EU: Datapriserne skal sænkes med 75 procent

Datatrafik mellem de europæiske lande skal være langt billigere. Derfor tager EU initiativ til at sænke engrospriserne med 75 procent over de næste to år. Samtaler og sms skal også ned i pris.

Artikel top billede

Den Europæiske Union har i efterhånden mange år haft et horn i siden på de europæiske teleselskaber, der har taget sig endog meget godt betalt, når europæerne greb lommeknoglen og ringede, sms'ede og mms'ede på tværs af landegrænserne.

Nu har unionen fået nok og vil stange priserne på grænseoverskridende datatrafik ned til engrospris på en euro pr. megabyte fra 1. juli - og yderligere ned til 0,5 euro - eller 3,70 kroner - fra 2011.

Det nuværende engros-loft, som EU har pålagt teleselskaberne, ligger på 2,05 euro - eller 15,30 kroner.

}Forventer billigere priser på data

Samtidigt vil EU indføre en øvre grænse for dataforbruget for at forhindre mere eller mindre uvidende forbrugere i at tage kæmperegninger med hjem i kufferten, når de har surfet rundt på udenlandske net med danske sim- eller datakort.

Forbrugeren skal afbrydes og informeres, når vedkommende har rundet et forbrug på 50 euro.

EU barsler ikke med et øvre prisloft for forbrugerne, som Danmark ellers har kæmpet for. Men det forventes, at de i første omgang 50 procent lavere engrospriser vil smitte af på slutbrugerpriserne.

Forslaget om lavere datapriser kommer til afstemning i Europa-Parlamentets industriudvalg på tirsdag den 31. marts. I april skal den godkendes i parlamentet og i ministerrådet.

Sparer på samtaler og sms

Samtalepriserne skal ved samme lejlighed også trykkes længere ned.

EU vil have den nuværende maksimumpris på 4,29 kroner helt ned til 3,20 kroner fra 1. juli og yderligere ned til 2,60 kroner i 2011.

Samtidig med, at datapriserne skal reduceres med 75 procent og samtalepriserne skal falde med næsten 50 procent i løbet af de næste to år, har EU også indgået en aftale om at sænke prisen på sms'er fra udlandet.

Den nuværende slutbrugerpris på 2,50 kroner daler ned til omkring én krone fra 1. juli 2009.

"Jeg er først og fremmest meget tilfreds med, at aftalen nu er på plads, således at forbrugerne kan få gavn af lavere priser allerede i sommerferien," lyder det fra videnskabsminister Helge Sander (V) i en pressemeddelelse.

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S