Danske netbetalinger i knæ på grund af strømsvigt

DIBS' servere gik kolde, da strømmen røg hos Fujitsu mandag eftermiddag. Nedbruddet betød, at danske netbutikker kunne vinke farvel til millionomsætning på ugens bedste e-handelsdag.

Artikel top billede

Så er den gal igen med serverne hos Skandinaviens største formidler af internet-betalingsløsninger, DIBS Payment Services.

Denne gang skyldes den manglende kundeservice hos DIBS, at selskabets servere hos hostingselskabet Fujitsu var tvunget i knæ i flere timer på grund af et strømsvigt, der satte ind ved 16-tiden mandag eftermiddag.

Den manglende strøm resulterede i, at betalingerne gik helt i sort i de første 45 minutter.

Langvarige problemer

Da strømmen kom tilbage, skulle DIBS genstarte en lang række services som sin egen hjemmeside samt netbetalingerne, der i mere end fire timer stadig var sløve og i flere tilfælde timede ud hos en lang række danske netbutikker.

Tirsdag morgen var den gal igen med netbetalingerne, der enten foregik meget langsomt eller slet ikke kunne gå igennem mellem klokken 6.30 og 7.47.

"Det får alvorlige konsekvenser, når strømmen går på en server. Derfor har vi arbejdet hele natten på at få genstartet alle services," siger DIBS' administrerende direktør, Lars Friis, til Computerworld.

Hvorfor er der ikke backup af serverne, når strømmen går?

"Der er back up hos Fujitsu, men vi venter endnu på en skriftlig redegørelse om, hvorfor kunderne ikke oplevede det," svarer Lars Friis.

Vedkender sig ansvaret

DIBS' direktør har ikke travlt ved håndvasken, selv om gårsdagens strømsvigt falder uheldigt efter selskabets server-flimmer lige op til julehandlen i november.

"Vi fraskriver os ikke ansvaret for at vælge den rigtige leverandør, men vi ved endnu ikke i detaljer, hvad der præcis er sket ude hos Fujitu. Men det er naturligvis beklageligt og meget utilfredsstillende for alle," forklarer Lars Friis.

Han påpeger, at DIBS både har en imagemæssig og kontant interesse i at få den slags problemer løst så hurtigt som muligt, da DIBS' forretningsmodel hænger sammen med at tage en kommission for hver net-transaktion.

Lige nu er DIBS derfor i gang med at tælle, hvor mange transaktioner nedbruddet gik ud over.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra Fujitu angående strømsvigtet.

Hvor er konkurrenterne?

En af de kunder, der blev ramt af nedbruddet, er spilbutikken Coolshop.

Medstifter Jacob Rissgaard er efterhånden godt træt af, at man ikke kan stole på driften hos DIBS, som Coolshop tidligere har forsøgt at afkræve erstatning i millionklassen, da Coolshop følte sig snydt for omsætning i julehandlen på grund af DIBS' servernedbrud i november.

"Mandag aften er den bedste e-handelsdag, og den får vi så ødelagt," sukker han.

Men han bliver givetvis ved med at hænge på hos DIBS, fordi det er småt med konkurrencen i Danmark.

"Vi aner ikke, hvor vi skal gå hen og finde en konkurrent, fordi der findes næppe et bedre alternativ til prisen. Men det undrer mig, at kunder som os kan blive behandlet på den måde," lyder det fra Jacob Riisgaard.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Digital transformation | København

    AI i det offentlige - København

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Summit 2026 - København

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    KMD A/S

    Support Consultant for KMD Nexus

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger leder til Lokal IT Servicecenter i Holstebro

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Solution Manager til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Empatisk sektionsleder til PET's digitale indhentning

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

    Caroline Nolsø Tofft

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S