Mail-kaos i forbindelse med telefusion

Sonofon og Cybercity slog sig endeligt sammen i mandags under navnet Telenor, og i forbindelse med navneskiftet er en del af kunderne tvunget til at skifte mail-adresse.

Artikel top billede

Først forsvandt navnet Tele2, og i mandags var det slut med navnene Sonofon og Cybercity. De er alle blevet til Telenor.

Samtidig med navneskiftet er en del af kunderne også tvunget til at skifte deres gamle e-mail ud. Det drejer sig blandt andet om kunder hos det tidligere Tele2, som Telenor opkøbte for to år siden.

En af de brugere, der nu skal udskifte sin mail-adresse, er Steen Olsen, der nu er Telenor-kunde, mens han tidligere var kunde hos Tele2.

"Det betyder for mig, at jeg skal trawle rundt og sikre, at alle, jeg er i mail-kontakt med, får en orientering om, at jeg har fået ny mail-adresse. Og det er i realiteten noget, der strækker sig langt tilbage i tid," fortæller Steen Olsen.

Han fremhæver, at han skal grave en større skare af folk frem, ligesom han ved et skifte af mail går glip af de nyhedsbreve, som han har tilmeldt sig.

"Der ligger timers arbejde i det her," siger han videre.

Telenor: Problematisk, men nødvendigt
Pressechef Peter Glüsing hos Telenor er bekendt med problematikken, som nu rammer en del af kunderne i selskabet.

"Vi ved godt, at det har skabt gene for mange mennesker, og at et e-mail alias for mange danskere næsten er ensbetydende med et CPR-nummer eller et telefonnummer," siger Peter Glüsing.

Der er dog en ny lov på vej ved årsskiftet, hvor domænenavne i højere grad skal være relevante i forhold til den forretning, som virksomheden driver.

Derfor solgte Telenor blandt andet vvs.dk fra, fordi et teleselskab ikke har en forretning, der driver vvs-virksomhed. Og havde selskabet beholdt domænet, men tabt en efterfølgende retssag, havde konsekvenserne været værre, tilføjer pressechefen.

"I sådan et tilfælde ville vi inden for 24 timer skulle afgive sådan et navn, og så ville kunderne slet ikke få et varsel," forklarer Peter Glüsing.

Cybercity havde en lang række domænenavne, som ikke havde noget med selve selskabets navn at gøre. De blev solgt fra.

Tele2-navnet går tilbage til Sverige

I tilfældet Steen Olsen er det ren jura, der gør, at hans @tele2adsl.dk-adresse nu bliver ændret, lyder det fra Telenor.

"Tele2 er sådan set ikke en del af vores forretning mere, for det er jo blevet integreret ind i vores øvrige brands, plus at Tele2-brandet nu overgår til moderselskabet i Sverige. Det er jo snart to og et halvt år siden, at vi købte brandet, og retten til at benytte brandet har vi snart ikke mere," fortæller Peter Glüsing.

Pressechefen siger i forbindelse med timingen, at det virker logisk netop nu, hvor selskabet skiftede navn frem for eksempelvis sidst på året. Kunderne har fået tre måneders varsel, lyder det.

22. juni er det slut med de berørte adresser.

Annonce

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Vallensbæk Kommune

Digitaliseringskonsulent til Vallensbæk Kommune

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior projektkonsulent til program Digital og Operativ Transformation

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S