Støtte-sultne danskere presser boligforbedringer.dk

Hårdt belastet pulje-hjemmeside holder foreløbig til presset. Men ikke uden udfald.

Artikel top billede

Fra morgenstunden har hundredetusinder af håbefulde boligejere siddet klar ved tasterne for at få del i de halvanden milliard kroner, som regeringen har afsat til boligforbedringer.

Ansøgningen, som foregår efter først til mølle-princippet, kræver både kunder og håndværkeres brug af den nyoprettede hjemmeside boligforbedringer.dk.

Selvom både aviser og Computerworld-læsere har meldt om nedbrud, ser hjemmesiden hos Erhvervs- og Byggestyrelsen dog i grove træk ud til at holde til presset fra de mange brugere.

Teknisk set er det endnu usikkert, i hvor høj grad brugen af den nyeste version af Flash får indflydelse for gennemførslen af brugernes søgning af puljemidler.

Ligeledes melder brugere af hjemmesiden om problemer med at vedhæfte dokumenter til ansøgningsformularen.

Erhvervs- og Byggestyrelsen bekræfter at systemet "hoster lidt," og opfordrer brugerne til et par minutters tålmodighed, inden ansøgningsskemaet bliver vist på hjemmesiden.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS