Danske bogstaver forbudt på populær pulje-side

Hvis du vil have del renoveringspuljen, skal du undgå danske bogstaver i dit brugernavn hos boligforbedringer.dk. Byggestyrelse indrømmer ny teknisk fejl.

Artikel top billede

Erhvervs- og Byggestyrelsen bekræfter nu i en pressemeddelelse, at dagens måske mest populære netsted, boligforbedringer.dk, er ramt af et nyt teknisk problem.

Dermed bekræfter styrelsen eksistensen af de problemer, som blandt andet Computerworlds læsere igennem dagen har rapporteret.

Netstedet gør det muligt for boligejere at søge tilskud til renovering af privat beboelse og dermed få del i de halvanden milliard kroner, som regeringen har afsat til formålet.

Det nye tekniske problem bevirker, at ansøgere som benytter æ, ø eller å i brugernavnet på siden senere i ansøgningsprocessen bliver forhindret i at vedhæfte de filer, der er nødvendige for at kunne afslutte ansøgningen.

Problemet er imidlertid, at Erhvervs- og Byggestyrelsen ikke tidligere har oplyst dette på hjemmesiden. Dermed har mange brugere muligvis brugt uforholdsmæssigt lang tid på at gennemføre ansøgningen.

Erhvervs- og Byggestyresen oplyser på hjemmesiden boligforbedringer.dk at man nu arbejder på at løse problemet med æ, ø og å.

I mellemtiden opfordrer styrelsen brugerne til at oprette en helt ny brugerprofil, hvor de danske bogstaver ikke indgår. Samtidig opfordrer styrelsen stadig brugerne til at udvise tålmodighed med det overbelastede system, og forsøge igen, hvis det ikke lykkes at vedhæfte filer første gang.

Tidligere på dagen rapporterede brugere om problemer med ansøgninger, hvis den benyttede computer ikke havde nyeste version af Flash installeret. Samtidig er der tvivl om, hvorvidt brugere som benytter internetbrowseren Firefox er i stand til at benytte tjenesten til ansøgning om puljemidler.

Det har ikke endnu ikke været muligt at få en kommentar fra Erhvervs- og Byggestyrelsen.

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job