Omada: 2009 kommer til at slå alle rekorder

Krise eller ej. SAP-huset Omada forventer, at 2009 bliver året, hvor alle hidtidige omsætnings- og indtjeningsrekorder bliver slået.

Artikel top billede

SAP- og Microsofthuset Omada blæser på analytikernes advarsler og annoncerer, at 2009 bliver et rekordår.

"I 2009 forventer jeg, at vi laver det bedste resultat nogensinde, og det gælder både væksten i omsætning og i overskud," siger Morten Boel Sigurdsson, administrerende direktør og medstifter af Omada.

Så sent som i oktober sidste år var analysehuset IDC Nordic ellers ude med følgende advarsel til leverandører af specialudviklet software.

"Sidste år voksede salget af 'custom development applications' med seks procent, men i år forventer vi, at væksten falder til mellem tre og fire procent, og til næste år (altså 2009, red.) bliver markedet helt fladt uden nogen vækst overhovedet,"

Først gør det ondt

Sidste år måtte Omada også se sit overskud skrumpe med et par millioner på trods af en stigende omsætning.

Det er et paradoks, som direktøren forklarer således:

"Selv om vi er vokset på omsætningen, så har vi investeret rigtig meget i nye produkter, og de investeringer er både forklaringen på nedgangen i 2008 og grunden til, at vi har så store forventninger til 2009," lyder det.

En afgørende faktor for Omadas succes er ifølge direktøren, at selskabet både er et konsulenthus og et produkthus.

"Det betyder, at vi kan tilbyde kunderne en fuld rådgivningspakke, og vores erfaringer hjemmefra kan vi bære videre til udlandet," siger Morten Boel Sigurdsson.

SAP og Microsoft i skøn forening

Omada begyndte livet som et rent SAP-hus, men betegner i dag sig selv som konsulent- og softwarevirksomhed med speciale inden for optimering af forretningsprocesser, it governance og compliance. Og SAP-platformen komplementeres i dag af Microsoft.

"Faktisk annoncerede vi i går Omada Sharepoint Governance Manager, som sikrer nem administration af brugerrettigheder og sites på tværs af SharePoint farme, Intranet og Extranet," fortæller Morten Boel Sigurdsson.

Konkurrencen mærker Omada især fra Sun, Oracle og Novell.

Efterhånden er Omada så kendt i branchen, at udmærkelser begynder at trille ind. Sidste år blev virksomheden eksempelvis optaget i analysevirksomheden Gartners kvadrant. Derudover vandt Omada også prisen som "verdens bedste Microsoft partner inden for sikkerhedsløsninger."

Blandt de nye kunder er danske Novozymes, amerikanske Nustar, en af Tysklands største virksomheder E.ON og svenske Vattenfall. Mange af de nye kunder har valgt Omadas løsning for Compliance, der handler om efterlevelse af revisionskrav med Rollebaseret Adgangskontrol.

Med Rollebaseret adgangskontrol (RBAC) gives adgang på basis af roller, som brugerne tildeles i deres organisation. Privilegier tilknyttes roller, og roller tilknyttes brugere.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Hæver barren for det moderne netværk, mens den digitale transformation accelererer

    Uanset deres størrelse, formål eller branche udvikler virksomheder over hele verden sig mod en mere digital arbejdsform.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S