Amitech træder i betalingsstandsning

Danske Amitech, der producerer fladskærme og mediecentre, er trådt i betalingsstandsning. Baggrunden er en delvist mistet ordre i 50 millioner kroners klassen.

Artikel top billede

I mandags trådte den danske producent af fladskærme og mediecentre Amitech i betalingsstandsning.

"Vi er gået i betalingsstandsning, fordi en stor OEM-kunde (Original Equipment Manufacturing, red.) har udskudt og nedsat en ordre, så vi mister indtjening og snart vil mangle kapital," siger Lars Bjerg, administrerende direktør Amitech, til crn.dk.

Lars Bjerg vil ikke fortælle, hvem OEM-kunden er, men den pågældende kunde skulle have købt for omkring 50 millioner kroner af både mediecentre og fladskærme i år.

Uheldigt sammenfald

Amitech endte i regnskabsåret 2007/08 med et underskud før skat på 6,4 millioner kroner, hvilket direktøren i december sidste år betegnede som utilfredsstillende og et "uheldigt sammenfald af flere hændelser".

Hændelserne var dels, at Amitechs distributør SMG gik konkurs, dels at store OEM-ordrer var blevet udskudt, og at tekniske problemer hos underleverandører forsinkede lanceringen af et par af Amitechs fladskærms-fjernsyn.

Nu har endnu en udskudt og delvist annulleret OEM-ordre så for alvor trukket tæppet væk under Amitech.

Driften fortsætter

Formålet med betalingsstandsningen er at få ro til at finde en partner eller køber til hele eller dele af virksomheden, så den på bedst mulig måde kan videreføres, og så flest mulig arbejdspladser kan bevares, og kreditorerne kan opnå dækning i størst muligt omfang.

"Driften fortsætter indtil videre, og vi ser frem til fortsat at betjene vores kunder. Vi ser frem til en hurtig løsning, og at vi kommer styrket ud af denne beklagelige situation," skriver selskabet på sin hjemmeside.

Direktør Lars Bjerg ejer Amitech sammen med selskabets økonomiansvarlige, Poul Henrik Hauge.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job