Azure tager PHP-udviklerne med op i skyen

Microsofts vision er at åbne cloud-platformen Azure for flere sprog. Microsoft ønsker, at Azure kommer til at udgøre en "friktionsløs" udviklingsplatform udover blot at understøtte .Net-udvikling.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Under konferencen Mix09 afslørede Microsoft i sidste uge adskillige nye tiltag for cloud computing-platformen Windows Azure. Det drejer sig blandt andet om understøttelse af udvikling af applikationer i PHP og native kode samt mulighed for at køre full trust.

"Windows Azure er metaforisk set styresystemet til skyen," siger Prashant Ketkar, som er director for product marketing for cloud infrastructure services hos Microsoft.

Af specifikke forbedringer kan nævnes understøttelse af native kode, mulighed for full trust, som er sådan, de fleste applikationer og tjenester skrives, samt understøttelse af FastCGI til PHP-udvikling.

"Windows Server-teamet har virkelig udført et stort stykke arbejde med FastCGI, der nu gør det muligt for Windows Server at understøtte flere programmeringssprog end kun .Net og Visual Studio," fortæller Kethar.

Udviklere kan gennem FastCGI's grænseflade udnytte deres eksisterende PHP-færdigheder og PHP-applikationer og -tjenester og bruge dem på Azure.

Udvilkerne vil ifølge Kethar muligvis også kunne køre andre sprog via FastCGI. Microsoft har udført stress-test for PHP men dog ikke for andre sprog.

"Der er ingen grund til, at Ruby ikke skulle fungere gennem den samme FastCGI-grænseflade," oplyser han.

Skal understøtte mere end .Net

Microsofts vision er ifølge Kethar at åbne platformen for endnu flere sprog. Microsoft ønsker, at Azure kommer til at udgøre en "friktionsløs" udviklingsplatform udover blot at understøtte .Net-udvikling, fortæller han.

Med muligheden for fuld trust udvider Microsoft nu Azure udover den medium trust-funktionalitet, som platformen har haft siden den oprindelige lancering under Microsoft Professional Developers Conference i oktober 2008.

En anden ny funktion i Azure er understøttelse af geo-positionering, så udviklerne kan udpege specifikke geografiske områder, hvor en applikation eller tjeneste skal køre. Dette kan ifølge Kethar afhjælpe latency-problemer ved for eksempel at sætte tjenester til altid at køre fra et datacenter i nærheden af brugeren.

Storage- og beregningselementer vil kunne køres på samme måde.

Der er dog omstændigheder, hvor det ikke vil være ønskeligt at køre en applikation i skyen, forklarer Kethar, såsom i det tilfælde hvor der er specifikke compliance-problemer, eller hvor der kræves kontrol med det fysiske materiel.

Med hensyn til det udfald Azure for nylig havde, så oplyser Kethar, at Microsoft tager ved lære af oplevelsen, og han bemærker, at teknologien stadig kun foreligger i en ikke-færdig udgave til gennemgang i udvikler-miljøet.

Azure bliver lanceret kommercielt i slutningen af i år. Priser og service level agreement-regler bliver offentliggjort til sommer.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S