Danske netbetalinger i knæ på grund af strømsvigt

DIBS' servere gik kolde, da strømmen røg hos Fujitsu mandag eftermiddag. Nedbruddet betød, at danske netbutikker kunne vinke farvel til millionomsætning på ugens bedste e-handelsdag.

Artikel top billede

Så er den gal igen med serverne hos Skandinaviens største formidler af internet-betalingsløsninger, DIBS Payment Services.

Denne gang skyldes den manglende kundeservice hos DIBS, at selskabets servere hos hostingselskabet Fujitsu var tvunget i knæ i flere timer på grund af et strømsvigt, der satte ind ved 16-tiden mandag eftermiddag.

Den manglende strøm resulterede i, at betalingerne gik helt i sort i de første 45 minutter.

Langvarige problemer

Da strømmen kom tilbage, skulle DIBS genstarte en lang række services som sin egen hjemmeside samt netbetalingerne, der i mere end fire timer stadig var sløve og i flere tilfælde timede ud hos en lang række danske netbutikker.

Tirsdag morgen var den gal igen med netbetalingerne, der enten foregik meget langsomt eller slet ikke kunne gå igennem mellem klokken 6.30 og 7.47.

"Det får alvorlige konsekvenser, når strømmen går på en server. Derfor har vi arbejdet hele natten på at få genstartet alle services," siger DIBS' administrerende direktør, Lars Friis, til Computerworld.

Hvorfor er der ikke backup af serverne, når strømmen går?

"Der er back up hos Fujitsu, men vi venter endnu på en skriftlig redegørelse om, hvorfor kunderne ikke oplevede det," svarer Lars Friis.

Vedkender sig ansvaret

DIBS' direktør har ikke travlt ved håndvasken, selv om gårsdagens strømsvigt falder uheldigt efter selskabets server-flimmer lige op til julehandlen i november.

"Vi fraskriver os ikke ansvaret for at vælge den rigtige leverandør, men vi ved endnu ikke i detaljer, hvad der præcis er sket ude hos Fujitu. Men det er naturligvis beklageligt og meget utilfredsstillende for alle," forklarer Lars Friis.

Han påpeger, at DIBS både har en imagemæssig og kontant interesse i at få den slags problemer løst så hurtigt som muligt, da DIBS' forretningsmodel hænger sammen med at tage en kommission for hver net-transaktion.

Lige nu er DIBS derfor i gang med at tælle, hvor mange transaktioner nedbruddet gik ud over.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra Fujitu angående strømsvigtet.

Hvor er konkurrenterne?

En af de kunder, der blev ramt af nedbruddet, er spilbutikken Coolshop.

Medstifter Jacob Rissgaard er efterhånden godt træt af, at man ikke kan stole på driften hos DIBS, som Coolshop tidligere har forsøgt at afkræve erstatning i millionklassen, da Coolshop følte sig snydt for omsætning i julehandlen på grund af DIBS' servernedbrud i november.

"Mandag aften er den bedste e-handelsdag, og den får vi så ødelagt," sukker han.

Men han bliver givetvis ved med at hænge på hos DIBS, fordi det er småt med konkurrencen i Danmark.

"Vi aner ikke, hvor vi skal gå hen og finde en konkurrent, fordi der findes næppe et bedre alternativ til prisen. Men det undrer mig, at kunder som os kan blive behandlet på den måde," lyder det fra Jacob Riisgaard.

Annonce

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S