Amitech træder i betalingsstandsning

Danske Amitech, der producerer fladskærme og mediecentre, er trådt i betalingsstandsning. Baggrunden er en delvist mistet ordre i 50 millioner kroners klassen.

Artikel top billede

I mandags trådte den danske producent af fladskærme og mediecentre Amitech i betalingsstandsning.

"Vi er gået i betalingsstandsning, fordi en stor OEM-kunde (Original Equipment Manufacturing, red.) har udskudt og nedsat en ordre, så vi mister indtjening og snart vil mangle kapital," siger Lars Bjerg, administrerende direktør Amitech, til crn.dk.

Lars Bjerg vil ikke fortælle, hvem OEM-kunden er, men den pågældende kunde skulle have købt for omkring 50 millioner kroner af både mediecentre og fladskærme i år.

Uheldigt sammenfald

Amitech endte i regnskabsåret 2007/08 med et underskud før skat på 6,4 millioner kroner, hvilket direktøren i december sidste år betegnede som utilfredsstillende og et "uheldigt sammenfald af flere hændelser".

Hændelserne var dels, at Amitechs distributør SMG gik konkurs, dels at store OEM-ordrer var blevet udskudt, og at tekniske problemer hos underleverandører forsinkede lanceringen af et par af Amitechs fladskærms-fjernsyn.

Nu har endnu en udskudt og delvist annulleret OEM-ordre så for alvor trukket tæppet væk under Amitech.

Driften fortsætter

Formålet med betalingsstandsningen er at få ro til at finde en partner eller køber til hele eller dele af virksomheden, så den på bedst mulig måde kan videreføres, og så flest mulig arbejdspladser kan bevares, og kreditorerne kan opnå dækning i størst muligt omfang.

"Driften fortsætter indtil videre, og vi ser frem til fortsat at betjene vores kunder. Vi ser frem til en hurtig løsning, og at vi kommer styrket ud af denne beklagelige situation," skriver selskabet på sin hjemmeside.

Direktør Lars Bjerg ejer Amitech sammen med selskabets økonomiansvarlige, Poul Henrik Hauge.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S