Kort nyt: TietoEnator skifter navn

Finske TietoEnator Corporation skifter fra i dag navn til det kortere Tieto Corporation, meddeler selskabet.

Navneskiftet er resultatet af en beslutning, som selskabets generalforsamling vedtog i slutningen af marts. Selskabet har i praksis kaldt sig for Tieto siden december sidste år.

"Det nye navn forener selskabet. Gennem vores 40-årige historie har Tieto være en del af selskabs-navnet. Nu tager vi et enkelt navn i anvendelse, som er nemt at huske og som i forvejen er kendt til de fleste af vores aktionærer i vores hovedmarkeder," lyder det fra topchef Hannu Syrjälä i den udsendte meddelelse.

Annonceindlæg fra Cornerstones

Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

Navnenyt fra it-Danmark

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S