EU: Datapriserne skal sænkes med 75 procent

Datatrafik mellem de europæiske lande skal være langt billigere. Derfor tager EU initiativ til at sænke engrospriserne med 75 procent over de næste to år. Samtaler og sms skal også ned i pris.

Artikel top billede

Den Europæiske Union har i efterhånden mange år haft et horn i siden på de europæiske teleselskaber, der har taget sig endog meget godt betalt, når europæerne greb lommeknoglen og ringede, sms'ede og mms'ede på tværs af landegrænserne.

Nu har unionen fået nok og vil stange priserne på grænseoverskridende datatrafik ned til engrospris på en euro pr. megabyte fra 1. juli - og yderligere ned til 0,5 euro - eller 3,70 kroner - fra 2011.

Det nuværende engros-loft, som EU har pålagt teleselskaberne, ligger på 2,05 euro - eller 15,30 kroner.

}Forventer billigere priser på data

Samtidigt vil EU indføre en øvre grænse for dataforbruget for at forhindre mere eller mindre uvidende forbrugere i at tage kæmperegninger med hjem i kufferten, når de har surfet rundt på udenlandske net med danske sim- eller datakort.

Forbrugeren skal afbrydes og informeres, når vedkommende har rundet et forbrug på 50 euro.

EU barsler ikke med et øvre prisloft for forbrugerne, som Danmark ellers har kæmpet for. Men det forventes, at de i første omgang 50 procent lavere engrospriser vil smitte af på slutbrugerpriserne.

Forslaget om lavere datapriser kommer til afstemning i Europa-Parlamentets industriudvalg på tirsdag den 31. marts. I april skal den godkendes i parlamentet og i ministerrådet.

Sparer på samtaler og sms

Samtalepriserne skal ved samme lejlighed også trykkes længere ned.

EU vil have den nuværende maksimumpris på 4,29 kroner helt ned til 3,20 kroner fra 1. juli og yderligere ned til 2,60 kroner i 2011.

Samtidig med, at datapriserne skal reduceres med 75 procent og samtalepriserne skal falde med næsten 50 procent i løbet af de næste to år, har EU også indgået en aftale om at sænke prisen på sms'er fra udlandet.

Den nuværende slutbrugerpris på 2,50 kroner daler ned til omkring én krone fra 1. juli 2009.

"Jeg er først og fremmest meget tilfreds med, at aftalen nu er på plads, således at forbrugerne kan få gavn af lavere priser allerede i sommerferien," lyder det fra videnskabsminister Helge Sander (V) i en pressemeddelelse.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job