Karsten Ree overtager kontrollen med Zepto

Milliardæren Karsten Ree forventer at sidde på aktiemajoriteten i Zepto, når den kommende kapitaludvidelse falder på plads.

Artikel top billede

Karsten Ree solgte sidste år sit livsværk Den Blå Avis til eBay for cirka to milliarder kroner. Foto: Jakob Boserup (Foto: Jakob Boserup / Jakob Boserup)

Den tidligere ejer af Den Blå Avis, Karsten Ree, spytter flere penge i Zepto i denne måned i forbindelse med en udvidelse af aktiekapitalen, og det sker med krav om indflydelse.

Karsten Ree ønsker total kontrol med firmaet, og hvis det går som forventet, sidder han på 51 procent af aktierne den 25. juni, når tegningsperioden af aktier slutter.

"Det er for ikke at blive overrullet af nogen, som kunne have en anderledes eller forkert opfattelse af tingene," fortæller Karsten Ree til Computerworld.

I forvejen sidder han på godt 10 procent af aktierne hos laptop- og tv-producenten Zepto, som i de senere år har været inde i et økonomisk uvejr.

"Hele baggrunden for manøvren er, at man får den indflydelse, som det giver at være majoritetshaver, hvis man skal gå ind og hjælpe foretagendet i den situation, det er i," siger Karsten Ree.

Ree: Zepto står stærkere efter krisen
Det er kun et par uger siden, at Zepto meldte, at virksomheden endnu engang nedjusterer forventningerne til årets resultat. Alligevel tror Karsten Ree på projektet - specielt på længere sigt, hvis finanskrisen aftager.

"I situationen, som den er i dag, er der dybest set et potentiale for alle dem, som overlever, og det er jo virkelig en svær tid for alle, der opererer i det her segment. Min indgroede overbevisning er, at dem, der overlever, får en platform, der er mulig at arbejde på i fremtiden," forklarer han.

Det fremgår af Zeptos prospekt omkring kapitaludvidelsen, at Ree Kredit A/S har indgået en aftale med de eksisterende aktionærer om at overtage og udnytte deres aktietegningsrettigheder vederlagsfrit. Dermed ligner det en ren formalitet, at det falder på plads.

"Jeg skal ikke udstede nogen garantier. Det tror jeg på. Det regner jeg med, og hvis ikke det går, så er der ikke noget at gøre ved det, og så har jeg sparet pengene," fortæller han.

En investering uden garantier

Karsten Ree betaler 1,1 millioner kroner for de 370.000, som Ree Kredit A/S i forvejen havde tegningsret til. Derudover giver han tilsagn om at købe aktier for yderligere 7,6 millioner kroner, så det samlede beløb ender på 8,7 millioner kroner.

Dermed bruger han lidt af den formue, som fik en ordentlig indsprøjtning, da det amerikanske auktionshus eBay sidste år købte Den Blå Avis for 2,1 milliarder kroner.

"Noget skal jeg jo lave. Nu har jeg en gang givet det noget kapital ved at erhverve de aktier og også noget interesse, og jeg har også en tidligere medarbejder, der har arbejdet i Zepto i nogle år, og det er mere eller mindre ham, der har lokket mig ind i det for et par år eller tre siden, så der er da også veneration for selskabet. Det er vel også en af årsagerne, og jeg tror som helhed på, at det kan lykkes. Jeg håber på det i hvert fald," beretter Karsten Ree.

Ingen gratis måltider

Men selv håb kan briste. Det er den garvede investor dog fuldt ud bevidst om.

"Jeg kan ikke lave forretninger med nogen garanti. Sådan er det at investere og lave forretning. Der er ingen garanti for noget som helst i den her verden. Der er ingen gratis måltider, som det hedder i den finansielle verden, så noget af det skal bero på tro og håb," lyder det fra ham.

Lasse Frost, der er administrerende direktør i Zepto, har i dag bekræftet over for Computerworld, at Karsten Ree står til at sætte sig på 51 procent af aktierne i virksomheden, der ligger i Hedehusene ved Roskilde.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS