FortConsult skubber sikkerhed ud over grænserne

Efterspørgslen på sikkerhedsydelser er stort set upåvirket af krisen, vurderer FortConsult, der nu vil til udlandet for at bide skeer med de store konkurrenter.

Artikel top billede

"2008 har givet os et godt løft fra at være en mindre entreprenøragtig virksomhed til at blive klar til at bide skeer med de større konkurrenter," udtaler Ulf Munkedal, administrerende direktør, FortConsult. Foto: Torben Klint

FortConsult, der er en af de store danske leverandører af it-sikkerhed, mærker ikke den modvind, mange andre firmaer i it-branchen kæmper med.

Med salgsrekord i fjerde kvartal 2008 og igen i første kvartal i år tegner 2009 til at blive FortConsults bedste år nogensinde. 2008-regnskabet viser en tocifret vækst i omsætningen for sjette år i træk, og nu retter selskabet blikket mod udlandet.

"2008 har givet os et godt løft fra at være en mindre entreprenøragtig virksomhed til at blive klar til at bide skeer med de større konkurrenter på den internationale bane. Bundlinjeresultatet blev ikke ligeså flot som i 2007, men vi er godt tilfredse," udtaler Ulf Munkedal, administrerende direktør, FortConsult.

Fordobler overskuddet

Munkedal forventer i år som et minimum at fordoble 2008-overskuddet på en lille million kroner. Driftsresultatet blev på 1,8 millioner, mens resultatet før skat landede på 1,4 millioner kroner.

Selskabets primære ydelser er sikkerhedstest, -rådgivning og -audits i henhold til kreditkortselskabernes PCI-standard.

Med investeringer i nye ydelser, supportfunktioner, styringsværktøjer, salgsfolk og ikke mindst nye it-sikkerhedskonsulenter, hvoraf flere er fra udlandet, mener FortConsult at have fundamentet klar til international ekspansion.

"Vi var lidt spændte på, hvordan vores kunder ville håndtere krisen, men det har været glædeligt, at en stor del af dem ikke har skåret ned på deres investeringer i sikkerhed, selvom de har måttet spare på andre områder," udtaler Ulf Munkedal.

Ud over grænserne

Med oprustningen i 2008 forventer FortConsult at kunne vokse på det danske marked med op mod 20-25 procent årligt. Hertil kommer en stigende satsning på det internationale marked, hvor markeder som Norge, Sverige, Rusland og Portugal har nogle af de mest spændende muligheder i øjeblikket.

"I Portugal har vi eksempelvis vundet millionkontrakter med de to største virksomheder inden for betalingskort-sikkerhed," udtaler Ulf Munkedal.

I 2008 udgjorde det internationale salg 16 procent af det samlede salg, og i 2010 forventer FortConsult at opleve en fordobling i salget til kunder uden for Danmark i forhold til 2009.

Blandt FortConsults kunder er Arla Foods, BEC, BRFkredit, Danmarks Statistik, Danske Spil, DONG Energy, DSB, TDC og Folketinget.

Annonceindlæg fra Idura

Driver du et callcenter? Så er det måske disse KPI’er, der presser dig

I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura