Solformørket sværdfisk slippes løs i april

Kan Eclipse Foundation overføre succesen fra Eclipse- udviklingsmiljøet til SOA-runtime? I april er organisationen klar med første version af Swordfish; en open source Enterprise Service Bus.

Artikel top billede

Eclipse Foundation er organisationen bag det populære open source Eclipse-udviklingsmiljø.

Nu forsøger organisationen at overføre succesen fra udviklingsmiljøet til runtime-miljøet.

Det sker i starten af april, hvor version 0.8 af Swordfish vil blive frigivet.

Eclipse strategi om runtime

Swordfish enterprise service bus (ESB) er et SOA-runtime-miljø som bygger på standarder som Open Services Gateway Initiative (OSGi), Java Business Integration (JBI) og SOAP.

Swordfish er et led i Eclipse Foundations strategi om at levere løsninger til runtime-miljøer.

"Sidste år annoncerede vi en strategi om at levere en open source runtime teknologi baseret på Equinox og OSGi. Første release af Swordfish er et godt eksempel på det fremskridt, som sker indenfor vores runtime teknologi-portefølje. I løbet af det næste år forventer jeg, at vi vil se flere interessante runtime-teknologier bygget på Eclipse," lyder det fra Mike Milinkovich, Executive Director fra Eclipse Foundation.

Tyske rødder

Swordfishs udviklerteam består mest af tyske udviklere. Det skyldes, at Swordfish-projektet blev startet af det tyske open source-firma SOPERA, som blandt andet har været involveret i udviklingen af SOA-applikationer til det tyske postvæsen.

"Vi udvikler Swordfish til at imødekomme de krav, vi har oplevet ved udrulningen af store SOA-applikationer hos Deutsche Post og andre store virksomheder. Ved at anvende Equinox og OSGi er vi i stand til at give den fleksible og udvidbare arkitektur, som er nødvendig for, at SOA-udrulninger bliver succesrige," siger Ricco Deutscher, CTO hos Sopera og medlem af Eclipse Runtime Project Management Committee.

Sun, der for tiden er i vælten med opkøbsrygter, har allerede et bud på en open source ESB; nemlig Glassfish-projektet.

Sun planlægger med OSGi-understøttelse til september i år, når Glassfish ESB V3 forventes frigivet.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | København

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4. juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS