Hårdtprøvede Zepto nedjusterer forventningerne

Den danske laptop- og tv-producent Zepto skruer nu ned for forventningerne til årets resultat.

Artikel top billede

Zepto med Lasse Frost i spidsen nedjusterer forventningerne til årets resultat. Foto: Mikael Rieck

De hårde tider er langt fra forbi hos hardwareproducenten Zepto. Den danske virksomhed beliggende i Hedehusene har flere gange skruet med for blusset, og i dag skete det igen.

Salget i 2009 bliver 17 procent lavere end tidligere meldt ud, skriver virksomheden i en meddelelse.

Zepto fastholder dog stadig, at driften bliver positiv i årets andet halvår som følge af de omkostningsreduktioner, virksomheden har været igennem.

"Zepto er naturligvis ramt af den nuværende markedssituation ligesom alle andre producenter. Men samtidig ser vi positivt på resten af årets omsætning, da vi lancerer hele 10 nye bærbare pc'er hen over efteråret - deriblandt både netbooks og nye, stærke gamercomputere. Det betyder, at vi forventer at kunne få overskud på driften allerede i 2. halvår," fortæller Zeptos administrerende direktør, Lasse Frost, i meddelelsen.

Tidligere forventede virksomheden en omsætning i 2009 på 115 millioner kroner, men nu forventer Zepto en omsætning lige under 96 millioner kroner. Tidligere lød det også, at årets resultat før afskrivninger ville ende med et underskud på 2,9 millioner kroner, men nu hedder det tal i stedet minus otte millioner kroner.

Jagter ny kapital

For nylig fortalte Lasse Frost til Computerworld, at selskabet ønskede at udvide aktiekapitalen.

"Det er ikke nogen hemmelighed, at selskabet havde et underskud sidste år på 15 millioner kroner, og der ønsker vi at få et kapitalindskud, så vi kan lave de investeringer, der er brug for de næste par år," sagde Lasse Frost for godt to uger siden.

Sidste år omsatte Zepto for 175 millioner kroner, så der er dermed tale om et markant fald i virksomhedens omsætning. Fyringsrunderne forrige år er dog med til at sikre, at virksomheden får en positiv drift sidst på året, lyder det fra Lasse Frost.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS