Hårdtprøvede Zepto nedjusterer forventningerne

Den danske laptop- og tv-producent Zepto skruer nu ned for forventningerne til årets resultat.

Artikel top billede

Zepto med Lasse Frost i spidsen nedjusterer forventningerne til årets resultat. Foto: Mikael Rieck

De hårde tider er langt fra forbi hos hardwareproducenten Zepto. Den danske virksomhed beliggende i Hedehusene har flere gange skruet med for blusset, og i dag skete det igen.

Salget i 2009 bliver 17 procent lavere end tidligere meldt ud, skriver virksomheden i en meddelelse.

Zepto fastholder dog stadig, at driften bliver positiv i årets andet halvår som følge af de omkostningsreduktioner, virksomheden har været igennem.

"Zepto er naturligvis ramt af den nuværende markedssituation ligesom alle andre producenter. Men samtidig ser vi positivt på resten af årets omsætning, da vi lancerer hele 10 nye bærbare pc'er hen over efteråret - deriblandt både netbooks og nye, stærke gamercomputere. Det betyder, at vi forventer at kunne få overskud på driften allerede i 2. halvår," fortæller Zeptos administrerende direktør, Lasse Frost, i meddelelsen.

Tidligere forventede virksomheden en omsætning i 2009 på 115 millioner kroner, men nu forventer Zepto en omsætning lige under 96 millioner kroner. Tidligere lød det også, at årets resultat før afskrivninger ville ende med et underskud på 2,9 millioner kroner, men nu hedder det tal i stedet minus otte millioner kroner.

Jagter ny kapital

For nylig fortalte Lasse Frost til Computerworld, at selskabet ønskede at udvide aktiekapitalen.

"Det er ikke nogen hemmelighed, at selskabet havde et underskud sidste år på 15 millioner kroner, og der ønsker vi at få et kapitalindskud, så vi kan lave de investeringer, der er brug for de næste par år," sagde Lasse Frost for godt to uger siden.

Sidste år omsatte Zepto for 175 millioner kroner, så der er dermed tale om et markant fald i virksomhedens omsætning. Fyringsrunderne forrige år er dog med til at sikre, at virksomheden får en positiv drift sidst på året, lyder det fra Lasse Frost.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Nordjylland

    SOS International

    Cisco Call Manager Specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS