Analytikere: Google-telefonen mangler wauw-effekt

Danmarks første telefon med Googles nye mobilplatform opnår næppe samme kultstatus som Apples iPhone, spår to teleanalytikere. Mobilproducenten trækker på skuldrene af kritikken.

Artikel top billede

Mobilproducenten HTC skal ikke regne med, at dens Magic-telefon med Google Android-platformen opnår samme hysteriske kultdyrkelse som Apples iPhone, der kom på markedet for to år siden.

Det mener to teleanalytikere, som Computerworld har talt med, efter det kom frem, at HTC højst sandsynligt bliver den første producent, der kan præsentere Google Android i en mobiltelefon på det danske marked.

"Der mangler de samme wauw-effekter omkring nyskabelser på især hardwaresiden, som iPhonen havde. Telefonen kan ikke specielt meget mere end en normal smartphone," siger Torben Rune fra Netplan.

Han peger på, at den store gevinst ved telefonens Android-platform kommer fra samspillet med nettet, hvor Google må siges at være uofficiel verdensmester i web-applikationer ikke mindst med hensyn til selskabets søgemaskine.

"Men sidder du med telefonen i toget, og der ikke er netforbindelse, så er telefonen ikke meget mere værd end en lommekniv," lyder det fra Torben Rune.

To forskellige målgrupper

Heller ikke teleanalytiker Brian Troelsen fra analysehuset IDC regner med, at HTC Magic vil skabe køer foran telebutikkerne.

"Der vil nok ikke ske det store i Danmark, når Googles mobilstyresystem rammer landet. Det virker som om, at Android i høj grad er rettet mod udviklermiljøet, mens en telefon som iPhone med sin mærkevarestatus appellerer mere til en helt anden målgruppe," siger Brian Troelsen.

Han vil dog følge med i, om Google Android for alvor slår igennem i udlandet.

HTC: Android er en supervigtig platform

"Hvis og når Android bliver mere moden, kan der ske store ting, der kan smitte af på det danske marked, som er ret langt fremme med den mobile udvikling," siger Brian Troelsen.

Stolt over Android-teknologi

HTC's nordiske salg- og marketingdirektør Peter Frølund trækker på skuldrene af kritikken og fremhæver især designet og brugervenlighed på selskabets nye Android-telefon til det danske marked.

"En smart phone skal være ligesom en schweizerkniv, hvor der for eksempel. er 40 forskellige dele. Alle har forskellige behov - og ingen bruger derfor alle dele. Kun de dele de har brug for. Vores Magic-telefon tilbyder let netadgang og mulighed for at anvende Google Mobile Services, hvilket ikke nødvendigvis er muligt på alle telefoner," forklarer han.

Google Mobile Services tæller blandt andet YouTube, GoogleTalk, Google Maps og selve søgemaskinen, der er en integreret del af telefonen

Og Androids samspil med internettet spiller en helt central rolle for HTC, når Peter Frølund skal karakterisere telefonens vigtigste egenskaber.

"Vi ser Android som en supervigtig platform, fordi man kan arbejde på tværs af forskellige systemer. Når man eksempelvis leder efter en kontaktperson i sin adressebog kan man klikke på personens navn og ryge direkte på Google-maps," siger Peter Frølund om mash-teknologien i Android-telefonen.

HTC har tidligere med sin G1 produceret den første telefon med Google Android-platformen.

Udover HTC er mobilproducenterne LG, Motorola, Samsung, Huawei, Sony Ericsson og Toshiba medlemmer af Open Handset Alliance, der er skabt på initiativ af Google omkring samme tid, som forstadiet til Google Android så dagens lys i november 2007.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S