Omada: 2009 kommer til at slå alle rekorder

Krise eller ej. SAP-huset Omada forventer, at 2009 bliver året, hvor alle hidtidige omsætnings- og indtjeningsrekorder bliver slået.

Artikel top billede

SAP- og Microsofthuset Omada blæser på analytikernes advarsler og annoncerer, at 2009 bliver et rekordår.

"I 2009 forventer jeg, at vi laver det bedste resultat nogensinde, og det gælder både væksten i omsætning og i overskud," siger Morten Boel Sigurdsson, administrerende direktør og medstifter af Omada.

Så sent som i oktober sidste år var analysehuset IDC Nordic ellers ude med følgende advarsel til leverandører af specialudviklet software.

"Sidste år voksede salget af 'custom development applications' med seks procent, men i år forventer vi, at væksten falder til mellem tre og fire procent, og til næste år (altså 2009, red.) bliver markedet helt fladt uden nogen vækst overhovedet,"

Først gør det ondt

Sidste år måtte Omada også se sit overskud skrumpe med et par millioner på trods af en stigende omsætning.

Det er et paradoks, som direktøren forklarer således:

"Selv om vi er vokset på omsætningen, så har vi investeret rigtig meget i nye produkter, og de investeringer er både forklaringen på nedgangen i 2008 og grunden til, at vi har så store forventninger til 2009," lyder det.

En afgørende faktor for Omadas succes er ifølge direktøren, at selskabet både er et konsulenthus og et produkthus.

"Det betyder, at vi kan tilbyde kunderne en fuld rådgivningspakke, og vores erfaringer hjemmefra kan vi bære videre til udlandet," siger Morten Boel Sigurdsson.

SAP og Microsoft i skøn forening

Omada begyndte livet som et rent SAP-hus, men betegner i dag sig selv som konsulent- og softwarevirksomhed med speciale inden for optimering af forretningsprocesser, it governance og compliance. Og SAP-platformen komplementeres i dag af Microsoft.

"Faktisk annoncerede vi i går Omada Sharepoint Governance Manager, som sikrer nem administration af brugerrettigheder og sites på tværs af SharePoint farme, Intranet og Extranet," fortæller Morten Boel Sigurdsson.

Konkurrencen mærker Omada især fra Sun, Oracle og Novell.

Efterhånden er Omada så kendt i branchen, at udmærkelser begynder at trille ind. Sidste år blev virksomheden eksempelvis optaget i analysevirksomheden Gartners kvadrant. Derudover vandt Omada også prisen som "verdens bedste Microsoft partner inden for sikkerhedsløsninger."

Blandt de nye kunder er danske Novozymes, amerikanske Nustar, en af Tysklands største virksomheder E.ON og svenske Vattenfall. Mange af de nye kunder har valgt Omadas løsning for Compliance, der handler om efterlevelse af revisionskrav med Rollebaseret Adgangskontrol.

Med Rollebaseret adgangskontrol (RBAC) gives adgang på basis af roller, som brugerne tildeles i deres organisation. Privilegier tilknyttes roller, og roller tilknyttes brugere.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job