Mail-kaos i forbindelse med telefusion

Sonofon og Cybercity slog sig endeligt sammen i mandags under navnet Telenor, og i forbindelse med navneskiftet er en del af kunderne tvunget til at skifte mail-adresse.

Artikel top billede

Først forsvandt navnet Tele2, og i mandags var det slut med navnene Sonofon og Cybercity. De er alle blevet til Telenor.

Samtidig med navneskiftet er en del af kunderne også tvunget til at skifte deres gamle e-mail ud. Det drejer sig blandt andet om kunder hos det tidligere Tele2, som Telenor opkøbte for to år siden.

En af de brugere, der nu skal udskifte sin mail-adresse, er Steen Olsen, der nu er Telenor-kunde, mens han tidligere var kunde hos Tele2.

"Det betyder for mig, at jeg skal trawle rundt og sikre, at alle, jeg er i mail-kontakt med, får en orientering om, at jeg har fået ny mail-adresse. Og det er i realiteten noget, der strækker sig langt tilbage i tid," fortæller Steen Olsen.

Han fremhæver, at han skal grave en større skare af folk frem, ligesom han ved et skifte af mail går glip af de nyhedsbreve, som han har tilmeldt sig.

"Der ligger timers arbejde i det her," siger han videre.

Telenor: Problematisk, men nødvendigt
Pressechef Peter Glüsing hos Telenor er bekendt med problematikken, som nu rammer en del af kunderne i selskabet.

"Vi ved godt, at det har skabt gene for mange mennesker, og at et e-mail alias for mange danskere næsten er ensbetydende med et CPR-nummer eller et telefonnummer," siger Peter Glüsing.

Der er dog en ny lov på vej ved årsskiftet, hvor domænenavne i højere grad skal være relevante i forhold til den forretning, som virksomheden driver.

Derfor solgte Telenor blandt andet vvs.dk fra, fordi et teleselskab ikke har en forretning, der driver vvs-virksomhed. Og havde selskabet beholdt domænet, men tabt en efterfølgende retssag, havde konsekvenserne været værre, tilføjer pressechefen.

"I sådan et tilfælde ville vi inden for 24 timer skulle afgive sådan et navn, og så ville kunderne slet ikke få et varsel," forklarer Peter Glüsing.

Cybercity havde en lang række domænenavne, som ikke havde noget med selve selskabets navn at gøre. De blev solgt fra.

Tele2-navnet går tilbage til Sverige

I tilfældet Steen Olsen er det ren jura, der gør, at hans @tele2adsl.dk-adresse nu bliver ændret, lyder det fra Telenor.

"Tele2 er sådan set ikke en del af vores forretning mere, for det er jo blevet integreret ind i vores øvrige brands, plus at Tele2-brandet nu overgår til moderselskabet i Sverige. Det er jo snart to og et halvt år siden, at vi købte brandet, og retten til at benytte brandet har vi snart ikke mere," fortæller Peter Glüsing.

Pressechefen siger i forbindelse med timingen, at det virker logisk netop nu, hvor selskabet skiftede navn frem for eksempelvis sidst på året. Kunderne har fået tre måneders varsel, lyder det.

22. juni er det slut med de berørte adresser.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics