TDC sendte bank-kæmpe i sort

En manuel konfigurationsfejl af en TDC-router koblede fredag morgen landets største bank af nettet i en times tid.

Artikel top billede

Foto: Torben Klint

En netværksfejl hos internetudbyderen TDC sendte fredag morgen Danmarks største pengeinstitut, Danske Bank, i sort på nettet.

Dermed var alle erhvervs- og privatkunder ude af stand til at ordne deres bankforretninger på nettet i en god times tid.

Danske Bank har, ifølge it-chef Peter Trier Schleidt, en lang række forbindelser til TDC. Imidlertid var netop internetforbindelsen fra TDC ramt af nedbruddet.

Det bevirkede, at kunderne ikke kunne tilgå bankens hjemmside og dermed netbank, til trods for at alt fungerede upåklageligt internt.

Hos TDC bekræfter pressemedarbejder Per Christiansen, at et nedbrud til morgen ramte IBM, der har Danske Bank som kunde. Nedbruddet skete klokken 07.00 i Glostrup, og skyldtes en manuel konfigureringsfejl i en såkaldt kant-router.

Fejlen opstod som led i en udskiftning af gammelt infrastruktur til nyt udstyr. I den forbindelse var det nødvendigt at håndkonfigurere en kant-router, der ikke automatisk kunne konfigureres.

Denne fejl bevirkede ifølge Per Christiansen, at Danske Bank klokken 07.00 gik ned.

Ifølge Peter Trier Schleidt besluttede Danske Bank at gennemføre et fall-back til en alternativ internetleverandør. Han forklarer, at der går tid med at tage beslutningen, inden skiftet af leverandør blev gennemført.

Glad for back-up

I virkeligheden skal systemet selv skifte leverandør, hvis forbindelsen ryger, men da der var tale om en halvdød forbindelse, betød fejltolerancerne, at der ikke automatisk blev skiftet leverandør.

"Det er selvfølgelig negativt at have nedbrud, men det var godt vi havde en back-up," siger Peter Trier Schleidt, der forklarer, at det er svært at undgå denne type fejl, fordi netværksstabilitet ikke kan være 100 procent.

"Det vigtige er, at man har en back-up, som man inden for en tid kan komme over på," siger han.

Angiveligt drifter Danske Bank på nuværende tidspunkt stadig Danske Bank på TDC-konkurrentens linje, som formentlig først bliver udkoblet senere på dagen, for at undgå yderligere problemer.

TDC oplyser, at internetforbindelsen til IBM og Danske BAnk var genoprettet klokken 10.00.

Annonceindlæg fra Computerworld

Danmark i den digitale frontlinje: Forsvaret skal genoprustes – også online

Danmark står i dag i en ny type konflikt – en, hvor grænsen mellem fysisk og digital krigsførelse for længst er udvisket.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car