IDC: SOA er vejen til effektiv procesautomatisering

SOA er et oplagt redskab til procesautomatisering, men der er samtidig brug for governance og en korrekt tjenestestyring for at sikre, at processerne er effektive.

Artikel top billede

Computerworld News Service: SOA - service-orienteret arkitektur - er en af de mest effektive veje til succesfuld procesautomatisering, påpeger IDC.

Ved IDC's SOA-konference i London tidligere på måneden, udtalte Ruediger Spies, som er vice president hos analysehuset, at: "SOA gør det muligt at automatisere et langt højere antal af forretningsprocesser."

Virksomheder kan langt lettere teste tjenester og forudsige driftsforstyrrelser, når de kortlægger deres processer og definerer en effektiv struktur, forklarer han.

Men virksomheder har lang vej endnu i arbejdet med at forudsige driftsforstyrrelser, strukturere nogle bedre processer og derefter automatisere dem, mener Spies.

En undersøgelse fra IDC viste for nylig, at kun fire procent af de adspurgte banker kan forudsige driftsforstyrrelser, og en del af årsagen er, at test ikke er automatiseret i mange banker, hvor 43 procent stadig overvåger systemerne manuelt.

Vil gerne automatisere

Mange virksomheder ønsker ifølge Spies at automatisere processer, men mangler praktisk viden.

Seks ud af ti af de adspurgte banker ønsker højere kvalitet i deres forretningsprocesser, hvilket er den største udfordring ved at blive mere kundeorienteret og priseffektiv. Over halvdelen har planer om at optimere processerne i år.

Ifølge Jim Craig, som er software-produktchef hos Sun Microsystems, er SOA en hjælp til virksomheder, der søger dramatiske effektivitetsforbedringer samtidig med nedskæringer i omkostningerne.

"SOA er procesorienteret og gør, at man på behørig vis kan udarbejde nye tjenester og let kan genbruge dem," fremhæver han.

Men det er afgørende, at man som virksomhed ikke blot implementerer en stor SOA-løsning og så forventer, at det løser ens proces-problemer, påpeger David Yeates, som er it-chef hos det irske realkreditinstitut EBS.

"Mange store virksomheder bruger tid på at foretage store SOA-ændringer," siger han. "Man har brug for governance og en korrekt tjenestestyring for at sikre sig, at ens nye processer er effektive og let forvandles til applikationer til brug på tværs af virksomheden."

Det er også absolut nødvendigt at gennemteste processer og garantere sikkerheden for hver proces, anbefaler han.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Sydjylland

    Statens IT

    IT-projektleder hos Statens It

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job