Claus Hjort kan nuppe KMD-penge fra kommunerne

Energitilsynet har meldt ud, at kommunerne skal have modregnet en stor del af KMDs salgspris i sit bloktilskud. Kommunernes formand Erik Fabrin kalder holdningen absurd.

Artikel top billede

Finansminsiter Claus Hjort Fredriksen har fået en joker forærende inden økonomiforhandlingerne med kommunerne. Staten kan gøre krav på 40 procent af KMDs salgspris.

Regeringen har fået en joker med til de kommende økonomiforhandlinger med kommunerne.

Energitilsynet har nemlig påpeget, at staten kan modregne en stor del af de penge, som kommunernes forening, KL, fik for KMD, i det årlige bloktilskud til kommunerne.

Den kringlede sag er blevet aktuel, fordi Energitilsynet på et møde i slutningen af marts fastholdt, at KMD-salget er omfattet af en lovgivining, der betyder, at staten kan modregne 40 procent af KMDs salgspris i bloktilskuddet.

"KL ejer virksomheden Kommunekemi a/s, som har en mindre energiproduktion. Endvidere indgik i samme koncernstruktur virksomheden KMD a/s. Det følger derfor af dagens møde i Energitilsynet, at kommunernes provenu fra salget af KMD a/s også kan føre til modregning i bloktilskuddet, hvis salgsprovenuet udloddes til kommunerne," lyder det i pressemeddelelsen fra Energitilsynet.

KL indkasserede 1,2 milliarder kroner på salget, så hvis den nyudpegede finansminiser Claus Hjort Frederiksen vælger at gå efter pengene, vil det betyde 480 millioner kroner mindre til kommunerne.

Rasende kommuner

Kommunerne er lodret uenige med Energitilsynet, og ifølge formanden for KL og borgmester i Rudersdal Kommune, Erik Fabrin (V), vil kommunerne gå langt for at få ret. I første omgang vil KL anke Energitilsynets beslutning.

"Det er fuldstændig absurd at forestille sig at den lov også dækker et it-selskab. Vi vil anke det til Energiklagenævnet," siger Erik Fabrin.

Erik Fabrin tilføjer, at han finder hele grundlaget for diskussionen absurd. For KMD har intet at gøre med energiproduktion, og reglen træder altså kun i kraft, fordi ejerskabet af KMD har ligget samme sted som ejerskabet af Kommunekemi. Samtidig påpeger han, at pengene ikke udloddes før sagen er afklaret til kommunernes fordel.

Det er dog ikke de eneste punkter Erik Fabrin har svært ved at acceptere. Han mener nemlig, at det er helt forkert at karakterisere Kommunekemi som en energivirksomhed.

"Kommunekemi er en affaldsvirksomhed, hvor man har været forudseende og udnyttet den energi, som opstod," siger Erik Fabrin, der påpeger, at energiproduktionen kun er en meget lille del af Kommunekemis omsætning.

Erik Fabrin ser ikke umiddelbart nogen sammenhæng mellem udmeldingen fra Energitilsynet og de kommende økonomiforhandlinger. Han understreger dog, at kommunerne er meget optagede af sagen, som KL altså vil anke, hvis Energitilsynet fastholder sin position.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S