Solformørket sværdfisk slippes løs i april

Kan Eclipse Foundation overføre succesen fra Eclipse- udviklingsmiljøet til SOA-runtime? I april er organisationen klar med første version af Swordfish; en open source Enterprise Service Bus.

Artikel top billede

Eclipse Foundation er organisationen bag det populære open source Eclipse-udviklingsmiljø.

Nu forsøger organisationen at overføre succesen fra udviklingsmiljøet til runtime-miljøet.

Det sker i starten af april, hvor version 0.8 af Swordfish vil blive frigivet.

Eclipse strategi om runtime

Swordfish enterprise service bus (ESB) er et SOA-runtime-miljø som bygger på standarder som Open Services Gateway Initiative (OSGi), Java Business Integration (JBI) og SOAP.

Swordfish er et led i Eclipse Foundations strategi om at levere løsninger til runtime-miljøer.

"Sidste år annoncerede vi en strategi om at levere en open source runtime teknologi baseret på Equinox og OSGi. Første release af Swordfish er et godt eksempel på det fremskridt, som sker indenfor vores runtime teknologi-portefølje. I løbet af det næste år forventer jeg, at vi vil se flere interessante runtime-teknologier bygget på Eclipse," lyder det fra Mike Milinkovich, Executive Director fra Eclipse Foundation.

Tyske rødder

Swordfishs udviklerteam består mest af tyske udviklere. Det skyldes, at Swordfish-projektet blev startet af det tyske open source-firma SOPERA, som blandt andet har været involveret i udviklingen af SOA-applikationer til det tyske postvæsen.

"Vi udvikler Swordfish til at imødekomme de krav, vi har oplevet ved udrulningen af store SOA-applikationer hos Deutsche Post og andre store virksomheder. Ved at anvende Equinox og OSGi er vi i stand til at give den fleksible og udvidbare arkitektur, som er nødvendig for, at SOA-udrulninger bliver succesrige," siger Ricco Deutscher, CTO hos Sopera og medlem af Eclipse Runtime Project Management Committee.

Sun, der for tiden er i vælten med opkøbsrygter, har allerede et bud på en open source ESB; nemlig Glassfish-projektet.

Sun planlægger med OSGi-understøttelse til september i år, når Glassfish ESB V3 forventes frigivet.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job