Azure tager PHP-udviklerne med op i skyen

Microsofts vision er at åbne cloud-platformen Azure for flere sprog. Microsoft ønsker, at Azure kommer til at udgøre en "friktionsløs" udviklingsplatform udover blot at understøtte .Net-udvikling.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Under konferencen Mix09 afslørede Microsoft i sidste uge adskillige nye tiltag for cloud computing-platformen Windows Azure. Det drejer sig blandt andet om understøttelse af udvikling af applikationer i PHP og native kode samt mulighed for at køre full trust.

"Windows Azure er metaforisk set styresystemet til skyen," siger Prashant Ketkar, som er director for product marketing for cloud infrastructure services hos Microsoft.

Af specifikke forbedringer kan nævnes understøttelse af native kode, mulighed for full trust, som er sådan, de fleste applikationer og tjenester skrives, samt understøttelse af FastCGI til PHP-udvikling.

"Windows Server-teamet har virkelig udført et stort stykke arbejde med FastCGI, der nu gør det muligt for Windows Server at understøtte flere programmeringssprog end kun .Net og Visual Studio," fortæller Kethar.

Udviklere kan gennem FastCGI's grænseflade udnytte deres eksisterende PHP-færdigheder og PHP-applikationer og -tjenester og bruge dem på Azure.

Udvilkerne vil ifølge Kethar muligvis også kunne køre andre sprog via FastCGI. Microsoft har udført stress-test for PHP men dog ikke for andre sprog.

"Der er ingen grund til, at Ruby ikke skulle fungere gennem den samme FastCGI-grænseflade," oplyser han.

Skal understøtte mere end .Net

Microsofts vision er ifølge Kethar at åbne platformen for endnu flere sprog. Microsoft ønsker, at Azure kommer til at udgøre en "friktionsløs" udviklingsplatform udover blot at understøtte .Net-udvikling, fortæller han.

Med muligheden for fuld trust udvider Microsoft nu Azure udover den medium trust-funktionalitet, som platformen har haft siden den oprindelige lancering under Microsoft Professional Developers Conference i oktober 2008.

En anden ny funktion i Azure er understøttelse af geo-positionering, så udviklerne kan udpege specifikke geografiske områder, hvor en applikation eller tjeneste skal køre. Dette kan ifølge Kethar afhjælpe latency-problemer ved for eksempel at sætte tjenester til altid at køre fra et datacenter i nærheden af brugeren.

Storage- og beregningselementer vil kunne køres på samme måde.

Der er dog omstændigheder, hvor det ikke vil være ønskeligt at køre en applikation i skyen, forklarer Kethar, såsom i det tilfælde hvor der er specifikke compliance-problemer, eller hvor der kræves kontrol med det fysiske materiel.

Med hensyn til det udfald Azure for nylig havde, så oplyser Kethar, at Microsoft tager ved lære af oplevelsen, og han bemærker, at teknologien stadig kun foreligger i en ikke-færdig udgave til gennemgang i udvikler-miljøet.

Azure bliver lanceret kommercielt i slutningen af i år. Priser og service level agreement-regler bliver offentliggjort til sommer.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Cornerstones

    Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

    Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

    Csis Security Group A/S

    Sales Executive

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Java software engineer (regular)

    Region Sjælland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision