Solformørket sværdfisk slippes løs i april

Kan Eclipse Foundation overføre succesen fra Eclipse- udviklingsmiljøet til SOA-runtime? I april er organisationen klar med første version af Swordfish; en open source Enterprise Service Bus.

Artikel top billede

Eclipse Foundation er organisationen bag det populære open source Eclipse-udviklingsmiljø.

Nu forsøger organisationen at overføre succesen fra udviklingsmiljøet til runtime-miljøet.

Det sker i starten af april, hvor version 0.8 af Swordfish vil blive frigivet.

Eclipse strategi om runtime

Swordfish enterprise service bus (ESB) er et SOA-runtime-miljø som bygger på standarder som Open Services Gateway Initiative (OSGi), Java Business Integration (JBI) og SOAP.

Swordfish er et led i Eclipse Foundations strategi om at levere løsninger til runtime-miljøer.

"Sidste år annoncerede vi en strategi om at levere en open source runtime teknologi baseret på Equinox og OSGi. Første release af Swordfish er et godt eksempel på det fremskridt, som sker indenfor vores runtime teknologi-portefølje. I løbet af det næste år forventer jeg, at vi vil se flere interessante runtime-teknologier bygget på Eclipse," lyder det fra Mike Milinkovich, Executive Director fra Eclipse Foundation.

Tyske rødder

Swordfishs udviklerteam består mest af tyske udviklere. Det skyldes, at Swordfish-projektet blev startet af det tyske open source-firma SOPERA, som blandt andet har været involveret i udviklingen af SOA-applikationer til det tyske postvæsen.

"Vi udvikler Swordfish til at imødekomme de krav, vi har oplevet ved udrulningen af store SOA-applikationer hos Deutsche Post og andre store virksomheder. Ved at anvende Equinox og OSGi er vi i stand til at give den fleksible og udvidbare arkitektur, som er nødvendig for, at SOA-udrulninger bliver succesrige," siger Ricco Deutscher, CTO hos Sopera og medlem af Eclipse Runtime Project Management Committee.

Sun, der for tiden er i vælten med opkøbsrygter, har allerede et bud på en open source ESB; nemlig Glassfish-projektet.

Sun planlægger med OSGi-understøttelse til september i år, når Glassfish ESB V3 forventes frigivet.

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S