Fiberforslag fra IT-Branchen får nu politisk støtte

Alle danske bredbåndsudbydere skal have adgang til det danske fibernet. Uanset ejerforhold, lyder det fra Enhedslisten.

Artikel top billede

"Efter vores opfattelse burde det grundlæggende være sådan, at samfundet ejede den slags vigtige kommunikationskanaler," siger Enhedslistens Per Clausen om det nedgravede fibernet.

Debatten om fremtidens fibernet i Danmark har i de senere uger taget fart, efter at TDC blev nævnt som en mulig køber af DONG's fibernet.

It- og teleordfører Per Clausen fra Enhedslisten er en af de politikere, der nu ønsker, at videnskabsminister Helge Sander (V) kommer på banen.

"Vil ministeren tage initiativ til at sikre alle udbydere af internetforbindelser adgang til fibernettet i Danmark?" lyder det i Per Clausens spørgsmål til ministeren.

Politikeren mener, at det er nødvendigt at regulere al fiber, så alle udbydere har adgang til det.

"Efter vores opfattelse burde det grundlæggende være sådan, at samfundet ejede den slags vigtige kommunikationskanaler, så man på den måde kunne sikre, at alle havde adgang. Men sådan er det ikke, og så må vi prøve med det her," siger Per Clausen.

På linje med IT-Branchen

Per Clausen lægger sig dermed på linje med brancheorganisationen IT-Branchen, der ønsker, at fibernettet skal åbnes for andre tjenesteudbydere end bare dem, der sidder på ejerskabet. Også selvom ejeren ikke er en stor aktør på markedet.

"Teknologien bliver en flaskehals, og der bliver én fiberadgang per husstand, og derfor skal den reguleres," fortalte IT-Branchens konstituerede administrerende direktør, Jane Eis Larsen, for nylig til Computerworld.

Ingen minister-garantier

Det er også flaskehalsen, som Per Clausen fremhæver som argument for, at der skal reguleres. Hjemmene får formentlig kun en enkelt fiberindgang, vurderer han.

"Hvis man ikke har ejerskab over det, så skal man sikre, at et monopol på det her ikke kan misbruges til at score profitten, for det er fuldstændig rigtigt, at folk ikke får et utal af måder, hvorpå de kan få fiber til deres hjem," siger Per Clausen.

Per Clausen har tidligere spurgt finansminister Claus Hjort Frederiksen (V), om han ville sikre, at DONG ikke solgte fibernettet til TDC. Det hverken kunne eller ville ministeren.

Minister erkender svagere konkurrence

Også it- og teleordfører Morten Helveg Petersen fra De Radikale har tidligere sagt, at der er behov for en ny diskussion om adgangen til det danske fibernet.

"Pointen i alt det her er, at det er endnu et eksempel på, at du har et stykke spændende ny teknologi, som stiller lovgivere i en situation, hvor man bliver nødt til at overveje, om vi er på plads og der, hvor vi skal være i forhold til konkurrencereglerne," fortalte Morten Helveg Petersen til Computerworld.

Efterfølgende erkendte videnskabsminister Helge Sander (V), at konkurrencen ville blive svækket i Nordsjælland, hvis TDC overtog ejerskabet af DONG's fibernet i området.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen