Telia klar til at sælge Stofa for den rigtige pris

Kabel-tv er ikke en del af kerneforretningen hos Telia, og derfor er kabelselskabet Stofa til salg, hvis tilbuddet er det rette. Telenor fremhæves som mulig køber.

Artikel top billede

Administrerende direktør for Telia Stofa, Ole Simonsen (tv), er her i selskab med Telias topchef i Danmark, Jesper Brøckner. - Foto: Ernst Tobisch

"Vi er ikke længere kerneforretning for TeliaSonera, det signalerer selskabet nu. Og det vil sige, at kommer der et godt bud, er vi til salg."

Sådan siger administrerende direktør Ole Simonsen fra Stofa i dagens udgave af dagbladet Børsen. Teknisk set er selskabet i et notat til analytikere i branchen fjernet fra bredbåndsforretningen. I stedet står Stofa anført som "andre aktiviteter."

Det rejser derfor spørgsmålet, hvem der kunne være interesserede købere. Ifølge aktieanalytiker Poul Ernst Jessen fra Danske Markets er norske Telenor en mulighed.

"Oplagte købere er Telenor, der dermed kan give deres datterselskab i Danmark, Canal Digital, en stærk distribution," siger Poul Ernst Jessen til Børsen.

Telenor ønsker dog ikke at kommentere et eventuelt køb over for Computerworld.

"Vi kommenterer aldrig forlydender ude i markedet om eventuelle opkøb eller andre ting," siger pressechef Peter Glüsing fra Telenor.

TDC er en anden mulighed, men selskabet har i forvejen en dominerende position på kabelmarkedet, og da Stofa samtidig har en omsætning over 300 millioner kroner, skal konkurrencemyndighederne behandle købet.

Elselskaber en mulighed

Kabelselskabet Stofa dækker 600.000 husstande, som kan modtage tv, bredbånd og telefoni igennem selskabets net.

Poul Ernst Jessen bringer også kapitalfonde i spil som købere, mens elselskaberne er en fjerde mulighed.

Elselskaberne har i forvejen et distributionsnet i form af fibernettet.

Stofa omsatte i 2008 for en milliard kroner, mens overskuddet lød på 98 millioner kroner.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Market Segment Lead, CPRD

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S