Fagforbund: Ansæt professionelle it-folk i folkeskolen

Folkeskolelærerne skal kommes til undsætning af professionelle it-folk. Ansæt it-specialister til at vedligeholde udstyret, lyder det fra it-folkets fagforbund.

Artikel top billede

Det er ikke lærerens opgave at drive netværket, siger Anders Bondo Christensen.

Ringe it-undervisning på landets folkeskoler skyldes i stort omfang, at udstyret ikke fungerer efter hensigten.

Det problem skal nu elimineres ved at bruge fagfolk til drive infrastrukturen, lyder det fra SAM-DATA/HK.

Danmarks lærerforenings formand er glad for den idé.

"Det er ikke lærerens opgave, at sørge for den tekniske vedligeholdelse af et netværk," siger Anders Bondo Christensen.

"Det vil være fint at få lagt den opgave ud til professionelle fagfolk, men det bliver der nok næppe penge til," siger han om fagforbundets forslag.

Det problem har SAM-DATA/HK følgende løsning på.

"En it-enhed, der dække flere skoler eller områder, vil være en konstruktiv løsning. Her kan skolerne få dækket deres it-behov, og it-personalet har samtidig et fællesskab med fagligt sparring, lyder det fra Pia Brade, formand for SAM-DATA/HK.

Det kan ikke lade sig gøre at ansætte en konsulent per skole, men ved at sprede betalingen ud på flere skoler vil regnestykket ifølge SAM-DATA/HK gå op.

Det skal bare virke

På skolerne kender man til problemet med dårlig infrastruktur.

"Tingene kan for alvor kikse i forbindelse med nedbrud eller andre it-komplikationer, der sætter tingene i stå. Tilgængeligheden, det at isenkrammet virker, er grundlæggende nødvendigt for undervisningens gennemførelse," lyder det fra Søren Christensen, der er lærer i en it-klasse, hvor alle elever har hver deres computer.

"Elevernes læringsproces opleves af såvel lærere som elever som værende sat på standby, når teknologien ikke virker. It-support skal derfor være tilgængelig på sidelinjen, så der kan rykkes hurtigt i undervisningssituationerne," vurderer underviseren.

Specialister til netværket

Nu foreslår SAM-DATA/HK, at landets folkeskoler bør ansætte it-specialister, som kan hjælpe lærerne med at løse de mange it-nedbrud og - problemer, der er årsagen til, at skoleeleverne ikke får den nødvendige it-undervisning.

"It-specialister med de rette kompetencer vil både kunne hjælpe de lærere, som skal blive bedre, og opdatere de computere og netværk, der er årsagen til meget af spildtiden i undervisningen. It-specialister vil rent fagligt kunne sikre, at eleverne får mere ud af it-undervisningen i landets folkeskoler, siger Pia Brade, formand for SAM-DATA/HK.

Du kan læse meget mere om it i folkeskolen i fredagens trykte udgave af Computerworld.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Idura

    Nu kan kontrolspørgsmål i callcentre blive fortid: Danmark er 15 år efter Sverige

    Ny dansk løsning identificerer kunden med MitID ved opkald til fx bank, tele- og forsikringsselskab.

    Weilbach A/S

    Head of Operations Support

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Financial Accounting

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S