Telia klar til at sælge Stofa for den rigtige pris

Kabel-tv er ikke en del af kerneforretningen hos Telia, og derfor er kabelselskabet Stofa til salg, hvis tilbuddet er det rette. Telenor fremhæves som mulig køber.

Artikel top billede

Administrerende direktør for Telia Stofa, Ole Simonsen (tv), er her i selskab med Telias topchef i Danmark, Jesper Brøckner. - Foto: Ernst Tobisch

"Vi er ikke længere kerneforretning for TeliaSonera, det signalerer selskabet nu. Og det vil sige, at kommer der et godt bud, er vi til salg."

Sådan siger administrerende direktør Ole Simonsen fra Stofa i dagens udgave af dagbladet Børsen. Teknisk set er selskabet i et notat til analytikere i branchen fjernet fra bredbåndsforretningen. I stedet står Stofa anført som "andre aktiviteter."

Det rejser derfor spørgsmålet, hvem der kunne være interesserede købere. Ifølge aktieanalytiker Poul Ernst Jessen fra Danske Markets er norske Telenor en mulighed.

"Oplagte købere er Telenor, der dermed kan give deres datterselskab i Danmark, Canal Digital, en stærk distribution," siger Poul Ernst Jessen til Børsen.

Telenor ønsker dog ikke at kommentere et eventuelt køb over for Computerworld.

"Vi kommenterer aldrig forlydender ude i markedet om eventuelle opkøb eller andre ting," siger pressechef Peter Glüsing fra Telenor.

TDC er en anden mulighed, men selskabet har i forvejen en dominerende position på kabelmarkedet, og da Stofa samtidig har en omsætning over 300 millioner kroner, skal konkurrencemyndighederne behandle købet.

Elselskaber en mulighed

Kabelselskabet Stofa dækker 600.000 husstande, som kan modtage tv, bredbånd og telefoni igennem selskabets net.

Poul Ernst Jessen bringer også kapitalfonde i spil som købere, mens elselskaberne er en fjerde mulighed.

Elselskaberne har i forvejen et distributionsnet i form af fibernettet.

Stofa omsatte i 2008 for en milliard kroner, mens overskuddet lød på 98 millioner kroner.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S