Klar til at bytte din bærbare ud med en smartphone?

Overvejer du en smartphone i stedet for altid at skulle rejse rundt med din bærbare, er der en række begrænsninger, du skal tænke over på forhånd. Få gode råd fra en, der allerede har taget skridtet.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Har du nogensinde haft lyst til bare at efterlade din gamle, tunge bærbare computer? Måske skulle du til middag med en kunde eller mødes med vennerne efter arbejde? Eller måske har du prøvet at stå og fumle med den bærbare i et sikkerhedstjek i lufthavnen?

Ganske vist er de fleste bærbare computere er blevet lettere, tyndere og mindre irriterende, men man skal stadig have en særlig taske til computeren (det siger de i hvert fald i it-afdelingen). Og det betyder, at man altid skal være ekstra opmærksom på ikke at glemme den i garderoben eller i taxien, ligesom man skal holde øje med eventuelle tyve, der nemt kan gennemskue, hvad der ligger i tasken.

Men hjælpen er på vej. Jo flere funktioner, der bliver tilføjet de nye smartphones (for eksempel iPhone 3g og iPhone 3.0), jo tættere er du på at kunne droppe den bærbare til fordel for en smartphone. Tænk hvilken frihed det ville give, når computeren kan ligge i din lomme i stedet for i en taske for sig.

Men inden vi bliver for ivrige, skal det dog stadig siges, at en smartphone ikke helt kan erstatte en bærbar. Ikke endnu, i hvert fald.

"En smartphone forbruger indhold, den skaber ikke indhold," som Gartner-analytikeren Ken Dulanay siger.

"Alle vidensarbejdere skal skabe indhold, og det skal man bruge enten en bærbar eller en stationær computer til."

On the road

I dag kan en smartphone bruges til at erstatte en bærbar computer, mens man er på vejen, og så kan man synkronisere, når man kommer hjem eller på kontoret, hvor man alligevel skaber sit indhold.

"Det er absolut et sandsynligt scenarium," siger Ken Dulaney.

Tidligere erstattede de mobile computere de stationære, selvom sidstnævnte både var billigere og kraftigere. Men nu har de stationære computere endelig fået chancen for at vende tilbage - takket være smartphones.

Det er præcist det, Don MacRae, der er tidligere chef i en investeringsbank og erfaren bærbar-bruger, håber at gøre. Han tager skridtet fuldt ud, smider sin gamle bærbare computer ud, køber en billig pc og håber, at hans BlackBerry 8330 kan håndtere hans mobile computerbehov.

Han fortæller, at en af grundene til hans beslutning er, at hans BlackBerry nu kan køre "kritiske" applikationer, der kan sammenlignes med det, hans bærbare kunne. De kritiske applikationer er for eksempel: Opera Mini, reQuall, Documents to Go, Yahoo Go, Viigo og flere andre.

Han har også tænkt sig at anskaffe sig et bærbart bluetooth-tastatur, som han kan have med i tasken, hvis der skulle opstå nødsituationer, hvor han skal skabe indhold.

"Hvis man skal knuse tal i Excel eller skrive dokumenter dagen lang, så er det ikke en BlackBerry, man skal bruge. Men hvis man er leder og hænger meget i telefonen eller i salg, og man lige skal have en hurtig overnatning for at mødes med en kunde, så kan man sagtens rejse let med en BlackBerry alene," siger Don MacRae.

Problemer med kompatibilitet og makroer

Don MacRae er stadig i den tidlige fase af sit eksperiment, men han kan allerede se inden for hvilke områder, der kan opstå problemer. Han frygter for eksempel, at han en dag får brug for et af de dokumenter eller e-mails, der ikke findes på hans BlackBerry, men som i stedet ligger på computeren derhjemme. Eller måske vil han komme til at stå i en situation, hvor han ikke kan få adgang til at modificere en vigtig vedhæftning.

Ken Dulaney forklarer, at Don MacRaes problemer kun er toppen af isbjerget. Gartner anbefaler ikke virksomheder at gøre som han, blandt andet fordi brugerne kan risikere at komme skævt ind på it-politikker eller støde ind i kompatibilitetsproblemer eller problemer med ydeevnen.

I forhold til it-politikkerne, så anbefaler Gartner virksomhederne, at de ansatte skal tvinges til kun at tjekke arbejdsmail på en stationær eller bærbar computer. Det er fordi, smartphones ikke nødvendigvis kan finde ud af at konvertere vedhæftede filer. Selv Documents to Go kører ikke alle makroer, fortæller Ken Dulaney, og på den måde kan man ikke altid se hele dokumentet.

Ydeevne og præsentation

Ydeevnen bliver et problem, hvis man tror, man kan køre præsentationer over BlackBerry.

"Ydeevnen bliver sløv, og du vil ikke kunne køre al software," forklarer Ken Dulaney. Og en salgspræsentation med problemer kan ødelægge en aftale.

Det største problem er dog stadig kompatibiliteten. Tænk for eksempel på iPhones styresystem, som er en indskrænket version af OS X. Der er visse lag fra OS X, der simpelthen ikke kan køre på en iPhone.

"Kompatibiliteten vil altid være et problem, alene fordi man kører forskellige styresystemer med forskellige egenskaber på forskellige enheder," siger Ken Dulaney.

Måske vil man kunne se data fra et slideshow, Excel-ark og Word-dokumenter på en smartphone, men hvis der er ekstra udvidelser og funktionaliteter, så vil man nok ikke kunne se dem. Selv Windows Office-indhold kan være problematisk, fordi Office ikke er bygget til at blive skaleret ned til en smartphone-skærm.

"Selvfølgelig kan man købe sig et ekstra tastatur, strømstik og en større skærm, så man kan køre teoretisk Office på en iPhone, men hvad har man så vundet?" spørger Ken Dulaney.

"Man ville sandsynligvis klare sig bedre med en bærbar eller en netbook så."

Ken Dulaney kan dog godt forestille sig enkelte scenarier, hvor kombinationen kunne virke. Specielt for europæiske forretningsfolk, der tager på mange små ture, og som har adgang til internet på vejen. I USA kræver en forretningsrejse oftere en overnatning.

"Jo længere tid du bruger væk fra skrivebordet, jo sværere vil det være, " fastslår Ken Dulaney.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S