Telebranchen om EU-prisloft: Sovjetiske tilstande

EU-reguleringer er konkurrencehæmmende, mener den danske teleindustri. Fastsatte prislofter vil især gå ud over de små selskaber, vurderer teleekspert.

Artikel top billede

Direktør Ib Tolstrup fra Telekommunikationsindustrien i Danmark håber, at EU blander sig uden om prissætningen i teleindustrien.

Telefonregningen for mobilopkald i udlandet har igennem EU-stramninger i de senere år fået en del fedtsugninger, som går ud over teleselskabernes indtjeningsmuligheder, innovationsevne og ikke mindst konkurrenceevne, mener direktør Ib Tolstrup fra Telekommunikations-industrien i Danmark.

Derfor råber han vagt i gevær, når EU nu barsler med nye nedskæringer i priserne på både samtale- og datatrafik.

Unionen har allerede i denne uge fået gennemført et prisfald på sms mellem EU-landene, der ryger ned på omkring en krone.

"Man indfører sovjetiske tilstande, hvis man bestemmer, hvad slutbrugerprisen skal være frem for at lade konkurrencen flytte bjerge, som det er sket i Danmark, hvor vi har nogle af Europas laveste priser," siger Ib Tolstrup.

Hans udsagn er især møntet på samtalepriserne, hvor EU vil sænke priserne med omkring 50 procent fra omkring 4,30 kroner til 2,60 kroner over de næste to år samt på sms-området, hvor europæerne fra 1. juli i år kan se frem til priser på en krone per sms frem for den nuværende takst på 2,50 kroner.

Engrospris rasler ned

Engrosprisen på datatrafik vil EU også have sat ned fra de nuværende 2,05 euro til 0,5 euro pr. megabyte i 2011.

Den forestående datapris-regulering på engros-siden har Ib Tolstrup nemmere ved at sluge.

"Regulering af engrospriserne kan vi tolerere, fordi teleselskaberne på den måde stadig kan konkurrere på slutbrugerprisen," forklarer han.

En gevinst for de store selskaber

Teleanalytiker John Strand fra Strand Consult ser også bekymret på de EU-regulerede priser.

"EU har ingen føling med telemarkedet, der vil regulere sig selv i form af den frie konkurrence," forklarer han til Computerworld.

Men er det ikke en sang, som vi har hørt mange gange før? Nu sørger EU jo for at priserne ryger ned

"Jo, men det er en sang, der virker. I Danmark har vi set, hvordan de små teleselskaber som CBB Mobil og Telmore har trukket priserne ned."

"Hvis EU får lov til at sætte et prisloft, så vil prisgabet mellem de små og de store teleselskaber ikke være særlig stort, og der vil ikke være incitament for kunderne til at skifte og derved presse priserne yderligere ned," forklarer John Strand.

Han fremhæver den europæiske telesammenslutning Mobilechallengers, hvor blandt andre teleselskabet 3 sidder med ved bordet sammen med en række mindre telespillere, som et initiativ til at sænke priserne.

"EU-initiativerne vil simpelthen gøre det vanskeligt for de mindre operatører at konkurrere med de store selskaber, der på længere sigt kan sætte sig på hele markedet og dermed fastsætte priserne," lyder det fra John Strand.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Head of Digital Trust & Security

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk projektleder til stor applikationstransformation i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Teamleder til SAP kompetencecenter

    Københavnsområdet

    Mobilplan ApS

    Customer Support Specialist

    Midtjylland

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S