant til luksus-slottet på Jægersborg Alle i det fashionable Hellerup, blev domænerne fra den ene dag til den anden opslagstavle for beskeden om den spektakulære konkurs.

Ifølge kurator Bo Frederiksen er der i visse tilfælde tale om, at domæner i et konkursbo kan rumme en pæn værdi, mens domæner i andre tilfælde må karakteriseres som værdiløse.

"Vi har haft en forventning om, at de har haft en værdi. I den givne situation var det måske sværere at værdifastsætte lige præcis domænerne i IT Factory, baseret på usikkerheden om, hvorvidt der har været en reel aktivitet i selskabet," siger Boris Frederiksen.

Det er uvist, hvad det tyske selskab vil bruge IT Factory-domænerne til, men en mulighed er at sælge dem videre til andre interesserede.

Værdisætning kan variere meget

Ifølge direktør hos firmaet Netsite, Christian Reupke, kan interesserede købere af domæner skrive sig op på venteliste hos DK Hostmaster.

"Der er allerede nogen, der håber, at de kan overtage domænerne itfactory.dk og it-factory.dk i tilfælde af, at de ikke bliver fornyet eller solgt af kurator", forklarer Christian Reupke i en pressemeddelelse.

Boris Frederiksens erfaring er, at værdisætningen af konkurs-domæner går fra den ene yderlighed til sen anden.

"Min erfaring er, at vi nogle gange kan sælge domænenavnene for et beløb, mens at der andre gange ingen købsinteresse er, " siger Boris Frederiksen.

Det er ikke blot software og domæner fra IT Factory, som er sat til salg. Hos online auktionshuset lauritz.com er det muligt at byde på inventar fra it-paladset på Jægersborg Allé.

Det tyske firma, som nu ejer både software og domæner, har ansat den tidligere udviklingsdirektør fra IT Factory Carsten Sjørup som vicedirektør.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S