Krise: Ny kæreste og gamle klude på nettet

Dating.dk og online handelspladsen for brugt mærketøj, Trendsales, er motorerne i Freeways-koncernens årsregnskab. Facebook-truslen trækker dog den anden vej for tidligere så populære Arto.dk

Artikel top billede

Når krisen kradser, tænker danskerne nyt. Så vil de have en ny kæreste og går på Dating.dk for at finde den.

Men danskerne tænker også brugt, nærmere bestemt i nyt, brugt tøj, og det finder de også på nettet.

Sådan kunne årsregnskabet fra Freeway i hvert fald fortolkes. Freeway står bag kærestefinderen Dating.dk, online-mødestedet Arto, diverse spilrelaterede sites og ikke mindst online handelspladsen for privates salg af brugt modetøj, Trendsales.

Arto, der tidligere var børn og unges ubetinget mest benyttede online-mødested, er i dag i skarp konkurrence med Facebook, der har den danske befolkning som verdens mest begejstrede brugere, med flere end to millioner profiler.

Hug til de lækre

Mens Facebook-populariteten især har gjort indhug på Freeway-flagskibet Arto, fik også 'Danmarks lækreste community for natteliv', Danmark By Night-sitet, et skud for boven i 2007, hvilket har reduceret overskuddet i de to selskaber til henholdsvis 6,3 millioner kroner i Arto og én million i DKBN.

Et stort fald for DKBN, der i 2007 kom ud med et resultat på godt 5,7 millioner kroner.

"Arto og DKBN er påvirket af Facebook-feberen i Danmark, ingen tvivl om det. Selskaberne giver stadigvæk hver især et pænt overskud, men der er ingen tvivl om, at vi må lægge os i selen for at genvinde noget af det tabte terræn i Arto og DKBN," siger Morten Wagner, medstifter og administrerende direktør i Freeway.

Samlet gav Freeway Holding i 2008 12,2 millioner i overskud mod sidste års 22,9 mio. Regnskabet for 2008 ligger på niveau med 2005, mens egenkapitalen er forøget.

Aktier og etablering

Det mindskede overskud skyldes faldende værdi af aktiebeholdningen og med internationale investeringer, hedder i det i en pressemeddelelse.

3,1 millioner kroner er nedskrevet værdi af aktieportefølje og etableringsomkostninger i USA. Derudover er der foretaget nedskrivninger på udvikling i Trendsales, og lancering af spilleportalen Spigo i 16 lande har kostet Freeway 1,5 millioner i udviklings- og driftsomkostninger.

Endelig har Freeway foretaget nedskrivninger i DKBN for 3,6 millioner kroner i forbindelse med nattelivstjenesten Glows.

Et dårligt køb

"Set i bakspejlet skulle vi ikke have købt Glows, der var på fallittens rand. Men det var vores største konkurrent," siger Morten Wagner.

Han er heller ikke tilfreds med, at resultatet for 2008 er 10 millioner mindre end i 2007, men har det fint med, at det i hvert fald er muligt at forklare faldet.

"Der er finanskrise, og vi har haft tab på aktier, nedskrivninger i forbindelse med nye projekter, og så har vi et mislykket indisk outsourcingprojekt til Trendsales, der har kostet 3,5 millioner."

Han ser fortsat et stort udviklingspotentiale i Trendsales og Dating.

"Også i vores spillesites, især hvis der kommer en lempelse af reglerne for spil i Danmark. Vi forventer et øget overskud i 2009 sammenlignet med 2008, og det skyldes ikke mindst disse selskaber," siger Morten Wagner.

Sidste skud på Freeway-stammen er Bladkiosken.dk, med 1,5 millioner bøger og lydbøger.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S