Hårdtprøvede Zepto nedjusterer forventningerne

Den danske laptop- og tv-producent Zepto skruer nu ned for forventningerne til årets resultat.

Artikel top billede

Zepto med Lasse Frost i spidsen nedjusterer forventningerne til årets resultat. Foto: Mikael Rieck

De hårde tider er langt fra forbi hos hardwareproducenten Zepto. Den danske virksomhed beliggende i Hedehusene har flere gange skruet med for blusset, og i dag skete det igen.

Salget i 2009 bliver 17 procent lavere end tidligere meldt ud, skriver virksomheden i en meddelelse.

Zepto fastholder dog stadig, at driften bliver positiv i årets andet halvår som følge af de omkostningsreduktioner, virksomheden har været igennem.

"Zepto er naturligvis ramt af den nuværende markedssituation ligesom alle andre producenter. Men samtidig ser vi positivt på resten af årets omsætning, da vi lancerer hele 10 nye bærbare pc'er hen over efteråret - deriblandt både netbooks og nye, stærke gamercomputere. Det betyder, at vi forventer at kunne få overskud på driften allerede i 2. halvår," fortæller Zeptos administrerende direktør, Lasse Frost, i meddelelsen.

Tidligere forventede virksomheden en omsætning i 2009 på 115 millioner kroner, men nu forventer Zepto en omsætning lige under 96 millioner kroner. Tidligere lød det også, at årets resultat før afskrivninger ville ende med et underskud på 2,9 millioner kroner, men nu hedder det tal i stedet minus otte millioner kroner.

Jagter ny kapital

For nylig fortalte Lasse Frost til Computerworld, at selskabet ønskede at udvide aktiekapitalen.

"Det er ikke nogen hemmelighed, at selskabet havde et underskud sidste år på 15 millioner kroner, og der ønsker vi at få et kapitalindskud, så vi kan lave de investeringer, der er brug for de næste par år," sagde Lasse Frost for godt to uger siden.

Sidste år omsatte Zepto for 175 millioner kroner, så der er dermed tale om et markant fald i virksomhedens omsætning. Fyringsrunderne forrige år er dog med til at sikre, at virksomheden får en positiv drift sidst på året, lyder det fra Lasse Frost.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S