TDC sendte bank-kæmpe i sort

En manuel konfigurationsfejl af en TDC-router koblede fredag morgen landets største bank af nettet i en times tid.

Artikel top billede

Foto: Torben Klint

En netværksfejl hos internetudbyderen TDC sendte fredag morgen Danmarks største pengeinstitut, Danske Bank, i sort på nettet.

Dermed var alle erhvervs- og privatkunder ude af stand til at ordne deres bankforretninger på nettet i en god times tid.

Danske Bank har, ifølge it-chef Peter Trier Schleidt, en lang række forbindelser til TDC. Imidlertid var netop internetforbindelsen fra TDC ramt af nedbruddet.

Det bevirkede, at kunderne ikke kunne tilgå bankens hjemmside og dermed netbank, til trods for at alt fungerede upåklageligt internt.

Hos TDC bekræfter pressemedarbejder Per Christiansen, at et nedbrud til morgen ramte IBM, der har Danske Bank som kunde. Nedbruddet skete klokken 07.00 i Glostrup, og skyldtes en manuel konfigureringsfejl i en såkaldt kant-router.

Fejlen opstod som led i en udskiftning af gammelt infrastruktur til nyt udstyr. I den forbindelse var det nødvendigt at håndkonfigurere en kant-router, der ikke automatisk kunne konfigureres.

Denne fejl bevirkede ifølge Per Christiansen, at Danske Bank klokken 07.00 gik ned.

Ifølge Peter Trier Schleidt besluttede Danske Bank at gennemføre et fall-back til en alternativ internetleverandør. Han forklarer, at der går tid med at tage beslutningen, inden skiftet af leverandør blev gennemført.

Glad for back-up

I virkeligheden skal systemet selv skifte leverandør, hvis forbindelsen ryger, men da der var tale om en halvdød forbindelse, betød fejltolerancerne, at der ikke automatisk blev skiftet leverandør.

"Det er selvfølgelig negativt at have nedbrud, men det var godt vi havde en back-up," siger Peter Trier Schleidt, der forklarer, at det er svært at undgå denne type fejl, fordi netværksstabilitet ikke kan være 100 procent.

"Det vigtige er, at man har en back-up, som man inden for en tid kan komme over på," siger han.

Angiveligt drifter Danske Bank på nuværende tidspunkt stadig Danske Bank på TDC-konkurrentens linje, som formentlig først bliver udkoblet senere på dagen, for at undgå yderligere problemer.

TDC oplyser, at internetforbindelsen til IBM og Danske BAnk var genoprettet klokken 10.00.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    SAP Bruger- og rolleadministrator ved Forsvarsministeriets Regnskabsstyrelse

    Nordjylland

    LINK Mobility

    Erfaren softwareudvikler til SaaS løsning

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    API-udvikler til PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job