Danske bogstaver forbudt på populær pulje-side

Hvis du vil have del renoveringspuljen, skal du undgå danske bogstaver i dit brugernavn hos boligforbedringer.dk. Byggestyrelse indrømmer ny teknisk fejl.

Artikel top billede

Erhvervs- og Byggestyrelsen bekræfter nu i en pressemeddelelse, at dagens måske mest populære netsted, boligforbedringer.dk, er ramt af et nyt teknisk problem.

Dermed bekræfter styrelsen eksistensen af de problemer, som blandt andet Computerworlds læsere igennem dagen har rapporteret.

Netstedet gør det muligt for boligejere at søge tilskud til renovering af privat beboelse og dermed få del i de halvanden milliard kroner, som regeringen har afsat til formålet.

Det nye tekniske problem bevirker, at ansøgere som benytter æ, ø eller å i brugernavnet på siden senere i ansøgningsprocessen bliver forhindret i at vedhæfte de filer, der er nødvendige for at kunne afslutte ansøgningen.

Problemet er imidlertid, at Erhvervs- og Byggestyrelsen ikke tidligere har oplyst dette på hjemmesiden. Dermed har mange brugere muligvis brugt uforholdsmæssigt lang tid på at gennemføre ansøgningen.

Erhvervs- og Byggestyresen oplyser på hjemmesiden boligforbedringer.dk at man nu arbejder på at løse problemet med æ, ø og å.

I mellemtiden opfordrer styrelsen brugerne til at oprette en helt ny brugerprofil, hvor de danske bogstaver ikke indgår. Samtidig opfordrer styrelsen stadig brugerne til at udvise tålmodighed med det overbelastede system, og forsøge igen, hvis det ikke lykkes at vedhæfte filer første gang.

Tidligere på dagen rapporterede brugere om problemer med ansøgninger, hvis den benyttede computer ikke havde nyeste version af Flash installeret. Samtidig er der tvivl om, hvorvidt brugere som benytter internetbrowseren Firefox er i stand til at benytte tjenesten til ansøgning om puljemidler.

Det har ikke endnu ikke været muligt at få en kommentar fra Erhvervs- og Byggestyrelsen.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Unik System Design A/S

QA Engineer

Sydjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

PET søger nysgerrig og udviklingsorienteret IT-infrastrukturtekniker

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse